"Таємні тюрми СБУ": міф чи реалії війни?
http://gazeta.dt.ua/internal/tayemni-tyurmi-sbu-mif-chi-realiyi-viyni-_.html......
Затримані (захоплені) в зоні АТО — хто вони?
Ще одне запитання, яке потребує з'ясування, — це правовий статус осіб, затриманих (захоплених) нашими воїнами та правоохоронцями. Ким вони юридично є: затриманими, підозрюваними у вчинені злочину, полоненими (але ж війни, юридично, немає)? За якими критеріями і на підставі яких законів його визначати? За нормами Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, що, як зазначалося вище, у багатьох випадках було просто неможливо зробити? Згідно із вказівкою вищого командування? Виходячи з власного сумління? Ці запитання — ключові як для визначення правомірної поведінки стосовно таких осіб, так і з погляду відповідальності за певні дії стосовно них. Але однозначної й чіткої відповіді на них немає. Точніше, відповідь ця, безумовно, в законах є. Але це — закони мирного часу, яких в умовах війни часто застосувати просто неможливо.
Тим часом, як видається, політичне керівництво держави для себе цю відповідь знайшло. І зафіксувало її в Мінських угодах від 5 вересня 2014 р. та від 12 лютого 2015 р., які від імені України за дорученням чинного президента Порошенка підписав колишній президент Кучма. У них як про зобов'язання України йдеться про звільнення та обмін усіх "
заручників і незаконно утримуваних осіб". Вдумайтесь у зміст цього формулювання! Про що в ньому йдеться? По суті про те, що всі захоплені (затримані) українськими бійцями і правоохоронцями бойовики та їхні пособники — це заручники та інші незаконно утримувані українською владою особи.