Після набуття чинності нових положень Закону України «Про ринок електричної енергії» тарифи на електроенергію для непобутових споживачів перестали визначатися на державному рівні.Перестала існувати монополістична модель ринку, електропостачальники отримали право самостійно визначати, за якими тарифами відпускати електроенергію підприємствам, погоджувати з ними умови співпраці шляхом переговорів. Непобутові споживачі також самі тепер визначають, хто буде надавати їм послуги з електропостачання.

Як постачальники можуть повідомити потенційним клієнтам про свої тарифи та умови надання послуг? Це зробить
комерційна пропозиція електропостачальника (КП).
Новий механізм роботи: як це працює?Оскільки модель роздрібного ринку електроенергії суттєво змінилася, виникла необхідність у нових алгоритмах. Тепер енергопостачальники самостійно визначають тариф на свої послуги. Вони можуть їх диференціювати в залежності від обсягів споживання, пропонувати нижчу ціну за більший обсяг чи зацікавлювати своїх потенційних клієнтів іншим чином.
Проте всі умови співпраці вони зобов’язані повідомляти публічно. Кожен енергопостачальник має формувати кілька таких пропозицій. Всі вони мають бути розміщені на офіційному сайті та знаходитися у відкритому доступі. Кожна комерційна пропозиція на постачання електричної енергії містить таку інформацію:
• вартість послуг постачання;
• строк дії та умови продовження;
• механізм та строки розрахунків за спожиту електроенергію;
• порядок сплати послуг оператора системи розподілу;
• відповідальність сторін за порушення умов співпраці та механізми компенсації;
• інші умови.
Кожен непобутовий споживач аналізує умови КП різних постачальників, визначає для себе ключові характеристики, наприклад, структуру тарифу, механізм оплати, наявність диференціації по класам напруги, тощо. Після прийняття рішення про співпрацю, керівництво підприємства готує пакет документів та заяву-приєднання до послуг електропостачання.

На що звертати увагу при вивченні пропозиції?Хоча Законом України «Про ринок електричної енергії», а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії не передбачено штрафних санкцій за зміну постачальника, варто звернути увагу на їх можливу наявність у КП. Оскільки комерційна пропозиція на електричну енергію після підписання договору про надання послуг з постачання електроенергії стає його частиною, це означає, що споживач погодився з цим пунктом.
Додаткову увагу необхідно приділити порядку компенсації за порушення умов співпраці. Ніхто не планує свідомо порушувати умови договору, проте у виняткових випадках, коли з причин, що не залежать від споживача, це станеться, штрафні санкції можуть виявитися невиправдано високими.
Можливість вільно обирати, порівнювати, домовлятися – це корисне надбання для українського ринку електричної енергії. Це стимулює постачальників працювати над покращенням якості послуг, а споживачам надає додатковий захист та можливість оптимізувати свої витрати.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.