14 серпня 2021   18:30   731

Операція з видалення катаракти: показання, відновлення

Катаракта - це зниження прозорості кришталика, яке призводить до погіршення зору аж до сліпоти. Основною причиною хвороби є руйнування структури білка, який входить до складу кришталика.

Розвиток катаракти протікає з часом, воно не супроводжується почервонінням ока або хворобливими відчуттями.

Для позбавлення від катаракти застосовують хірургічний спосіб. Операція дозволяє відновити зір без шкоди для організму в короткий період.

Раніше існувала думка, що для того, щоб робити операцію, потрібно дочекатися «дозрівання» катаракти. Тобто фактично фахівці чекали запущеної стадії захворювання. Але зараз, завдяки розвитку мікрохірургічних технологій, погляди сильно змінилися. Насправді сама катаракта - це ще не показання до її видалення. Видаляти її потрібно тоді, коли вона починає заважати вашому життю і негативно впливати на вашу щоденну життєдіяльність. Якщо ви не можете при відсутності сторонньої підтримки виконувати домашні справи, працювати, пересуватися, то пора звернутися за допомогою до фахівців.

Операція катаракти

Найбільш поширеним методом в теперішній час вважається ультразвукова факоемульсифікація з імплантацією штучної лінзи. Операція з видалення катаракти зазвичай триває в районі 10-15 хвилин. Раніше в хірургічному лікуванні катаракти використовувалася інтра- і екстракапсульние методи, однак вони приводили до великої кількості ускладнень і реалізація даної методики на сьогоднішній день не рахується доцільною.

До операції потрібно пройти стандартний шлях передопераційних обстежень -офтальмолог призначає комплекс діагностичних заходів перед операцією. Метою діагностики є виявлення протипоказань, оцінка ступеня катаракти, прийняття рішення про те, як проводити операцію з видалення катаракти - зокрема, який кришталик вибрати. Перш за все, проводитиметься детальний огляд самого ока. Важливо переконатися, що втрата зору пов'язана безпосередньо з катарактою, так як існують і інші хвороби, які можуть призвести до погіршення зору.

В ході діагностики вимірюється гострота зору, а також внутрішньоочний тиск, рівень сприйняття кольорів і контрастної чутливості, досліджується очне дно. Якщо необхідно, то крім цих досліджень до операції з видалення катаракти призначається ультразвукове дослідження, оптична когерентна томографія або флуоресцентна ангіографія.

Проведення хірургічного лікування катаракти передбачає крім дослідження офтальмологічного статусу пацієнта аналіз його загального стану. Необхідно напередодні операції зробити наступний обстеження:

• Загальний і біохімічний аналіз крові
• Загальний аналіз сечі
• Оцінка згортання при наявності показань
• Електрокардіографія
• Флюорографія або рентгенографія органів грудної клітини
• Дослідження на ВІЛ, сифіліс та маркери гепатитів
• Санація ротової порожнини

При наявності супутніх серцево-судинних та інших хвороб обов'язково призначаються консультації профільних експертів.

Після всіх обстежень і у відсутності протипоказань призначається конкретна дата операції з видалення катаракти. Лікар-хірург розповідає пацієнту про те, як буде проходити операція. Попередить про можливі ризики і ускладнення. Після отримання повної інформації пацієнт підписує інформовану згоду на операцію.

Важливо повідомити фахівця про ті препарати, які ви приймаєте в даний час. Особливо це стосується антикоагулянтів і антиагрегантів. Важливо врахувати, що в день операції з видалення катаракти в клініку необхідно приїхати на голодний шлунок, тобто з ранку утриматися від їжі і пиття.

Безпосередньо перед оперативним втручанням робиться вимірювання внутрішньоочного і системного тиску. Потім необхідно крапельно ввести спеціальні препарати (мидриатики), що розширюють зіницю. Ці маніпуляції проводяться для збільшення хірургічного доступу до ураженого місця.

Під час операції застосовується місцева анестезія - очні краплі з місцевим анестетиком. Малоінвазивні технології дозволяють зробити цю процедуру фактично безболісною.

Загальний наркоз показаний тільки новонародженим і пацієнтам з психічними захворюваннями з яскравою симптоматикою (марення, галюцинації). В цьому випадку передбачений наркоз з моніторингом діяльності серця і стану респіраторного тракту.

Етапи операції з видалення катаракти

Область оперування обробляється йодвмістким антисептиком. Використовується розширювач для повік задля запобігання мимовільного моргання повік. Хворий перебуває в горизонтальному положенні. Під зоровим контролем через мікроскоп лікар-хірург здійснює самогерметизуючий прокол рогівки. Ширина такого проколу не перевищує 2-3 міліметрів. Саме це дозволяє уникнути подальшого накладення швів, що істотно прискорює загоєння в реабілітаційний період. Потім в порожнину ока вводиться в'язкоеластичний препарат.

Наступний етап з видалення катаракти - капсулорексіс (розріз передньої капсули кришталика). Задня капсула в процесі оперативного втручання не видаляється, так як саме на неї фіксується інтраокулярна лінза. Через розріз передньої капсули хірург може отримати доступ до мутного кришталика. Хірург вводить факоемульсифікатор, його титанова голка випромінює ультразвукові хвилі, які подрібнюють кришталик до стану суспензії. Дана процедура називається факоемульсифікацією. За допомогою аспірації ця суспензія видаляється з ока.

Вже після цього через капсулорексіс вводиться штучний кришталик (стисла в трубочку інтраокулярна лінза). Безпосередньо в оці кришталик розправляється і закріплюється в правильному стані. Операція закінчена.

Післяопераційний період

Протягом двох діб можливі ознаки дискомфорту, обумовлені набряком близько оперованих тканин: печіння і подразнення, сухість в оці, зниження гостроти зору.

Такі симптоми, як правило, швидко зникають і не потребують лікування. Крім того бажано відмовитися в найближчі дні від алкоголю, куріння і фізичних навантажень. Після операції пацієнт залишає стіни клініки в день операції або на наступну добу. Лікуючий лікар призначає дату і час наступного контрольного відвідування, дає рекомендації по режиму і прийому ліків. Для успішної реабілітації важливо строго дотримуватися усіх призначень. Саме це буде запорукою швидкого відновлення зору.

Важливо пам'ятати, що після операції з видалення катаракти при появі побічних реакцій необхідно негайно звернутися до фахівця.
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: