Протягом багатьох років певна частина українців працює в Європі.Це стосується також фахівців з цифрової сфери — сьогодні можна перебувати в Україні та співпрацювати з європейським бізнесом на вигідних умовах. Як вплинула на ці процеси розв’язана Росією війна, і як сьогодні громадяни України можуть знайти роботу в Європі? Читайте про це у нашій статті.
Яка ситуація склалася на європейському ринку праці на початку 2023 року?
Чому частина українців шукає роботу за кордоном, зокрема у Європі? Це пов’язано із тим, що ситуація на ринку праці в розвинутих європейських країнах загалом більш сприятлива, ніж в Україні. Це дозволяє отримувати кращу заробітну плату, працювати в кращих умовах, швидше підвищити власний стандарт життя, здобути цінний досвід тощо. До початку повномасштабної російсько-української війни за кордоном на постійній основі працювало понад 3 млн наших співвітчизників. Після 24 лютого 2022 року ця ситуація докорінно змінилася: спочатку з України виїхало понад 15 млн осіб (більшість — жінки та діти), потім половина з них повернулась. Водночас приблизно 7 млн осіб залишаються за кордоном, з яких більша частина — саме в Європі. Експерти зазначають, що українці не розраховують лише на допомогу країн, які їх приймають, а активно шукають роботу і сплачують податки. Для них це, безумовно, спосіб оплатити своє проживання за кордоном. Натомість для самої Європи така активність мігрантів теж вигідна, адже
прогнозується, що завдяки зростанню кількості робочої сили зросте й кількість виготовлених товарів і наданих послуг. Як бачимо, українці заробляли в Європі у мирний час і продовжують робити це під час війни.
Країни Європейського Союзу зробили кроки для того, щоб працевлаштування українців було простішим. Так, наприклад, у 2022 році громадяни України могли влаштуватись у Європі на роботу, виконавши мінімальну кількість вимог — отримавши документ про надання тимчасового захисту у відповідній країні. До війни для працевлаштування на три місяці достатньо було мати біометричний паспорт та заяву від роботодавця про намір найняти громадянина України на роботу на цей період часу. Відкритість європейського бізнесу на працівників з України пов’язана насамперед із дефіцитом робочої сили в самій Європі, а також із готовністю наших співвітчизників працювати та навчатись. Зараз європейські країни залучають трудових мігрантів та біженців, щоб «закрити» позиції, для яких їхнього внутрішнього трудового ресурсу недостатньо.
Як українці можуть знайти роботу в Європі у 2023 році?
Насамперед варто зазначити, що процес пошуку роботи в Європі загалом подібний до того, який встановився в Україні. Наприклад, щоб розпочати, шукачі роботи можуть
скласти резюме онлайн українською, а після цього перекласти його англійською чи іншою мовою, щоб надіслати роботодавцеві. Подібними є й канали, які можна використовувати для пошуку вакансій: відділення та сайти служб зайнятості, агентства з працевлаштування, сайти з вакансіями, сайти з оголошеннями, розділи з вакансіями корпоративних сайтів, групи в соцмережах, ба навіть газети та журнали.
Зазвичай для того, щоб законно і безперешкодно працювати в Європі, необхідно мати робочу візу (не стосується тимчасового працевлаштування «за безвізом»). Віза видається на підставі трудового договору, укладеного з роботодавцем. В сьогоднішніх реаліях правила дещо змінились: українці можуть найматись на роботу і займатись підприємницькою діяльністю після здобуття дозволу на тимчасове перебування/оформлення тимчасового захисту в тій або іншій країні. Тривалість дозволеного перебування становить від шести місяців до трьох років. Крім того, не варто забувати про можливість співпрацювати з Європою в дистанційному режимі, що буде актуальним як для українців, які перебувають в Україні, так і для матерів з дітьми, які виїхали за кордон.
Як
зазначають журналісти й діляться працівники, попри різнобічну підтримку для громадян України з боку місцевих агентств, компаній і служб зайнятості, роботу здебільшого необхідно шукати самостійно. Це, звісно, стосується й тих шукачів роботи, які не належать до категорії «біженців». Найпростіше це зробити за допомогою інтернет-порталів, на яких розміщуються вакансії від роботодавців. Однак варто пам’ятати, що по той бік екрана можуть бути агентства з працевлаштування, які беруть комісію за свої послуги. Надійні вакансії від перевірених роботодавців готові запропонувати відділи служб зайнятості. Якщо ви шукаєте роботу в малому містечку, радимо не обмежуватись надсиланням резюме, а по можливості відвідати компанію, залишити там паперове резюме, дізнатись більше деталей тощо (зрештою, якщо така можливість передбачена компанією, це можна зробити й у великому місті).
Яких працівників потребує Європа у 2023 році? Насамперед це фахівці різної ланки у сфері будівництва, логістики, торгівлі. Не бракує вакансій і для кваліфікованих лікарів, медсестер, інженерів, механіків, IT-фахівців, вчителів. З великою ймовірністю знайдуть роботу електрики, сантехніки, офіціанти, покоївки, бухгалтери, кухарі, швачки. Не стоїть на місці європейський ринок електронної комерції, тому вебдизайнери, маркетологи, програмісти та інші фахівці зможуть знайти хороші вакансії.
З іншого боку, варто пам’ятати про перешкоди, які можуть виникнути під час пошуку роботи за кордоном. Вагомою перешкодою навіть для кваліфікованих фахівців може стати необхідність знати іноземну чи принаймні англійську мову. На щастя, способів вивчити потрібну мову є чимало, і навіть самі компанії пропонують навчання для нових працівників, розуміючи вигідність такої інвестиції. Крім того, пошук роботи в Європі може бути довготривалим. Приготуйтесь до того, що на вашій дорозі до працевлаштування може бути декілька співбесід або декілька етапів відбору. Європейці дуже уважно відбирають кандидатів, адже до кар’єри і роботи ставляться серйозно.
Експерти радять не «прикрашати» резюме, але й не занижувати своїх компетенцій. У будь-якому разі варто насамперед ознайомитися з особливостями локальної корпоративної культури, складання резюме та проходження співбесід. Крім того, завжди оцінюйте кожну вакансію з погляду достовірності: звертайте увагу на тип трудового договору, який пропонує роботодавець, наявність чіткого опису умов праці, обов’язків, страхування, заробітної плати. Застосовуйте ці поради та інформацію, адже вони з великою ймовірністю допоможуть вам знайти роботу в Європі у 2023 році.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.