2 лютого 2023   09:29   774

«Сало в Україні смачніше», – про це і не тільки європейські враження краматорців

«Сало в Україні смачніше», – про це і не тільки європейські враження краматорців
Велика війна розкидала українців по багатьох країнах світу, а насамперед Європи.

Наші люди вдячні країнам, які їх прийняли. Але це не означає, що вони не порівнюють певні речі та життя вдома та за кордоном.

У першій частині ми розповідали про враження краматорців від Північної Ірландії, Німеччини та Угорщини.

До вашої уваги друга частина, де молоді українки діляться враженнями від перебування у Польщі, Італії а Іспанії.

Аліса, Польща

Аліса з 28 лютого 2022 року мешкає у Польщі, але попри це, дівчина продовжує віддалено працювати в Україні. Вона розповіла Краматорськ Пост про свій досвід у цій країні, яка прийняла найбільше українців за час повномасштабного вторгнення росії.

Незручні графіки роботи магазинів та банків

Дівчина каже, що у Польщі надзвичайно складно знайти кваліфіковану роботу без знання польської або англійської мов. Саме тому їй дуже важко уявити, як би вона жила у цій країні, якби не її робота в Україні. Але крім пошуку роботи, є ще деякі речі, які на її погляд в Україні кращі.

«Наприклад, це розклад роботи магазинів та інших громадських закладів. У нас зазвичай багато магазинів та закладів у сфері послуг працюють на вихідних – принаймні за графіком скороченого дня. У Польщі ж діє заборона на торгівлю у неділю, окрім декількох торговельних неділь на рік, а тому майже все зачинено.

Є декілька винятків з цього правила, – наприклад, аптеки, заправки, заклади харчування, або зовсім маленькі магазини, де торгує сам власник. Але в цілому це для мене дуже незручно, бо у будні я весь день працюю, тож щось купити маю змогу тільки у суботу. Якщо не встигаю, то доводиться чекати цілий тиждень до наступної суботи.

Мені також не вдалося знайти жодного банку в моєму місті, який би працював у суботу та хоча б за скороченим графіком, щоб можна було туди потрапити не відпрошуючись із роботи. В Україні у банків, принаймні найбільших, є такі відділення, у яких можна вирішити свої питання у вихідний.

Отже, в нашій країні точно зручніші розклади роботи магазинів та банків».

Польська медицина

Аліса також розповіла про те, якою вона побачила польську медицину:

«Українці, які втекли від війни та отримали у Польщі тимчасовий захист, так само як і поляки можуть користуватися тут безплатною медициною у медичних закладах, які уклали договір з національним фондом здоров’я. У таких медзакладах вас дійсно запишуть до лікаря безплатно, але з дуже великою ймовірністю чекати прийому доведеться кілька місяців або іноді навіть понад рік.

Наведу приклад з власного досвіду. Коли моєму близькому родичу на початку літа треба було видалити зуб, то ми звернулися до такого закладу і нам запропонували запис аж на листопад, тобто приблизно через пів року. Натомість в Україні мені ніколи не доводилось стільки чекати на прийом лікаря. Зазвичай пропонували почекати максимум кілька днів».

Ще трохи порівнянь

З інших аспектів життя, на які Аліса звернула увагу, можна додати ціни на оренду житла, інтернет та мобільний зв’язок – вони в Україні нижчі, ніж у Польщі.

«А ще сало в Україні смачніше», – каже Аліса наостанок.

Марія, Італія

Ми писали про Марію у статті про те, як біженка з України викладає живопис в італійській школі.

Насамперед подяка Італії за гостинність

Марія розповідає, що Італія дуже гостинна країна. І хоча вона не була в інших країнах як біженка, але точно може сказати, що італійці роблять усе можливе для комфорту та відчуття безпеки біженців з України.

«Мінусів в Італії небагато, але вони є»

«Як для мене, в Італії не так багато мінусів, але все ж таки вони є. Та якщо хтось каже, що тут все дуже складно, то ці люди просто не вміють користуватися італійською системою та некомпетентні.

Але є такі нюанси, які є в Україні, та яких немає в Італії. Перше та як для мене основне (оскільки з іншим можна змиритися) – це продукти, тобто відсутність звичних для нас продуктів. Наприклад, сметани в магазинах взагалі немає, або відсутність наших вареників, та якщо хтось скаже мені про тортеліні або равіолі – це не одне і теж саме.

Друге – це харчування в школі. В основному на перше це паста або рис. Італійські діти звикли до такого, а ось нашим важко. Мій молодший взагалі відмовляється їсти у школі».

Майже усе робиться повільно

Серед іншого Марія називає повільність усіх процесів. Наприклад, підписати довідку у лікаря або зробити якийсь документ – це може тягнутися днями.

«Спочатку це дуже напружує, але згодом ти звикаєш. Та й чесно кажучи, повільно все робиться не завжди. Якщо тобі пощастить, то можна зробити швидко».

Суворі штрафи за порушення правил дорожнього руху

«Четверте – це штрафи, просто дуже великі штрафи за порушення правил дорожнього руху. Тому за кермом треба бути завжди вкрай уважним, знати місцеві закони та правила, паркувати авто тільки в місцях для цього передбачених, бо можна прийти, а твоєї машини не буде на місці, або буде штраф на вікні».

Покупка та оренда житла – складна справа

Ще однією складністю в Італії Марія називає купівлю житла або навіть його оренда:

«Для цього має бути офіційний контракт на роботу, а гроші тільки на італійському рахунку (це якщо для купівлі). Та й житло в Італії не дешеве. Хоча з цінами до війни в Києві не зрівняти. Там було у рази дорожче».

Підбиваючи підсумок

«Підсумовуючи скажу, що в Італії мінуси є тільки від того, що це не твоя рідна країна, ти новенький тут та все досліджуєш, все для тебе ще нове та незрозуміле, починаючи з мови та закінчуючи державною системою.

Але є дуже великий плюс – і це справді перевага – температура на вулиці в січні +15».

Ольга, Іспанія

Оля мешкає в Іспанії з червня 2022 року. Дівчина каже, що дуже вдячна цій країні за допомогу та притулок.

«Іспанці відкриті та щирі люди, – вони мають добре серце. Життя у Іспанії має свої нюанси. Наприклад, володіти іспанською мовою обов'язково, бо англійською розмовляють мало та на не дуже високому рівні».

Обслуговування та банки

Щодо того, що в Україні краще, Ольга відзначає, якість обслуговування та креативний талант засновників мобільних додатків – «від Аромакави до Монобанку», які на її думку заслуговують особливої поваги.

«Взагалі диджиталізація в Україні справді на високому рівні та досить успішна».

Про їжу

«Якщо порівнювати з Україною, то я б сказала, що українські кав'ярні дійсно найкращі, а кава в них найсмачніша. Тож коли про це десь пишуть, то це на мою думку правда.

Я також сумую за смаком української їжі – навіть з Куліничей. Хоча їжа в Іспанії теж дуже смачна Всі тут люблять пиво та тапас – різноманітні закуски до пива. Але не можна сказати, що їжа в Іспанії краща за нашу. Ні не краща, просто вона від української відрізняється. Кожна національна кухня смачна по-своєму».

А ще Оля додає, що в Іспанії їй бракує активного мистецького життя, яке в неї було в Україні – не вистачає концертів та виступів.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: