9 березня 2023
09:06
1123
Мешканцю Краматорська затопило квартиру під час ремонту даху після обстрілу: хто має платити
26 вересня минулого року мешканець Краматорська Олексій Пойдун та його дружина поїхали на дачу і це врятувало їх від чергового російського обстрілу.
Посеред білого дня у місті пролунали два вибухи: одна ракета впала у сквері позаду палацу культури НКМЗ, а друга влучила у стіну п'ятиповерхівки на вулиці Академічній.
Це саме той будинок, де живе подружжя: основний удар прийшовся на квартиру їхніх сусідів по сходовому майданчику - снаряд проломив стіну в цій квартирі, вибив вікна (сусідів теж вдома не було - вони евакуювалися за кордон). У помешканні Олексія теж вилетіли вікна - влада повідомляла, що загалом у будинку \вибило 34 вікна, також вибух пошкодив покрівлю.
Знайомі надіслали краматорцю фото з наслідками обстрілу, і він зрозумів, що під удар потрапив його будинок. Олексій з дружиною терміново повернулися додому.
"Вибило вікна, пошкодило відкоси, але все у квартирі, слава Богу, залишилось цілим, і жити цілком можна було", - розповідає 65-річний пенсіонер.
Поки подружжя відходило від шоку після побаченого, комунальники роздавали плівку. Цією плівкою Олексій закрив пошкоджені вікна, а через деякий час купив для вікон пінопласт, щоб взимку хоч трохи захиститися від снігу і морозів.
Потім почався ремонт пошкодженого вибухом даху - і на наслідки цього ремонту скаржиться пенсіонер. Власник квартири стверджує, що під час ремонту підрядники зняли покрівлю і залишили так на три тижні. В цей час пішли дощі і квартиру затопило.
"Ми прокинулись, а на нас струмком ллється вода"
Коли потрапляєш до квартири пана Олексія на п'ятому поверсі, то одразу відчуваєш запах сирості. Потім помічаєш пожовтілу з чорними цяточками від плісняви стіну у коридорі, те саме і на кухні. Зі стін звисають відклеєні шпалери, а також відчуваєш, як під ногами "гуляє" здутий ламінат.
"Я спілкувався з хлопцями, які ремонтували дах. Вони розповідали, що все було настільки прогниле, що нікуди було цвях вбити, а матеріалів не було. Довелося три тижні чекати матеріалів. А три тижні йшов дощ", - каже краматорець.
26 листопада Олексій з дружиною ночували у себе вдома. Прокинулись від того, що зі стелі лилася вода.
"Ми прокинулись [у спальні], а на нас, на ліжко, тече струмок води, а в залі взагалі море було, по щиколотку. Після тих дощів пошкоджені підлога, стіни, двері вхідні не закриваються, меблі "цвітуть", балконні двері - я в 65 років вилазив через хвіртку, щоб їх вибити, тому що їх розклинило від вологи. У сусідів було таке саме і навіть гірше, в них ще батарея лопнула, позаливала сусідів по всьому стояку. Так, нам зробили дах, але "вбили" весь під'їзд", - розводить руками пенсіонер.
Влітку 2021 року подружжя завершило ремонт у квартирі - на підлогу постелили дорогий вологостійкий ламінат, стелю оздобили гіпсокартоном і пофарбували, на стінах поклеїли нові шпалери, завезли нові меблі.
"Я тоді працював і заробляв, в принципі, нормально, міг собі дозволити. А зараз я пенсіонер", - каже пан Олексій.
Він вважає, що затоплення могло б і не бути, якби на час ремонту дах накрили плівкою: "Вони потім її постелили, але ж вже все сталося - ось результат. Її постелили після 26 листопада, коли добу йшов сильний дощ і все протекло".
Олексій Пойдун вважає, що влада має порахувати збитки від залиття квартири і компенсувати їх. Він звертався з цим до Контакт-центру, управляючої компанії "Ладіс", міської військової адміністрації, на урядову "гарячу лінію". У лютому до нього прийшла комісія, яка складалася з представників Управління житлово-комунального господарства (УЖКГ) і УК "Ладіс". Вони обстежили квартиру, склали акт про стан квартири.
У висновках до акту йдеться, що всі пошкодження п'ятиповерхівки по Академічній, у тому числі квартири пана Олексія, сталися внаслідок ракетного обстрілу міста з боку Росії, і порадили звернутися до спеціалізованої організації за оцінкою завданих збитків.
"Апелювати потрібно до агресора"
Заступник міського голови з питань ЖКГ Андрій Безсонний розповів Kramatorsk Post, що всі постраждалі від обстрілів будинки мають подібні проблеми, але, за його словами, в цьому провина не міської влади, а російських військ.
"Будинок було зруйновано не місцевою владою, а ракетним ударом. Місцева влада у стислі терміни робить ремонти. Але ви зрозумійте: щоб виконати ремонт даху, нам потрібно зробити ПКД (проєктно-кошторисну документацію), експертизу, знайти підрядників. Ми виконали ремонт [будинку по Академічній] за рахунок підрядника з оплатою на потім, щоб швидше все виконати і зменшити наслідки пошкоджень. У грудні ми завершували ремонт. Як при цьому зробити ремонт даху, щоб не було залиття?", - каже він.
Пан Безсонний зазначає, що місцева влада у першу чергу намагається зберегти конструктив обстріляного будинку, ремонтує дах, бо інакше проблеми будуть погіршуватись. Він навів приклад двоповерхового будинку по вул. Куїнджі, 16 (колишня Щербакова, 16), який постраждав від обстрілів у 2014 році і потім через різні причини всю зиму стояв без даху - у підсумку будинок довго ремонтували, зшивали стяжками і на це було витрачено сім мільйонів гривень.
Чиновник стверджує, що у всіх будинках, які були пошкоджені обстрілами минулого року, дахи відремонтовані. Тепер перед місцевою владою стоїть завдання відремонтувати дахи будинків, які були обстріляні вже взимку цього року.
Так, 1 і 2 лютого росіяни гатили ракетами по центру Краматорська. Два з чотирьох під'їздів будинку по вулиці Марата, 13, повністю зруйновані (тоді загинули чотири людини), залишки будинку, за словами Безсонного, "на 95% будуть зносити", бо вони не підлягають відновленню. Але з великими проблемами зіткнулися будинки, розташовані навколо цього місця трагедії.
"Там [постраждали] 17 будинків, більшість дахів були з шифером, потрібен капітальний ремонт, великий обсяг роботи. У цих будинках порвало опалення, батареї порвало, ми не можемо їх запустити. У будинок по Героїв України, який був пошкоджений минулого року і в якому дах ми відремонтували, знову прилетіло - знову потрібно ремонтувати. Хто винен у тому, що ми виконували роботи, пов'язані з обстрілами? Апелювати потрібно до агресора", - каже Андрій Безсонний.
Він зазначає, що після обстрілів спеціальна комісія оглядає усі постраждалі будинки, складає акти з результатами пошкоджень, потім працівники УЖКГ вносять ці дані до єдиного державного реєстру, де фіксуються наслідки російської агресії. Власники квартир і будинків також можуть самостійно внести дані про пошкоджене житло через портал Дія.
Безсонний також нагадав, що у Краматорську діє програма, за якою власники пошкодженого обстрілами житла можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою до Управління з питань соціального захисту населення по вул. Героїв Небесної Сотні, 23, або за номером телефону +380932343022.
Програма передбачає до 50 тисяч гривень одноразової допомоги власникам пошкодженого обстрілами житла. Суму допомоги визначає спеціальна комісія після огляду пошкоджень: зазвичай, власники квартир у багатоповерхівках отримують в середньому 10 тис. грн (за словами Олексія Пойдуна, він звертався за допомогою по цій програмі - їм з дружиною виплатили по 500 грн), власники приватних будинків - 40-50 тисяч гривень. Ремонт покрівель постраждалих будинків робиться за бюджетний кошт.
"Відновлення будинку - проблеми співвласників квартир"
Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко нагадує, що багатоквартирний будинок є співвласністю власників квартир, тобто, він належить всім, хто має у власності квартири.
"Щоб відновити будинок після обстрілів, після залиття і т. д., потрібно провести капітальний ремонт будинку. В платіжках - те, що співвласники сплачують управляючим компаніям (ЖЕКам) - сплати за капітальний ремонт немає (цю статтю з платіжки виключили ще у 1997 році). По факту відновлення будинку в будь-який період - це проблеми співвласників квартир", - сказав він Kramatorsk Post.
"Якщо місцева влада виділила кошти на ремонт багатоквартирного будинку - це добре, вони молодці. Якщо підрядник робив ремонт даху і в цей час залило квартири - це проблема, але навряд чи можна виставляти претензії підрядникам", - додав експерт.
Поки ж Олексій Пойдун сперечається з владою, хто має компенсувати збитки за залиття їхньої квартири під час ремонту даху після обстрілу, вони з дружиною живуть в літньому садовому будиночку на одну кімнату на Василівській Пустоші. І зимували вони там же - кажуть, що в їхній квартирі жити зараз неможливо.
KramatorskPost
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.