Через повномасштабне вторгнення російських військ до України 24 лютого 2022 року по всій території нашої країни оголошений воєнний стан, а з ним і загальна мобілізація.Ця процедура полягає у поповненні військ новими військовослужбовцями. Мобілізації в даному випадку підлягають всі громадяни, які можуть виконувати військовий обов'язок (18-60 років).
Також за викликом призовники мають прибути до військкомату і стати на облік. Слід зазначити, що постановка на облік – це не призов і не мобілізація, і тому мобілізовувати будуть далеко не всіх, хто отримає повістку та прийде до військкомату. До війська призвуть лише необхідну кількість солдатів, які мають певні навички, професії тощо.
Види повісток. Якими вони бувають?
"Оскільки виклик до військкомату в нашій країні здійснюється на основі повісток, то необхідно розуміти, якими вони бувають та чим відрізняються" –
вказує юрист Альва Прайвесі щодо повісток. Такі офіційні документи бувають наступних видів:
• для уточнення відомостей – вручаються для уточнення чи поновлення військово-облікових даних (склад сім'ї, стан здоров'я, працевлаштування тощо);
• у вигляді направлення на медичну комісію – у цьому випадку людина зобов'язана з'явитися до ТЦК та пройти медичне обстеження задля отримання висновку військово-лікарської комісії (на придатність/непридатність до несення служби у війську);
• виклик на строкову службу – вручення такого документу встановлює виклик до військкомату для вирішення процедурних питань щодо призову на строкову службу;
• у вигляді мобілізаційного розпорядження – такий документ можуть отримати військовозобов'язані особи, які вже пройшли медкомісію, та за висновками ВЛК визнані придатними (або у деяких випадках – обмежено придатними) до несення служби у війську.
Окремо слід зазначити, що з початку 2023 року з'явилися повістки оновленого зразка. Тут, замість знайомих всім військкоматів, зазначені територіальні центри, вказаний більший перелік документів, що необхідно мати з собою для уточнення особистих відомостей під час прибуття до центру комплектування. Крім того, в оновленому документі зазначається, що у разі неявки до пункту призову без поважної причини та доказів цього, військовозобов'язаний нестиме відповідальність.
Яким чином має виглядати повістка?
Громадянину, якому намагаються вручити повістку, необхідно ретельно ознайомитись із її інформаційним вмістом, в ній без помилок мають бути зазначені:
1. ПІБ особи.
2. Дата народження.
3. Адреса проживання/реєстрації.
4. Вид повістки.
5. Перелік документів, необхідних для візиту до військкомату чи ТЦК.
6. Дата, час прибуття та місцезнаходження тер. центру.
7. Відомості про орган та уповноважену особу, яка видала повістку (назва органу, печатка, ПІБ та підпис очільника військкомату).
Особи, які мають право вручати повістку
Законодавством передбачено, що повістку чоловіку можуть вручати не лише представники військкомату, а й інші службові/посадові особи, а саме:
• посадовці військового комісаріату, ТЦК;
• представники органів місцевої влади/самоврядування;
• очільники установ, органів, підприємств, організацій будь-якого підпорядкування та форм власності;
• очільники ЖЕКів, ОСББ.
Місця вручення
Щодо місць вручення таких документів в законодавстві нашої держави немає конкретики, отже повістку можуть вручити в будь-якому місці. Крім того, як зазначають представники військових комісаріатів, повістки насамперед видаються через необхідність оновлення облікових відомостей про чоловіків, які особисто за власним бажання не приходять для цього до ТЦК.
Окремо хочеться зупинитись на темі можливого вручення повісток через різні месенджери та через додаток Дія. З березня йде активне обговорення такої процедури. Та попри обурення громадян в Верховній Раді заявили, що розглядають можливість відправки повісток через месенджери. Але, на думку юристів, ця ідея безглузда, адже відстежити отримання/неотримання повістки неможливо, також особа за законом має поставити свій підпис після її вручення, що теж неможливо через месенджер, тощо.
Що стосується додатку Дія, то представники Мінцифри наголошують, що наразі питання про роздачу повісток через цей додаток не йдеться. Так, за словами керівника з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислава Баніка, на сьогодні «Дія – не є сервісом для роздач повісток».
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.