1 травня 2023   20:17   772

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту
Святогірська громада повертається до життя після окупації

Минулої осені (офіційно 12 вересня) українські військові звільнили від росіян Святогірськ та навколишні села. Колись курортне містечко, яке приваблювало тисячі туристів, поступово оживає після окупації.

Попри те, що значна частина території ще досі замінована, а чотири села майже вщент зруйновані, у громаді залишаються понад 2 тисячі людей. Вільне радіо поспілкувалося з очільником громад та дізналося, як живе Святогірськ зараз.

Пропонуємо вам цю статтю у скороченні та з додатковими матеріалами на тему.

Зараз очолює Святогірську громаду Володимир Рибалкін. Він замінив на посаді Володимира Бандуру, якого обрали мером Святогірська 2020 року та про якого ми писали на Краматорськ Пост, що він перейшов на бік окупантів. Тоді ж на бік окупантів перейшов і головний лікар військового шпиталю.

У перші дні окупації Святогірська Бандура звернувся до мешканців з екрана російського державного телеканалу «Звєзда». Тікаючи з міста, росіяни прихопили з собою і Бандуру. Про подальшу його долю нічого невідомо. В Україні колишньому посадовцю оголосили підозру у держзраді.

Володимир Рибалкін розповів, як влада долає проблему відсутності води та допомагає жителям пережити війну.

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту

Зруйнований міст у Святогірську (Фото – Євген Гончаренко)

Скільки людей залишається у Святогірській громаді

Від фронту Святогірську громаду відділяє 35 кілометрів. Попри доволі складні умови для життя та небезпеку російських обстрілів, тут зараз проживають близько 2200 людей. Такі дані наводять у міській військові адміністрації.

«До повномасштабного вторгнення [мешканців громади] було 9068. У самому деокупованому Святогірську перебуває приблизно 750 людей», — розповідає Володимир Рибалкін.

Скільки будівель під час окупації зруйнувала російська армія, визначити ще складно, каже посадовець. Тим паче росіяни продовжують обстрілювати територію громади й після деокупації.

«На сьогоднішній день неможливо узагальнити, скільки будівель пошкоджені. Є райони, які повністю зруйновані, є вулиці, які частково зруйновані. Наразі повертаються деякі містяни, і ми тільки після появи господарів можемо зайти на територію, бо це приватна власність, для того, щоб зʼясувати, чи є пошкодження. Чіткі цифри, відсотки будуть вже пізніше. Про це говорити зараз недоречно, бо ще є «прильоти». Війна у нас знаходиться приблизно за 35 кілометрів по прямій», — пояснює Рибалкін.

Так само поки що немає точної кількості історичних пам’яток архітектури, які росіяни пошкодили минулого літа. Зазначимо, що від обстрілів потерпала й старовинна Святогірська лавра.

Минулого літа внаслідок обстрілу рашистів загинула також керівниця Святогірського історико-архітектурного заповідника.

Понад пів року у Святогірську немає водопостачання, а чотири села неподалік перетворились на руїни

Під час окупації в місті залишалися кілька сотень людей — без води, світла та газу.

Після деокупації у місті та більшості сіл відновили електропостачання. Однак у деяких населених пунктах зробити це й досі що неможливо, розповідає очільник громади.

«Якщо ми кажемо про Святогірськ, місто заживлене енергетикою приблизно на 85%. Є проблеми з деякими населеними пунктами, як-от Адамівка, де досі немає електропостачання. Але це зумовлене тим, що воно подавалось через Долину, яка повністю зруйнована», — каже посадовець.

Загалом російські загарбники майже повністю зруйнували чотири села у Святогірській громаді. Однак навіть туди повертаються деякі жителі.

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту

Богородичне Святогірської громади (Фото – Олена Максименко)

Майже повністю зруйнували Богородичне, Мазанівку, Краснопілля, Долину. Там йшли піші бої, тому майже жодного цілого будинку немає. Зруйновані всі електромережі і трансформатори. Але люди там зараз є, потрошки повертаються туди, незважаючи на всю небезпеку. Люди хочуть повертатись до своїх домівок, але ми постійно попереджаємо, що це вкрай небезпечно. У деяких населених пунктах навіть досі ще триває ексгумація тіл», — розповідає Володимир Рибалкін.

Після ексгумації відбувається перепоховання.

Вже понад пів року мешканці Святогірська живуть без централізованого водопостачання. Щоб забезпечити їх водою, організували підвіз

«У нас є приватне підприємство, яке працює на території громади. Ми співпрацюємо, вони забезпечують в повному обсязі Святогірськ питною водою. Інші населені пункти громади — в основному приватний сектор, тому мають власні колодязі. Є ще населені пункти, де вже було зроблене централізоване водопостачання через насоси, свердловини. Тобто проблема з централізованим водопостачанням лише в Святогірську, але вже в процесі вирішення», — зазначає очільник громади.

Як живе деокупований Святогірськ

Щоб забезпечити умови для життя святогірців, які не хочуть евакуюватися, у місті облаштували вуличний санітарний комплекс, де можна безкоштовно прийняти душ. Також відкрили соціальну пральню.

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту

Санітарний модуль у Святогірську (Фото – Святогірська міська військова адміністрація)

У деокуповане місто повернулися й деякі підприємці, а також почали роботу відділення пошт і банкомати.
«У Святогірську працюємо приблизно 10 торгових точок. Є мобільний зв’язок, є інтернет, працюють стаціонарні відділення Укрпошти та «Нової пошти», ще два готелі. Місто майже повертається до свого соціалізованого життя», — розповідає очільник громади.

Також, за словами посадовця, для жителів громади організовують постійні соціальні рейси в Краматорськ та Слов’янськ.

Соціальні рейси зроблені і завдяки міжнародним організаціям, і завдяки роботі обласної, районної, місцевої адміністрацій
Деякі території Святогірської громади, особливо ліси, залишаються небезпечними через велику кількість вибухівки, які залишила російська армія.

А ми нагадаємо, що за даними Міндовкілля 80 % Національного парку «Святі гори» знищено. Ось як він зараз виглядає.

Проблеми з електрикою та центральним водопостачанням: очільник Святогірська розповів, як живе місто неподалік фронту

Фото - Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Триває розмінування території громади. Люди ходять по асфальту, по доріжках, заборонено ходити по лісосмугах — це дуже небезпечно.

Через ризик підірватися на міні, а також можливі обстріли окупантів, на території Святогірської громади періодично чергує бригада швидкої допомоги. Також вдалося поновити роботу місцевої лікарні, де людей постійно приймає терапевт. У селах громади працюють фельдшерсько-акушерські пункти.

Жителів громади забезпечують гуманітарною допомогою, але закликають евакуюватися у безпечніші регіони

Одним із важливих завдань місцевої влади залишається евакуація, каже Володимир Рибалкін. До роботи з жителями долучають і психологів, утім навіть їм іноді складно достукатись до людей.

Жителям, які продовжують залишатись у Святогірській громаді, постійно привозять гуманітарну допомогу. Так само опікуються й тими, хто вже виїхав, запевняє посадовець.

«Ми співпрацюємо з більш ніж 50 організаціями, у тому числі міжнародними. Деякі з них займаються сектором продовольчих товарів, деякі — будівельними матеріалами, деякі нам допомагають відновлювати пошкоджені дахи. Тому буквально через день працює видача гуманітарної допомоги. Я сподіваюся, що потреби ми в повному обсязі закриваємо. Люди, які виїхали, отримують два рази на місяць гуманітарну допомогу», — зазначає очільник Святогірської громади.

Фото обкладинки – Краматорське об’єднання волонтерів
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: