19 травня 2023   16:45   950

Майже без газу, води та електрики: в ООН розповіли про гуманітарну ситуацію у прифронтовій Лиманській громаді

Майже без газу, води та електрики: в ООН розповіли про гуманітарну ситуацію у прифронтовій Лиманській громаді
За час великої війни населення громади скоротилося мало не втричі

У Лиманській громаді Краматорського району лише невелика частина людей із 13 000 мешканців, які там залишаються, мають централізоване водо-, газо- та електропостачання.

Про це й про гуманітарну ситуацію в громаді загалом йдеться в оперативному звіті УКГС ООН (Управління з координації гуманітарних справ ООН), який ми пропонуємо читачам Краматорськ Пост у дещо скороченому вигляді.

Загальний огляд гуманітарної ситуації у Лиманській громаді

Гуманітарна ситуація у прифронтовій Лиманській громаді в Донецькій області залишається складною. Як повідомляють, бойові дії тут лише посилились з початку року.

До складу Лиманської громади входить 38 (населених пунктів) міст, селищ та сіл. За деякими оцінками, чисельність громади скоротилась майже втричі від довоєнної – з 43 000 до 13 000 мешканців.

Серед них щонайменше 600 дітей, 5 000 людей літнього віку та майже 300 людей з інвалідністю. У м. Лиман зараз проживає до 7 000 людей, у порівнянні з 5 000 у жовтні 2022 року, коли тут був відновлений контроль України.

Це все ще лише третина від довоєнної чисельності населення міста. За оцінкою міжнародної неурядової організації (НУО) REACH та місцевих органів влади, у громаді також проживає біля 100 внутрішньо переміщених осіб з інших населених пунктів громади. До лютого 2022 року у Лиманській громаді проживало понад 20 000 внутрішньо переміщених осіб.

За оцінкою НУО REACH, коли Уряд України відновив контроль у цьому районі в жовтні 2022 року, в громаді було зруйновано майже 85 % будинків. Через значні пошкодження інфраструктури тут здебільшого відсутнє газо- та електропостачання.

У деяких селах громади, зокрема у Ямполі, електро-, водопостачання та телекомунікаційні послуги відсутні ще з квітня 2022 року. За даними місцевої влади, ведуться роботи з їх відновлення. Так, лише у 40 % мешканців громади є електропостачання (у 60 % мешканців у місті Лиман), і лише у 10 % є газопостачання.

Централізоване водопостачання відновлено лише у 20 % будинків Лиману, і більшість людей беруть питну воду з криниць та свердловин. Водопостачання також залишається однією з основних проблем для близько 900 мешканців сусідніх сіл, куди місцеві органи влади доставляють воду водовозами.

Майже без газу, води та електрики: в ООН розповіли про гуманітарну ситуацію у прифронтовій Лиманській громадіМешканці Лиманської громади мають можливість скористатись соціальним автобусом безплатно, щоб відвідати ЦНАП та УСЗН. (Фото – Лиманська міська військова адміністрація)

У громаді є лише обмежені медичні послуги, оскільки працює лише одна лікарня на 40 ліжок і кілька закладів первинної медичної допомоги. У Ямполі завдяки місцевій медичній сестрі працює фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП), і роботу подібного пункту в Новоселівці забезпечує лікар-консультант. Обидва села знаходяться на відстані близько 15 км від Лиману. У Лимані, за даними місцевих партнерів, також відновила роботу аптека.

Місцеві магазини працюють теж нестабільно. Лише у кількох місцевих крамницях, а саме у Ямполі, є продовольчі та непродовольчі запаси, але за високими цінами. В громаді також працюють п’ять банкоматів і два банківських відділення.
Автобусним сполученням також можна дістатись до Краматорська, що розташований за 40 км від громади, щоби отримати додаткові послуги. У віддалених селах не працює пошта, але мобільна бригада «Укрпошти» раз на місяць доставляє мешканцям пенсійні виплати.

Усі школи в громаді не працюють з лютого 2022 року, навчання ведеться онлайн. Проте через те, що інтернет-покриття та послуги мобільного зв'язку в громаді є лише частково – це значно обмежує доступ до освітніх послуг. За інформацією місцевих органів влади, тривають роботи з відновлення комунікацій у громаді.

Майже без газу, води та електрики: в ООН розповіли про гуманітарну ситуацію у прифронтовій Лиманській громадіНа 15 травня фахівці ДТЕК Донецькі електромережі відновили електропостачання жителям 34 населених пунктів (Фото – Лиманська міська військова адміністрація)

До найбільш критичних потреб належать харчові продукти, вода, засоби гігієни, будівельні матеріали, пічки на дровах, газові балони, ліхтарі на сонячних батареях, зарядні пристрої, генератори, каністри та інші предмети першої необхідності. Крім того, не вистачає постільної білизни, матраців та одягу. Для забезпечення медичних потреб, особливо літніх людей, необхідні ліки, зокрема від серцево-судинних захворювань.

Продукти, одяг, пічки лампи, громадські пральні й не тільки: гуманітарне реагування на потреби громади

З початку 2023 року гуманітарні організації відправили 4 міжвідомчі конвої – 18 вантажівок гуманітарної допомоги – щоб допомогти 10 000 людей у важкодоступних населених пунктах Лиманської громади.

Перший міжвідомчий конвой у 2023 році було доставлено до Лиманської громади 16 лютого. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Всесвітня продовольча програма (ВПП), Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та Фонд ООН у галузі народонаселення (ЮНФПА) надали близько 100 тонн гуманітарної допомоги 3 000 мешканців Лиманської та Сіверської громад та м. Слов’янськ Донецької області, включаючи продовольчі продукти, гігієнічні товари, теплий одяг, господарські товари, пічки на дровах, лампи на сонячних батареях, брезент та плівку для вікон для ремонту домівок. Місцеві партнери забезпечили доставку та розподіл гуманітарної допомоги в громаді.

Майже без газу, води та електрики: в ООН розповіли про гуманітарну ситуацію у прифронтовій Лиманській громадіГуманітарна допомога від міжнародних благодійників (Фото – Лиман Міськрада/Фейсбук)

Після цього ще 3 міжвідомчі конвої щомісячно доставляли життєво необхідну допомогу мешканцям Лиманської громади. 12 травня останній конвой доставив гуманітарну допомогу 600 жителям сильно постраждалого від війни Ямполя, включаючи матеріали для ремонту пошкоджених будинків для 100 родин, брезент для 300 сімей, господарчі набори для 200 родин, 600 ламп на сонячних батареях та каністр для води, 500 продовольчих наборів, розрахованих на місяць споживання.

Також такі організації як ВООЗ, ВПП, МОМ, УВКБ ООН, ЮНІСЕФ, ЮНПФА доставили медикаменти та гігієнічні набори 200 родинам. НУО «Слов’янське серце» та БФ «АДРА», за підтримки місцевої влади, здійснили доставку гуманітарної допомоги на місцях.

Загалом у 2023 році через міжвідомчі конвої гуманітарні організації доставили життєво важливу допомогу близько 120 000 мешканців Донецької області – з майже 1,5 мільйона людей, які потребують допомоги по обидва боки лінії фронту в області.
Для забезпечення нагальних потреб міжнародна НУО «Людина в біді» відкрила у квітні три громадські пральні у Лимані та облаштувала їх пралками та сушарками. НУО «Людина в біді» також надала допомогу у вигляді води в бутлях, хоча така підтримка не є регулярною через значні безпекові ризики.

НУО «Лікарі без кордонів» забезпечує роботу пересувних лікарень у громаді та ФАП у Ямполі, де можна отримати медичні консультації. МОМ надає обмежену грошову допомогу у віддалених селищах громади, таких як Ямпіль.

Майже без газу, води та електрики: в ООН розповіли про гуманітарну ситуацію у прифронтовій Лиманській громадіНасіння городини – теж допомога для мешканців громади (Фото – Лиман Міськрада/Фейсбук)

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО), за підтримки місцевої ГО «Східноукраїнська сільськогосподарська дорадча служба», надала грошову допомогу та підтримку з метою збільшення продовольчих виробничих спроможностей громади.

У квітні ФАО розподілила по 2 тонни насіння ярого ячменю трьом фермерським господарствам, що були відібрані серед тих, хто подав заявки в Державний аграрний реєстр, а також через рекомендації місцевої влади про мінну небезпеку. Це дозволило аграріям засіяти 10 гектарів землі, та, як очікується, дасть змогу зібрати близько 45 тонн врожаю у липні 2023 року.

Фото обкладинки – Плітки Лимана, Лиман Міськрада, Лиманська міська військова адміністрація.
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: