Інспектор патрульної поліції розповів про домашнє насильство та що загрожує правопорушникам15 дітей постраждали від домашнього насильства з початку року за даними Краматорського районного управління поліції. А загалом мобільні групи підрозділу 382 рази виїжджали на виклики з протидії домашньому насильству за перші п’ять місяців 2023 року.
Водночас лише упродовж травня патрульні поліцейські у Краматорську та Слов'янську склали 28 протоколів за відповідною статтею з накладенням на кривдників заборонних приписів.
Цифри суттєві, а надто зважаючи на те, що кожен підрозділ веде окрему статистику.

Інспектор Олександр Косьмін (Фото – Патрульна поліція Краматорська та Слов’янська).Ми звернулися до Олександра Косьміна, інспектора патрульної поліції, який розповів Краматорськ Пост про специфіку роботи з домашнім насильством.
Найменші страждають від домашнього насильства найбільшеНайбільше страждають від домашнього насильства діти. Були навіть такі випадки, коли батьки виганяли дітей роздягнутими з будинку на вулицю на мороз! Звісно ж, дітей вилучали з родини, як тільки про ці випадки ставало відомо.
Зазвичай ця робота відбувається так: коли патрульні прибувають на виклик, вони оглядають приміщення. Дивляться, де мешкає дитина, – й одразу багато що стає зрозуміло, – чи має дитина окреме спальне місце, чи є в неї одяг за сезоном, та чи систематично вона харчується.
А вже тоді поліцейські приймають рішення щодо необхідності терміново вилучити дитину з родини.
У будь-якому випадку до родин з дітьми, де ми фіксуємо факти вчинення домашнього насильства, направляється соціальний інспектор зі служби зі справ дітей. Зазвичай це відбувається протягом доби.
Також якщо потерпілій особі – дитині чи дорослому – потрібна психологічна допомога, ми інформуємо про це психологів для безкоштовної допомоги постраждалим.
Загальний «портрет» сімейного дебошираУ більшості випадків це чоловік, який має алкогольну чи наркотичну залежність та скрутне економічне становище, не працює чи нещодавно втратив роботу.
Але є серед них і жінки – 10 % випадків – також з алкогольною залежністю, які вчиняють домашнє насильство, наприклад, по відношенню до своїх батьків, які піклуються про їхніх дітей.
У нас були поодинокі випадки вчинення домашнього насильства неповнолітніми підлітками по відношенню до своїх батьків.
Штраф, громадські роботи або навіть арешт – що загрожує кривдникуЕкіпаж поліції одразу реагує на кожен виклик, пов’язаний з домашнім насильством. Ми приїжджаємо на місце, встановлюємо всіх причетних осіб та чи були присутні діти під час конфлікту, або чи потрібна комусь медична допомога.
Далі ми опитуємо потерпілу особу, – це відбувається лише з її згоди. Поліцейський на місці події приймає рішення про застосування по відношенню до кривдника термінового заборонного припису (ТЗП), – він виноситься терміном до 10 діб, незалежно від форми приватної власності на оселю, в якій мешкає потерпіла особа.
На практиці це означає, що кривдник залишає помешкання на 10 діб, навіть, якщо це його квартира або будинок. Такій людині може бути заборонено просто навіть вхід та перебування у місці проживання потерпілого чи потерпілої.
Також у цьому приписі може заборона на спілкування кривдника з потерпілою особою.
Якщо ж кривдник не виконує припис, то йому загрожує адміністративна відповідальність за ст. 173-2 КУпАП – накладення штрафу від 170 до 340 грн, – так на сьогодні це зовсім небагато, – але крім штрафу ще можуть бути громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Наша задача як поліції – це щоб кривдник виконував припис. До речі поняття «Кривдник» – це згідно з законом і є саме про особу, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
За домашнє насильство можуть притягнути й до кримінальної відповідальностіЗа вчинення систематичного домашнього насильства, коли кривдник вчинює його раз за разом, може наставати кримінальна відповідальність.
Це також може статися, якщо кривдник вже має декілька адміністративних протоколів, та продовжує вчиняти домашнє насильство. А суд між тим може видати припис терміном до пів року. І це допомагає обмежити домашнього дебошира у контактах з тими, хто від нього страждає.
До 24 лютого 2023 року у нас працював шелтер, тобто притулок, для постраждалих осіб, де вони могли жити разом з дітьми безкоштовно. Працівники шелтера допомагали з працевлаштуванням та надавали іншу соціальну допомогу. Але зараз через війну цей притулок тимчасово не працює.
Буває, що кривдник має дозвіл на зброю та не тільки дозвіл, а й саму зброю просто там, де він живе. Звичайно, у такому випадку поліцейський приймає рішення про анулювання дозволу та вилучає зброю.
Перевірка сімейних дебоширів як спосіб запобігання новим злочинамЩоб запобігати злочинам з домашнього насильства, ми проводимо превентивну роботу. Це, наприклад, регулярна перевірка осіб, які раніше вже вчиняли такі правопорушення.
Ми проводимо перевірку їхньої поведінки, а за потреби приймається рішення про винесення ТЗП чи складання відповідних адміністративних матеріалів.
За 5 місяців поточного року ми вже склали 101 протокол за ст. 173-2 КУпАП. В цілому кількість випадків домашнього насильства стала меншою через те, що частина людей евакуювалася з регіону.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.