12 січня 2005   17:29   1993

Інститут "Республіка" заявляє про антиконституційні дії донецької міськради

10 січня Донецька міська рада заборонила (у письмовій формі!) встановлювати намети страйкового комітету “За перемогу разом з Януковичем” на площі імені Леніна - в центрі міста. Про це заявив міський голова Донецька Олександр Лук’янченко. Повідомлення про проведення цієї акції було надіслане від імені Прогресивної Соціалістичної партії України. Лук’янченко також повідомив, що Донецька міськрада подасть у суд заяву про заборону встановлення наметів на площі Леніна. Аргументуючи свою позицію, Донецька міська влада посилається на рішення міськради ще 1999 року, яке регламентує порядок організації та проведення масових заходів у місті та вже цьогорічне (11.06.04) рішення міськради про “малі архітектурні форми” з доповненнями до нього, прийнятими 25 листопада – вже у час розпалу акцій протесту. У цьому доповненні йдеться про те, що “керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада вирішила: Внести доповнення до рішення міської ради від 11.06.2004 №11/11 “Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм на території м. Донецька”, доповнивши пункт 12 Правил абзацом наступного змісту: “На території міста забороняється розміщення малих архітектурних форм, у тому числі палаток, з метою проживання у них населення” (правопис оригіналу збережено). “Закон для всіх. Якщо приймає сесія міськради (рішення про заборону), це стосується наметів усіх кольорів”, - Лук’янченко, посилаючись на те, що Донецька міськрада місяць тому намагалася заборонити встановлення наметів біля монументу Джона Юза прихильникам Ющенка.

Інститут “Республіка” нагадує пану Лук’янченку, що: 1) єдиним законодавчим актом, який регламентує організацію та проведення мирних зібрань в Україні є Конституція України, зокрема її 39-та стаття: “Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей”.

2) Конституція України не передбачає надання дозволів або відмов у дозволі з боку місцевих влад на проведення мирних зібрань, який би характер вони не носили – протестний або провладний. Згідно Конституції громадяни (або їх об’єднання – громадські організації чи партії) лише повідомляють місцеві влади про проведення таких акцій. Обмежити право на проведення таких акцій може лише суд і лише у виключних випадках. Тому заборони міськради, навіть письмові, є антиконституційними.

3) Згідно статті 92 Конституції України “виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина”. Рішення міської ради будь-якого міста, навіть Донецька, не можуть мати статусу закону. Тому заяви пана Лук’янченка: “Закон для всіх,” – коли він має на увазі рішення міськради про заборону встановлення наметів, свідчать всього лиш про його правову безграмотність, але жодних юридичних наслідків не несуть.

4) Згідно тієї ж статті 92 Конституції України міська рада будь-якого міста, навіть Донецька, не може своїми рішеннями встановлювати інші норми щодо прав людини (в тому числі і права на мирні зібрання), ніж ті, які зазначені у законах України, а тим паче – у Конституції. Тому згадані у заяві мера Донецька підстави для заборони встановлення наметів на площі Леніна є неконституційними. У зв’язку з цим громадська організація Інститут “Республіка” пропонує Донецькій міській раді скасувати свої рішення про порядок організації та проведення масових заходів у місті від 1999 року та доповнення до рішення міської ради від 11.06.2004 №11/11 «Про затвердження Правил розміщення малих архітектурних форм на території м. Донецька” як такі, що протирічать статтям 39 та 92 Конституції України.

Встановлення наметів на площі Леніна – не перший випадок висловлення протесту у місті Донецьку. 13 грудня 2004 року відбулося засідання Ворошиловського районного суду Донецька за заявою Донецького міськвиконкому про заборону встановлення наметів біля пам’ятника Джону Юзу громадянину Остапу Кривдику – прихильникові кандидата Ющенка. Тоді, коли сторону відповідача представляв юрист Інституту “Республіка”, представник Донецького міськвиконкому забрав свою заяву назад.

Інститут “Республіка” заявляє, що й надалі буде захищати право на мирні зібрання в Україні, незалежно від того, хто їх порушує і яка політична сила намагається це право реалізувати.

Ми розуміємо, що місцева влада міста Донецьк у нових політичних обставинах намагається стати “своєю” для нового президента Ющенка. Але це не дає їй права порушувати Конституцію України та низку міжнародних забов’язань України.

Інститут “Республіка” пропонує Донецькій міськраді відкликати свій позов до суду про заборону встановлення наметів страйковим комітетом “За перемогу разом з Януковичем” на площі імені Леніна як такий, що протирічить Конституції України.
"Майдан"
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: