1 вересня 2023   15:54   295

Новітні технології в глюкометрах: смарт-функції, зв'язок із мобільними додатками та інші інновації

Глюкометри - це апарати для самоконтролю рівня цукру в крові, які дозволяють хворому на цукровий діабет в домашніх умовах без відвідування клінічної лабораторії провести контрольні виміри.

Каталог глюкометрів представляє різні пристрої, які відрізняються методикою вимірювання і додатковими функціями.

Види глюкометрів

1. Найперший і найпростіший глюкометр – фотометричний, вимірювання яким засновані на зміні забарвлення реагента полоски при контакті з глюкозою крові. Далі за інтенсивністю забарвлення визначається концентрація, результат переводиться у звичні одиниці та виводиться на екран. Такий апарат застарів і має низку недоліків:

• для роботи з ним потрібні певні навички;
• оптична система досить тендітна і вибаглива, що може впливати на результати вимірювання.

2. Найбільш популярним у нинішніх користувачів є електрохімічний глюкометр, в якому вимірюється сила струму, що виникає внаслідок взаємодії реагенту тест-смужки та глюкози крові. Завдяки простоті, високій точності вимірювання і розумній ціні він користується найбільшим попитом.

3. Спектрофотометричні або раманівські неінвазивні глюкометри вимірюють спектр комбінаційного розсіювання шкіри, обчислюючи рівень глюкози способом виділення її спектра із повного спектра шкірного покриву.

4. Неінвазивні глюкометри, що дозволяють проводити вимірювання без безпосереднього проколу та контакту з кров'ю. Ці апарати не отримали широкого застосування, оскільки вони досить дорогі і не випускаються масовими партіями.

У напрямі створення повного неінвазивного глюкометра працюють вчені з різних країн. На сьогодні існують такі моделі:

- Freestile Libre Abbot и Freestile Libre від Abbot 2, які дозволяють проводити вимірювання звичайним способом з використанням тест-смужок, а також за допомогою датчика, який зчитує інформацію за допомогою спеціального сенсора без додаткового проколу;

- SugarBEAT, який забезпечує передачу даних на підключений смартфон кожні п'ять хвилин, для чого на шкіру кріпиться пластир із мікроголками;

- фахівці прогнозують початок продажу смарт-годин K'Watch Glucose, в якому буде реалізована можливість неінвазивного вимірювання.

Серед новітніх технологій, що реалізуються у неінвазивних глюкометрах, можна виділити такі:

• вживлювані чіпи;
• лазерний прокол;
• збір зразків шкіри;
• використання для зчитування інших рідин, наприклад, слина чи піт.

Недолік цих глюкометрів - незакінчена розробка технологій вимірювання, громіздкі розміри, неточність вимірів, дорожнеча.

Саме тому такі апарати не набули поширення.

Особливості сучасних апаратів

Сучасні глюкометри максимально адаптовані до потреб людей, які страждають на цукровий діабет. В них реалізовано ряд додаткових функцій, у тому числі найважливішими є наступні:

• Автоматичне кодування. Кодування – це налаштування приладу на певний рівень чутливості реагенту тест-смужки кожної партії для максимально точного результату. Фотометричні та перші електрохімічні апарати вимагали введення коду (кодування) кожної нової партії тест-смужок. У сучасних апаратах ця процедура виконується автоматично.Такий апарат не вимагає додаткового введення коду перед використанням кожної нової партії смужок.

• Багато апаратів є комбінованими і додатково можуть вимірювати рівень холестерину в крові, тиск.

• Система визначення необхідного обсягу зразка. Нові апарати дозволяють в процесі вимірювання додавати краплю крові до необхідного об'єму, в цьому випадку прилад подає сигнал. В апаратах старого зразка таке додавання неможливе. Якщо крові недостатньо, тест-смужка зіпсована і до подальшого використання не придатна.

• Функція годинника (показують дату і час). Деякі прилади можна запрограмувати на подачу сигналу, коли необхідно провести чергове вимірювання.

• Дуже важливе значення має пам'ять глюкометра, куди записуються результати вимірів. Існують апарати на 1 результат, які більше підходять для проведення епізодичних вимірів. Якщо користувач спостерігає за станом у динаміці, вивчає вплив на вміст глюкози в крові різних продуктів та препаратів, то йому потрібний прилад з великою пам'яттю. Існують апарати з пам'яттю на 10, 60, 120,180, 360 та більше результатів.

• Можливість отримання усередненого результату кількох послідовних вимірів. Апарати можуть усереднювати результати вимірювань у різний час доби – до та після їжі.

• Функція автовимкнення. Коли в гніздо-приймач апарату вставляється тест-смужка, деякий час він залишається в працюючому режимі. Цього часу достатньо для нанесення на тест-смужку краплі крові. Якщо кров не нанесена, апарат автоматично відключається, що дозволяє економити заряд батарейок.

• Індикатор заряду батарей, який починає блимати, коли батарейка майже розряджена. Це дає можливість замінити елементи до їх повної розрядки.

• Можливість підключення до мобільного телефону або персонального комп'ютера через роз'єм USB для перенесення отриманих даних. Вони можуть бути використані для подальшого аналізу, побудови графіків, підбору лікарських препаратів, вивчення впливу тих чи інших продуктів на рівень глюкози в крові.

• Усі сучасні апарати мають чіткий РК-дисплей. Залежно від того, хто використовуватиме апарат, слід вибирати розмір дисплея. Для людей із слабким зором краще придбати прилад із великим чітким дисплеєм.

• Важливою функцією є можливість оповіщення про підвищення чи зниження рівня глюкози щодо норми.

• Існують прилади для безперервного виміру. Для вимірювання на руку хворого прикріплюється спеціальний сенсор із голкою. Після проколу голка витягується, а сенсор залишається всередині м'язової тканини. Цей сенсор проводить безперервні вимірювання, що зручно за потреби постійного моніторингу рівня глюкози в крові.

Як вибрати глюкометр

Щоб правильно вибрати пристрій, треба уважно вивчити особливості різних моделей, оцінити, наскільки вони підходять для конкретного користувача. Апарат повинен забезпечувати точність та комфорт користувача, а також надавати можливість спостерігати за станом здоров'я в динаміці. Особливо уважно слід підійти до вибору, якщо глюкометром будуть користуватися постійно, проводячи по кілька вимірювань на добу, а також, якщо користувач – людина похилого віку.
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: