Олександр Гончаренко розповів, як брак коштів може вплинути на життя міста, а також про те, що вихід уже шукаютьУ вересні стало відомо, що уряд планує перераховувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) від військовослужбовців та правоохоронців у спецфонд Держбюджету. Через це Краматорськ може недоотримати 540 млн гривень.
На сьогодні поки що 64 % надходжень від ПДФО військовослужбовців залишаються в громадах. Але у рамках підготовки Закону «Про Державний бюджет на 2024 рік» Кабмін планує спрямувати всі ці надходження до державної казни.
Олександр Гончаренко, очільник Краматорської міської військової адміністрації (МВА), розповів виданню
Свої більше подробиць про те, як це може вплинути на місто та як Краматорськ уже шукає вихід із цієї ситуації.
1 млрд 300 млн грн можуть скласти власні надходження міського бюджету, але є умовиОлександр Гончаренко розповів, що на цей рік власні надходження до міського бюджету мають скласти орієнтовно 1 млрд 300 млн грн, тобто на рівні минулого року. Але це тільки за умови, що у 4-му кварталі надходження від ПДФО військових не будуть втрачені, позаяк майже 52 % (659 млн грн) з 1,3 млрд складатиме саме цей ПДФО.
Разом з тим місто також отримує педагогічну субвенцію з держбюджету та ще деякі не такі значні субвенції.
Він додав, що навіть за умов виконання інших надходжень, тобто ПДФО від підприємств банківської, соціальної та комунальної сфери, на 30 % загального бюджету можна буде розраховувати тільки у тому разі, якщо держава їх компенсує.
«Бо інакше ми не зможемо утримати сталий тариф на теплопостачання, який не збільшується з листопада-грудня 2020 року. Наприклад, як тоді, так і зараз, для Краматорської ТЕЦ він складає 1525 грн/Гкал».
У разі втрати 659 млн грн, для утримання цього тарифу Краматорськ потребуватиме допомоги від держави.
«На сьогодні держава нам гарантує за попередніми розрахунками від Мінфіну 20 % реверсної дотації. Тобто ми втрачаємо 659 млн, а маємо отримати 115 млн. Цього буде недостатньо для утримання всієї інфраструктури міста. Про озеленення, про квіти мова взагалі не йде. Вода, тепло, пасажирські перевезення, більш-менш прибирання території міста, без поточних ремонтів – орієнтовно нам не вистачить 200-250 млн».
Якщо грошей не вистачить, які кроки доведеться робити?«Перше, що доведеться робити – це звернення до Кабміну, - каже Олександр Гончаренко, - Ми вже звернулися з листами до Офісу президента, до Кабміну, до народного депутата. Для більш-менш гідного існування нам потрібно хоча б половина того, що ми втратимо.
Якщо ми цю підтримку все ж таки не отримаємо, тоді можна казати про непопулярні кроки. Якщо ми не зможемо сплачувати собівартість водопостачання – мінімальні витрати на електрику, на закупівлю води у «Води Донбасу», то доведеться скорочувати водопостачання. Але я вважаю, що цього не відбудеться, бо я розраховую на підтримку з боку держави».
Звичайно, на це розраховують керівники й інших громад, бо ПДФО військових та правоохоронців у держбюджет планують забрати не тільки у Краматорська.
На думку Олександра Гончаренка, громади у Донецькій області та інших регіонах, які наближені до лінії фронту, у яких не працює промисловість (у Краматорську вона зупинена з березня минулого року) та де майже не працює малий та середній бізнес, без підтримки держави не зможуть надавати населенню комунальні послуги, які вони зобов’язані надавати.
Втім він пообіцяв, що у Краматорську ці послуги будуть надаватися й надалі, хоча «Мова буде не про проїдання (бюджету), а про виживання».
На його думку, якщо нашим Збройним силам вдасться ще на 20-30 км відсунути лінію фронту від Краматорська, так що не буде ризику обстрілу громади з РСЗВ, то за цих умов, може відновити виробництво міська промисловість, а тоді й виживати місту буде трошки легше.
Зараз, зазначив очільник Краматорської МВА, промисловість сплачує у бюджет десь 20 % від того, що сплачувала до великої війни:
«За рахунок, як я розумію, певних ресурсів, які дозволяли протягом року сплачувати працівникам хоча б «мінімалку».
Він додав, що певні підприємства мають намір відновляти виробництво, але це знову ж таки залежить «від військової складової» та загроз від ворога.
Чому народний депутат від Краматорська Максим Єфімов проголосував за передачу ПДФО з міського у державний бюджет - думка Олександра Гончаренка з цього приводуНе секрет, що Максим Єфімов та Олександр Гончаренко добре знайомі. Сам очільник МВА каже, що вони дружать з 1989 року. От як він пояснює, чому нардеп від Краматорська голосував за рішення, яке загрожує місту фінансовими труднощами:
«Як тільки з’явилися перші ознаки, що це може статися (ПДФО від військових та правоохоронців з міського до держбюджету), ще у червні-липні, ми з ним говорили, ми показували розрахунки, що це буде означати для нашої громади. І така ж ситуація відбуватиметься в усіх прифронтових містах та громадах, де інших надходжень, може, взагалі немає».
Але народний депутат Максим Єфімов пояснив своє рішення так: коштів, які Україна сьогодні збирає (у держбюджет) від загальних надходжень від підприємств, не вистачає для того, щоб збільшити фінансування Збройних сил. «Тому цей крок, я так розумію, змушений», – додає наостанок очільник Краматорської МВА.
Фото обкладинки - КП ДРУАС та КП "Міськсвітло"/Facebook.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.