30 жовтня 2023   19:30   842

Краматорцям радять знову носити маски: лікар Дмитро Яковенко попереджає про новий ризик підчепити COVID-19

Краматорцям радять знову носити маски: лікар Дмитро Яковенко попереджає про новий ризик підчепити COVID-19
Пік захворюваності очікується під Новий рік

Із похолоданням у Краматорську збільшилася кількість хворих на COVID-19, хоча ще влітку цієї інфекції в місті не реєстрували, а до лікарень надходили люди з ангіною та респіраторними інфекціями.

Загалом у Краматорську з початку 2023 року вже зареєстровано 1330 підтверджених випадків ковіду, з них 113 – у дітей віком до 17 років. Дев'ять людей померли, одна з них - на попередньому тижні.

Як не підчепити ковід

Першою причиною зараження є зниження імунітету людини. Це може спричинити стрес, особливо під час бойових дій, який нікуди не зникає. Друга причина - погане харчування, недостатня кількість білків. Третя причина – переохолодження. Коли людина переохолоджується, її клітини, включаючи макрофаги, паралізуються і можуть виконувати свої захисні функції. До четвертого чинника слід зарахувати поганий сон, саме порушення режиму. Людина має лягати спати до 22:00, щоб нормально вироблявся мелатонін. Однак найважливішим фактором, що веде до зараження, є безпосередній контакт із хворим.

"Коли ми відвідуємо Критий ринок, їдемо у вагоні Хенде (англ. Hyundai) або купуємо товари у найближчому супермаркеті, там завжди багато людей, які чхають чи кашляють. Важливо пам'ятати, що зараження може статися на відстані 2-3 метрів від хворої людини. Основний спосіб передачі інфекції - повітряно-краплинний, але не варто забувати про інші шляхи передачі", - каже лікар-інфекціоніст Дмитро Яковенко.

При грипі або COVID-19 інфекція також поширюється через домашні контактні об'єкти. Наприклад, коли здорова людина береться за ручки, поручні або отримує здачу готівкою, а потім торкається обличчя, відбувається зараження. Рукостискання також частіший спосіб передачі. Тому в минулому багато хто волів вітатися ліктем чи кулачками.

"Хоч офіційно масковий режим не введений, носити маски в приміщеннях і у місцях великого скупчення людей рекомендується. Це стосується банків, тролейбусів, ринків і особливо важливо - в поліклініках. Наші дії відіграють ключову роль у запобіганні поширенню вірусу", - каже лікар.

Дмитро Яковенко наголошує, що носити маску на вулиці необов'язково, оскільки віруси не літають просто так у повітрі. Прогулюючись парком, важливо дихати на повні груди, а не через маску, щоб уникнути гіпоксії. У період загострення хвороб рекомендується віддавати перевагу ходьбі пішки, якщо це можливо, наприклад, якщо ваша робота знаходиться всього за кілька зупинок від вас.

Більш важливо обробляти руки антисептиком, оскільки поверхні рук часто контактують із вірусами. Ціни на антисептики зараз впали, і їх можна придбати для використання як вдома, так і на вулиці. Також слід приділити увагу своїм гаджетам, які часто перебувають у руках та можуть бути джерелом бактерій. Регулярно протирайте телефони, навушники, клавіатури та мишки.

"Покидаючи магазин, транспорт або ліфт, обробіть руки антисептиком, щоб убезпечити себе і запобігти подальшому поширенню вірусу. Важливо пам'ятати: спочатку обробіть руки, а потім торкайтеся носа або рота. Те саме стосується і масок - акуратно знімайте їх, тримаючи за вушні петлі", - застерігає Дмитро Яковенко.

Чи використовувати оксолінову мазь?

Антисептик у домашніх умовах не рекомендується використовувати. Після повернення додому найкраще помити руки звичайним милом – господарським чи антибактеріальним. Будь-яке мило має захисні властивості. Лікарі також пропонують методику, за якої намилюють пальці та трохи змащують ними ніздрі, на глибину близько півміліметра. Якщо мило залишається на слизовій оболонці, воно може захистити від вірусів. Це не гарантований стовідсотковий захист, але ефективний додаток до обережності.

Наприклад, лікар Комаровський радить змащувати ніздрі вазеліном, що викликає адгезію - створення додаткового бар'єру, що ускладнює проникнення вірусу в клітини організму через слизову оболонку носа. А також активний спосіб життя, включаючи заняття спортом, сприяє кращому циркулюванню клітин в організмі, зміцнюючи імунітет.

"Раніше існувала оксолінова мазь, яку можна знайти в аптеках. Вона є універсальним засобом і здатна служити додатковим бар'єром від COVID. Хоча вона не забезпечує 100% захист, але це додатковий крок безпеки. Пам'ятайте: обробляйте ніс перед виходом на вулицю, вдома це робити не потрібно", - каже лікар Дмитро Яковенко.

Перед початком робочого дня або навчання важливо снідати. Це не лише підтримує нормальну роботу шлунково-кишкового тракту, а й надає організму ресурсів для захисту. Голодний стан може знизити рівень лейкоцитів, які не тільки захищають, а й переносять поживні елементи в крові, роблячи вас бадьорими та активними.

Віруси постійно мутують, і їх неможливо повністю уникнути. Вакцини від грипу та COVID-19 рятують від тяжкого перебігу хвороби та запобігають блискавичному поширенню, що може призвести до смертельного наслідку. У місті зараз є вакцини Pfizer від коронавірусу, а ось вакцина від грипу поки передбачена лише для медиків. Люди з імунодефіцитом, люди похилого віку та пацієнти з хронічними захворюваннями, такими як цукровий діабет або астма, входять до групи ризику. Тому їм необхідно, насамперед, вакцинуватися.

Як відрізнити грип від ковіду

"Важливо усвідомлювати, що крім COVID-19 і грипу існують й інші респіраторні вірусні інфекції. Всі вони виявляються схожим чином, з кашлем, нежиттю і т.д. Відмінності можуть бути в інтенсивності симптомів у різних людей. Тому якщо здається, що це грип, можливо, це зовсім інша хвороба", - каже Яковенко.

Для кожної хвороби є певні симптоми. Наприклад, грип починається гостро і початкові ознаки включають озноб, слабкість, втрату апетиту, головний біль та підвищення температури до 39 градусів. Першого дня при грипі зазвичай відсутні кашель, нежить і біль у горлі. Проте другого дня ситуація змінюється. Тривалість захворювання зазвичай становить 5-6 днів, але якщо людина продовжує ходити на роботу, можуть виникнути ускладнення, які можуть призвести до смерті. Наприклад, пневмонія може розвинутись до п'ятого дня.

Важливо не приймати жарознижувальні таблетки доти, доки температура не підніметься вище 38,5 градусів, щоб організм мав можливість боротися із хворобою. Лежачи вдома у стані спокою, пийте чай з малиною, обліпихою чи лимоном. До п'ятого дня хвороби ви відчуєте покращення.

Ковід, навпаки, не має характерних симптомів і проявляється як респіраторна інфекція. Однак його можна діагностувати за допомогою ПЛР-тесту. Якщо ви відчули млявість, помутніння в голові або втрату нюху, що є характерними симптомами COVID-19, одразу пройдіть тест. Тільки тест зможе точно визначити, чи це COVID-19.

"Навіть я, як інфекціоніст, не можу по вигляду людини сказати, хворий він на COVID-19 чи ні. Ми живемо в епоху доказової медицини, і у нас є швидкі тести, які дозволяють виключити певні хвороби", - каже Дмитро Яковенко.

Ковід не шкодує тих, хто перебуває у групі ризику або вирішує боліти "на ногах". Навіть за температури 37,1 градуса Цельсія ризик розвитку пневмонії високий. Хворі на легкі симптоми або ті, хто переносить ковід безсимптомно, є особливим джерелом небезпеки для інфекції. Таким людям також слід залишатися вдома та уникати відвідування людних місць.

Пік захворюваності буде під Новий рік

Наразі одна хвороба витісняє іншу, і зазвичай пік захворюваності в Краматорську та області приходить до Нового року. Однак через порожні вулиці міста та довгий період віддаленої роботи поширення інфекцій сповільнилося.

"Якби діти почали відвідувати школи та садки з вересня, рівень захворюваності на ГРВІ та грип вже був би вищим. Те ж саме стосується студентів та викладачів. Поточна ситуація трохи допомагає нам, але не так, як у столиці", - каже лікар-інфекціоніст.

Враховуючи високу заразність нового штаму вірусу та те, що зараження відбувається у першу добу, поширення вірусу залишається дуже високим. На даний момент лікарні готові приймати пацієнтів, але починати лікування рекомендується якнайшвидше, протягом перших 48 годин після появи симптомів. Але щоб уберегти себе від хвороби, дотримуйтесь базових методів захисту. А у разі зараження не займайтеся самолікуванням – звертайтеся до кваліфікованих фахівців.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: