23 листопада 2023   14:57   954

Загроза тотального відключення електроенергії в Україні: як до неї готуються у Краматорську

Загроза тотального відключення електроенергії в Україні: як до неї готуються у Краматорську
Ажіотажу у магазинах немає, люди купують щось на додачу до того, що лишилося з минулого року

Міністерство енергетики України оцінило рівень загрози тотального відключення електроенергії в країні, але висловило переконання, що ворогам знову не вдасться досягти своєї мети й цієї зими. У інтерв'ю на інформаційному телемарафоні, міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що енергетична система абсолютно готова до викликів, які може виникнути цього опалювального сезону.

"Жодних відключень електроенергії не планується... Енергетична система повністю готова до зими. Єдине, що може вплинути на відключення – це наслідки ударів, масштаб ударів і відповідні руйнування в системі. Я не можу передбачити, які будуть наслідки цих атак і як вони вплинуть на систему... Ми не знаємо, чого очікувати від терористів, ми будемо реагувати на ходу", - сказав він.

Також міністр додав, що минулої зими окупанти хотіли відключити електроенергію на довгий час, але програли. Тому він впевнений, що й цієї зими ситуація не зміниться, бо об'єкти енергетики вже краще захищені. Також систем протиповітряної оборони порівняно з минулим опалювальним сезоном стало більше.

"Найкращий захист - це системи ППО. Від рівня захищеності системами протиповітряної оборони залежатиме стійкість у багатьох випадках. Порівняно технічний рівень ППО, який існує, з тим, що був минулої зими, сьогодні ми набагато потужніше", - заявив він.

Підготовка до зими в Краматорську

В Краматорську люди зі спокоєм ставляться до можливих блекаутів, тому у мережевих магазинах міста великого ажіотажу, як минулого року, не спостерігається.

“У мене з минулого року залишилася станція на сонячній батареї, сонячну панель встановив на дах будинку, а основний блок розмістив у приміщенні. Через нього я вмикав освітлення і заряджав телефон. Цього року вже нічого не купуватиму”, - каже Олег, житель Краматорська.

В магазинах люди здебільшого цікавляться одиничними товарами на додачу до того, що в них залишилося з минулого року. Це переважно газові печі та балони - на випадок, якщо в місті знову щось трапиться з централізованим газопостачанням.

Також люди купують інвертори та гелеві акумулятори. Наприклад, минулого року жителі Краматорська, у яких електричне обігрів приміщень при використанні акумулятора ємністю 40 Аг могли 3 години опалювати своє житло. Або зі змінним відключенням мережі користуватися до 8 годин обігрівачем для води та знову ж таки підтримувати комфортну температуру в будинку.

Найменше клопоту звичайно зазнавали ті, хто проживає в приватному секторі.

“У мене в будинку пічне опалення, я заготовив дрова і поки топлю ними. Минулого року також не було проблем із теплом. Можна сказати, тут нам більше пощастило. Зараз більше переживаємо, щоби на зв'язку залишалися”, - додає Олег.

Інтернет та мобільний зв'язок

“Цього року має бути легше, ми замінили акумулятори та генератори на потужніші. Але якщо в будинку повністю згасне світло, то доступ до мережі зникне. Хоч і більшість наших абонентів підключено за більш старою технологією, зате у нас мережа так побудована, що у разі прильоту, аварії чи часткового відключення інтернету в одному з районів міста, це не призведе до втрати доступу в інтернет. У нас є резервні лінії, які можуть спокійно пропрацювати від 4 до 5 годин у разі потреби. Це дуже рятує та рятувало”, – каже Юрій Трембач, директор Сателіт-Сервіс.

Юрій також вказує, що в місті залишається все ще мало людей і перехід на технологію PON (сучасна технологія високошвидкісної передачі даних по оптоволоконних лініях зв'язку), поки економічно недоцільний. Хоча у сусідній Дружківці Сателіт вже повністю покрив приватний сектор з цією технологією. Що дає надію на таку ситуацію і в Краматорську, але лише після закінчення бойових дій.

Схожа ситуація й у провайдера Еліт-лайн, їхньою мережею повністю покриті приватні домоволодіння Краматорська та Дружківки.

“70 % покриття, яке у нас є, зараз можна перепідключити на нову мережу PON. До того ж ми будуємо нову мережу в багатоповерхівках. Цього року люди стали більш обізнаними та стали частіше питати саме про оптоволокно. Тому, як і минулого року, ми тримаємо свою мережу на акумуляторах і генераторах, щоб абоненти могли виходити в мережу, коли немає світла. Минулого року наша мережа не “падала”, і це оцінили наші клієнти, особливо бізнес. Щоб цього року було краще, ми також поставили потужніші генератори з автозапуском на великі вузли зв'язку”, - каже Микола Кучерук, директор Еліт-лайн.

Ми запитали й у жителів Краматорська, як минулого року у них були справи з доступом в інтернет та мобільним зв'язком. А також як змінився їхній підхід підключення до мережі в період відключення світла.

“Світло відключалося, з ними й вежі стільникового зв'язку. Без можливості зателефонувати, було якось не по собі, тому я підключив оптоволоконний інтернет і спеціально купив кілька пауербанків для роутера, на випадок відключення світла. За день банка на 20 000 мА розряджалася всього на 15-20 %, минулого року мене це сильно рятувало і я хоч розумів, яка ситуація в країні.” - згадує Станіслав, житель Краматорська.

Навчання та робота

Тішить, що цього року у людей з'явилася можливість не тільки користуватися супутниковим інтернетом Starlink, але й уже з дому виходити в мережу через технологію PON. Це не може не радувати тих, хто працює на віддаленні або навчається онлайн. Але що робити дітям, які ще зовсім малі та ще не ходять до школи? Про це ми запитали в одному із дитячих центрів Краматорська.

“Ми продовжуємо навчання і не збираємося його зупиняти. Але в нашому випадку, якщо немає електроенергії, то немає опалення. А додатково встановлювати пічку, на жаль, для нас це занадто накладно. Діти переважно займаються у вечірній час... Зараз темніє рано, вікна зачинені, щоб уберегти дітей, раптом чогось, від уламків.

Тих пауербанків з гірляндами для освітлення кімнат, які у нас є, може надовго не вистачити. Генератор ми не стали купувати, тому цього року ми поки що точно не знаємо, як проходитиме процес навчання. Сподіваємось лише, що відключень не буде. Або якщо таке трапиться, то лише ненадовго”, - Марія, керівник дитячого центру розвитку.

Для тих, кому необхідно буде десь сховатися, зігрітися чи попрацювати, то в Краматорську, як і минулого року, багато кафе міста запропонували місцевій адміністрації влаштувати на базі своїх закладів невеликі пункти незламності. Тим самим допомагаючи мешканцям міста хоча б зарядити телефон. Щодо пунктів, які розгорнуло місто на базі комунальних підприємств, то їх вже 14.

"Враховуючи ситуацію, яка склалася минулого року не тільки в Донецькій області, а й в Україні в цілому, ми маємо бути готовими до будь-якого розвитку подій. Завдяки обласній, місцевій владі та волонтерам пункти незламності забезпечені усім необхідним: від генераторів, обігріву, води та аптечок до дитячих куточків", – зазначив заступник голови Донецької облдержадміністрації Вадим Філашкін.

Зараз пункти незламності забезпечені усім необхідним для перебування там не тільки громадян Краматорська та громади, а також евакуйованих з територій, де ведуться активні бойові дії.

Вся ця обережність і перестрахування свідчить лише про те, що українці й цієї зими не збираються здаватися, навіть не дивлячись на те, що, за словами президента України Володимира Зеленського, цієї зими російські окупанти спробують знищити енергетичну систему. Але за його словами, влада повністю розуміє небезпеку цього, тому готується до найгіршого.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: