1 грудня 2023   13:11   618

Як громади Донецької області допомагали місцевим військовим частинам у 2023 року - аналіз від ЗМІ

Як громади Донецької області допомагали місцевим військовим частинам у 2023 року - аналіз від ЗМІ
Від сотень мільйонів до сотень тисяч гривень виділяли громади Донецької області для місцевих військових частин.

Відповідно до закону, військові адміністрації мають право виділяти гроші захисникам тільки у відповідь на запити. В деяких громадах таких прохань про допомогу були десятки, а десь — жодної.

Як громади Донеччини зі своїх бюджетів підтримували військових у 2022 та 2023 роках - в аналізі "Вільного Радіо".

Дані про допомогу військовим частинам від громад вказані військові адміністрації надали у відповідях на інформаційні запити "Вільного радіо".

Для довідки:

Згідно з Бюджетним кодексом України, з бюджетів міст та громад не можна виділяти гроші військовим частинам, які не зареєстровані на території цих громад чи міст. Водночас посадовці не можуть виділяти гроші громади на допомогу військовим, якщо вони не сформують відповідні запити.

Допомога військовим частинам від Маріупольської громади

Протягом 2023 року Маріупольська міська рада не отримала жодного запиту від місцевих військовим частин на допомогу. Маріупольські посадовці кажуть, що збирались витратити на підтримку військових та правоохоронців 382 мільйони гривень, але не вдалося.

“Ці кошти заморожені у зв’язку з відсутністю можливості затвердити бюджет та цільові програми Маріупольської міської територіальної громади на 2023 рік відповідно норм, встановлених Бюджетним кодексом України. [Тому] виділення коштів на допомогу ЗСУ та придбання військових ОВДП (Облігації внутрішніх державних позик України, — ред.) наразі неможливе”, — пояснює директор департаменту звʼязків із громадськістю Віталій Фальковський.

Оскільки Маріупольська громада знаходиться у тимчасовій окупації, то посадовці розподіляють бюджетні гроші за особливими правилами.

“Виконання міського бюджету здійснюється за тимчасовим розписом міського бюджету згідно зі статтею 79 бюджетного кодексу України. [Тобто] щомісячні витрати не можуть перевищувати 1/12 бюджету попереднього року, що, згідно з чинним законодавством, унеможливлює виділення коштів на допомогу ЗСУ та придбання військових ОВДП”, — пояснюють в пресслужбі.

Тому посадовці стверджують, що у 2023 році надають допомогу військовим підтримуючи благодійні фонди, донорів та міжнародних партнерів.

Підтримку військовим частинам вдалося направити у 2022 році. Тоді посадовці виділили захисникам 77 мільйонів гривень.

“Крім того, з метою підтримки обороноздатності держави у воєнний час, допомоги Збройним силам України та наближення перемоги, придбані військові облігації внутрішньої державної позики на загальну суму 1,1 мільярда гривень коштом тимчасово вільних коштів місцевого бюджету”, — уточнюють посадовці.

Протягом 2022 та 2023 років посадовці з Маріупольської громади передали військовим 90 одиниць автотранспорту. Це автобуси, вантажівки, мікроавтобуси, позашляховики, пікапи, легкові авто та квадрокоптери. Також гроші витрачали на прилади оптичного бачення, амуніцію, комп’ютерну техніку, джерела резервного електроживлення, електростанції, індивідуальні аптечки, засоби зв’язку, намети, побутові обігрівачі, ліхтарики, армійські ліжка, автомобільні запчастини для відновлення техніки та технічного обслуговування, генератори, будівельні матеріали та засоби індивідуального захисту.

Допомога військовим у 2023 році від Бахмутської громади

Від початку 2023 року до 1 жовтня для 54-ї бригади в Бахмутській громаді виділили 74,5 мільйона гривень. Ще 18,3 мільйона гривень спрямували за той самий період на потреби інших військових частин, які зареєстровані на території громади.

Загалом у 2023 році Бахмутська громада виділила 92,8 мільйона гривень на допомогу військовим частинам громади.

Водночас громада отримала від військових у чотири рази більше грошей у вигляді податків (ПДФО), ніж повернула їм на потреби.

Скільки грошей на допомогу військовим виділили у Костянтинівській громаді

Протягом 2023 року захисники Костянтинівської громади 14 разів звертались по допомогу до військової адміністрації. Для них з бюджету громади виділили майже 146 мільйонів гривень.

Як Курахівська громада допомагала військовим

Впродовж 2023 року військові надіслали посадовцям Курахівської громади 12 запитів на допомогу. Всі запити захисників з громади задовольнили, виділивши одну з найбільших сум в області — 215 мільйонів гривень.

Точних даних щодо витрат грошей посадовці не надали. Їх описали, як “субвенції від місцевого до державного бюджету військовим частинам, яку боронять державу від агресії Російської Федерації”.

Підтримка місцевих військових у Мирноградській громаді

За 9 місяців 2023 року до Мирноградської громади місцеві військові 10 разів звертались про допомогу. Всі прохання військових задовольнили, виділивши з місцевого бюджету 166 мільйонів гривень.

Деталей щодо розподілення грошей посадовці не надали.

За весь 2022 рік та 9 місяців 2023 року Мирноградська громада отримала від податків місцевих військових частин 886 мільйонів гривень.

Допомога військовим від Краматорської громади

З січня по жовтень 2023 року захисники з Краматорської громади 12 разів звертались по допомогу до місцевих посадовців. Станом на кінець жовтня цього року 9 з цих запитів вже задовольнили. Для цього з бюджету громади виділили 51,5 мільйона гривень. Ще три запити на той момент були у стадії розгляду посадовцями.

Гроші витратили на придбання запчастин для транспорту та спеціальної техніки, електрообладнання, інструментів, інженерної техніки, телевізори, комп’ютери та іміджеву продукцію.

Також Краматорська громада виділила з бюджету 26,5 мільйонів гривень для допомоги місцевим поліцейським та правоохоронцям СБУ.

У 2023 році військові сплатили 408 мільйонів гривень податків у бюджет громади. А у 2022 році — 362 мільйони гривень.

Скільки грошей на допомогу військовим виділили у Світлодарській громаді

У 2022 році військові направили один запит про допомогу до Світлодарської громади. Військові у запиті на 5 мільйонів гривень просили:

- 2 млн грн на загальногосподарські витрати, пов’язані із життєдіяльністю військової частини;
- 2 млн грн на купівлю офісної та комп’ютерної техніки, устаткування;
- 1 млн грн на закупку обладнання.

Цей запит оплатили з бюджету громади. У тому році 78 мільйонів гривень надійшли громаді з податків військових.

У 2023 році у Світлодарській громаді вже не було зареєстрованих військових частин.

Допомога військовим від Селидівської громади у 2022-2023 роках

Протягом 9 місяців 2023 року посадовці отримали 7 запитів про допомогу від військових частин, які тимчасово перереєстровані у громаді. З них задовольнили не всі. Профінансували з бюджету громади 6 запитів на суму 18 мільйонів гривень.

За 9 місяців 2023 року бюджет Селидівської громади отримав 126 мільйонів гривень податків від місцевих захисників.

Протягом 2022 року Селидівська громада отримала від військових 55 мільйонів податків. Жодного запиту на допомогу захисникам у цьому році не було.

Як Соледарська громада допомагала військовим

За 9 місяців 2023 року Соледарська громада отримала один запит на допомогу від військових. Потребу військових посадовці описали так:

“Для покращення матеріально технічного стану та підтримки високого рівня боєготовності військової частини”.

Запит задовольнили, виділивши з бюджету 180 тисяч гривень. Посадовці також додатково зазначили, що виділили 80 тисяч гривень на допомогу захисникам, які боронять державу або боронили у часи АТО/ООС.

Протягом 2023 року Соледарська громада отримала від військових понад 11 мільйонів гривень податків.

Скільки грошей на допомогу військовим виділили у Волноваській громаді

Станом на жовтень 2023 року у Волноваську громаду надійшло 3 запити на допомогу від військових. Їх задовольнили, виділивши з бюджету 1 мільйон гривень.

Протягом 2022 року військові сплатили у бюджет громади 5,8 мільйона гривень податків. У 2023 році таких надходжень вже не було.

Як Дружківська громада допомагала військовим

Протягом 2023 року посадовці з Дружківської громади не отримали жодного запиту на допомогу від військових. Були лише два запити, які не стосувались прохань на конкретні потреби.

За неповний 2023 рік з бюджету Дружківської громади витратили 10,9 мільйона гривень на допомогу місцевим частинам. Деталі щодо витрат посадові не уточнили, називаючи це “недоцільним” для публікації.

Громада отримала понад 41 мільйонів гривень за період з 1 січня по 18 жовтня 2023 року податків від військових. У 2022 році ця сума сягала 111 мільйонів гривень.

Допомога військовим від Святогірської громади

За неповний 2023 рік посадовці Святогірської громади отримали один запит на допомогу від військових, але зазначили, що задовольнити його “на даний час неможливо”.

Посадовці зазначили, що протягом року виділили 100 тисяч гривень для придбання автомобіля працівникам СБУ та 150 тисяч гривень на потреби місцевої пожежної частини.

У Святогірській громаді не зареєстровано жодної військової частини, яка могла б сплачувати податки у місцевий бюджет, до того як це скасували депутати Верховної Ради. Однак від військових, як фізичних платників податків у 2022 році отримали 1,4 мільйона гривень, а за 9 місяців 2023 року — 971 тисячу гривень.

Скільки грошей на допомогу військовим виділили у Лиманській громаді

За 2023 рік захисники надіслали лиманським посадовцям два запити з проханням про допомогу.

Суму та потребу військових не уточнили. Посадовці додали, що гроші спрямували “на захист важливих об’єктів економіки та об’єктів, які забезпечують життєдіяльність громади”

Протягом 2022 року у бюджет громади не надходило грошей від податків військових. У 2023 році громада отримала від захисників 8,5 мільйонів гривень.

Покровська громада та ще чотири відмовились надавати інформацію про допомогу військовим

Зазначимо, з податків неможливо вирахувати кількість особового складу, який сплатив ПДФО, оскільки оклади різних позицій відрізняються (це надбавки, премії, разові виплати тощо). Водночас витрати на запити військових частин є публічною інформацією.

Не дивлячись на вищеперераховане, деякі громади відмовились надавати інформацію щодо ПДФО від військових та запитів на допомогу захисникам з місцевих військових частин. Зазвичай, у відмовах вказували, що суспільний інтерес щодо оприлюднення цієї інформації поступається ймовірній шкоді військовим.

Зокрема журналістам Вільного радіо відмовили у надані інформації в Торецькій, Покровській, Слов’янській, Часовоярській та Добропільській військових адміністраціях.

У Покровській громаді зазначили, що за 2023 рік захисники з місцевих військових частин 4 рази звертались до посадовців з проханням допомогти. Але суму допомоги не назвали.

Посадовці зі Слов’янської громади лише уточнили, що протягом 2023 року задовольнили всі запити на потреби, з якими до них звернулись військові. Надавати будь-які інші деталі вони також відмовились.

Нагадаємо, на початку листопада 2023 року центральна влада вирішила забрати податки від військових з місцевих бюджетів до державного. Громади Донецької області втратили сотні або десятки мільйонів прибутків. Тепер ці гроші до місцевих бюджетів не направлятимуть.
ОбщеЖитие
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: