29 грудня 2023
20:31
1527
Між надією та реальністю: як Краматорськ зустрічатиме Новий рік в умовах бойових дій
Краматорці зізнаються, що настрою святкувати немає - війна і погода не та
В умовах, коли життя людей стає тяжким через військові дії, проведення свят стає справжнім випробуванням. Краматорськ, який знаходиться в зоні прифронтових боїв, не є винятком. Цього року жителі міста стикаються з особливими труднощами, намагаючись набути хоч краплі новорічного настрою.
Війна, але хоч із святковими ялинками
Попри те, що ялинка вважається обов'язковим атрибутом свята та її легко можна знайти у місті, здається, що в очах мешканців Краматорська відсутнє відчуття радості свята та бажання купувати прикраси та іграшки. Люди воліють зберігати кошти на більш невідкладні потреби.
“У нас все довоєнне, ціни на гірлянди ми не збільшували. Нехай люди хоч цьому радіють, хай старі хоч ціни будуть. До війни, звичайно, всього більше було і купували добре. Наразі добре беруть упаковки для подарунків”, - каже продавчиня Людмила, мешканка Краматорська.
Вибір товарів у магазинах став меншим, а продавці відзначають зниження інтересу до новорічних покупок. Тому переймаючись за товар, вони його привозять невеликими партіями. Теж саме і з продуктами.
“Цього року захотілося справжнього свята та запаху натуральної ялинки, поїхали шукати новорічне дерево. Цього року дуже дивно, що місць, де їх продають, дуже мало. Купили ми півтораметрову ялинку за 250 грн - ціни дивують, як би це дешево. А ось новорічний стіл цього року нам коштував дорожче, приблизно на 30%. Та й солодощі у місті настільки дорогі, що вигідніше в інтернеті замовити”, - розповідає Ірина, мешканка Краматорська.
Однак, незважаючи на складну обстановку, де-не-де все ще можна зустріти тих, хто намагається створити святковий настрій.
“Все одно свято, є свято і хочеться позитиву. Дуже хочеться відволіктися від цієї ситуації. Навіть під час Другої Світової тоді також святкували та пам'ятали про традиції, хоч і не всі ставили ялинки. Та й зараз у людей психіка порушена, всім треба розслабитися”, - вважає продавчиня Людмила.
Кафе, куди часто приходять люди, щоб розслабитися, працюють, але ажіотажу, як у дні безтурботного життя, вже давно немає. Тому і малий бізнес відчуває на собі весь негатив міста, яке спорожніло.
Діти в умовах війни: подарунки як промінь світла
Однією з небагатьох нот світла у сірій реальності міста прифронтового стали подарункові набори для дітей від різних організацій.
“Отримали подарунки від міськради, були добрі. Діти залишилися задоволені ще й отримали це дуже швидко і без черг. У друзів діти отримали набір від підприємства, теж добрий”, - каже Оксана, мешканка Краматорська.
Багато дітей, які втратили частину свого дитинства через війну, знаходять втіху в цих маленьких подарунках. Вони стають символом того, що навіть за умов бойових дій діти мають відчувати радість свята.
Погода не тішить, як і сама ситуація
Зненацька тепла погода стала ще одним незвичайним аспектом новорічних свят у Краматорську. Замість снігу та морозів місто накрив теплий циклон, наче природа намагається дарувати хоч трохи тепла в холодні часи, але людям це не дуже подобається.
“Через погоду та пригнічену обстановку навіть у дітей настрою немає. Одна радість, що на день Святого Миколая якісь сюрпризи дітям зробили. А так, сірість будніх днів”, - ділиться Аліна, мешканка Краматорська.
“Коли я росла, я пам'ятаю, [стадіон] "Блюмінг" заливали і там ковзанка була. А зараз все тепліше та тепліше, навіть снігу немає. Напевно, і погода негативно реагує на всі катаклізми, які у нас відбуваються”, - каже продавчиня Людмила.
Зміна погоди відбиває і нестабільність в обстановці міста. Жителі відчувають, що незважаючи на спроби створити атмосферу свята, навколо все змінюється надто швидко і непередбачувано.
“Доки сніг, ми ловили момент та бігли на гірку, щоб покататися на санях. А так - дітям сумно, немає настрою і нецікаво їм у дворі лазити грязюкою”, - каже Ірина, мешканка Краматорська.
З цієї причини батьки докладають зусиль для того, щоб самим займатися розвагою своїх дітей або спільно з батьками інших дітей з їхнього гуртка або секції влаштовуючи дитячі свята.
“Дитину вдома можна розважити прикрасою будинку або адвент-календарем з цікавими завданнями. Дитина ліпить, малює і т.д. А після завершення завдання клеїмо наклейку із датою на календар. На різних секціях зараз влаштовують свята і там нас розважають аніматори. Але цього року дитині важко знайти костюм для дитячого ранку", - каже Ірина, мешканка Краматорська.
Місто без прикрас: новорічний дух у тіні війни
Цього року вулиці міста зовсім не прикрашені, тому відсутність новорічних прикрас робить атмосферу ще важчою. А часи, коли вулиці виблискували безліччю вогників та гірлянд, здаються віддаленими та недосяжними.
“Я читала, що поставили [ялинку] у Слов'янську та Дружківці. Але тут, ви розумієте, якось двояко. З одного боку, хочеться, щоб люди забули про цю ситуацію, яка твориться навколо, а з іншого - боязко. Цього року світло дали, і у місті до девʼятої години тепер можна гуляти. Хоча б такі дрібниці змушують усміхнутися", - каже Людмила.
Проте люди продовжують стійко переносити труднощі, сподіваючись, що настане час, коли війна залишиться позаду, а новорічні свята знову наповнять місто радістю та світлом. У цих складних умовах новий рік стає випробуванням, але водночас і символом надії на краще майбутнє.
KramatorskPost
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.