Особисті думки та спостереження про автобуси та трамваї нашого містаЯкось у роки між АТО та повномасштабним вторгненням жінка, тодішня ВПО у Краматорську з Горлівки, сказала мені таку річ: "Місцеві відрізняються пунктуальністю. Якщо сказав, що буде о такий-то час, значить, буде".
Згадуючи її слова роки потому, розумію, що це була дещо ідеальна оцінка. Але зараз, у прифронтовому Краматорську пунктуальність його жителів багато в чому залежить від міського транспорту. А ходить він, треба визнати,
за розкладом.
Транспорт Краматорська у перші місяці великої війниЗ початком повномасштабного вторгнення рф в Україну ситуація з транспортом у Краматорську різко змінилася. Автобуси та маршрутки припинили рух, а весь тягар пасажирських перевезень у страхах та сумбурі перших днів узяли на себе тролейбуси.
Цікаво, що проїзд став безплатним, а завдяки новим тролейбусам на автономному ходу (з акумуляторами) екологічний транспорт курсував у селища, де його ніколи й не бачили, як-от Веселий або Василівка.
До речі, цього року у бюджеті міста 748 тис. грн закладено для виплат саме за ці тролейбуси, які бралися у лізинг ще при міському голові Андрії Панкові. За словами Ігоря Єськова, начальника Управління інформаційної політики та взаємодії зі ЗМІ, це будуть останні платежі за них.
І якщо тоді вони бралися як альтернатива побудові нових комунікацій, сьогодні сенс у "траліках" на автономному ходу ще більший, позаяк вони продовжують ходити у такі райони міста, де їх раніше не чекали. Але про це далі.
Транспортна халява у Краматорську завершилася досить швидко. Ще 15 листопада 2022 року у Краматорську відновилося міське автобусне сполучення, а тролейбуси повернулися до більш звичних маршрутів.
Вартість проїздуАле ж і тут без ложки дьогтю в бочці меду не обійшлося. Тоді були встановлена вартість квитка за проїзд в тролейбусі - 12 гривень, та 20 гривень — в автобусі (до великої війни проїзд у тролейбусі коштував 8 гривень, а в автобусі - 12 гривень).
Можна сміливо стверджувати, що це найвищі ціни на проїзд усередині міста в Україні. Пошук в інтернеті підказав, що з Краматорськом у грудні 2023 року у деяких моментах зрівнявся
Львів, де поїздка в електротранспорті, оплачена ЛеоКарт. коштуватиме 13 гривень, банківською карткою — 15 гривень, готівкою у водія — 20 гривень.
Оплата проїздуСаме час сказати не лише про вартість, але й про способи оплати. У тому краматорському транспорті, яким доводиться іноді користуватися автору цього тексту, - а це тролейбуси 2, 7а та автобуси 2 та 11/11Л - є можливість сплати готівкою та через термінал.
Я завжди віддавав перевагу готівковій оплаті, - це для мене було свого роду продовженням базару, ну тобто місця, де переважно ви розраховуєтесь готівкою або, як тепер стало, "на картку".
Але довелося змінити звичку. Заходячи в краматорський автобус або тролейбус, я мовчки протягую водію, а рідко це буває кондуктор, картку для оплати свого проїзду.
Так сталося тому, що я просто втомився просити квиток. Коли водій дивиться на тебе з поглядом щирого здивування, а його приятель, як то часто буває у наших автобусах, який сидить поруч, дозволяє собі вголос прокоментувати: "Отдай єму всю пачку" - це виснажує.
Того разу я пояснив водію, що він не підвозить мене у власній автівці, а везе в комунальному транспорті.
Тепер я плачу карткою та з болем спостерігаю, як мої співгромадяни віддають готівку, за яку не отримують квитків. Не отримують, та навіть не намагаються.
А дарма. Бо у комунальному транспорті квиток - це не тільки свого роду ваш договір з перевізником та страховка, але й спосіб обліку пасажирів.
І коли наступного разу перевізники прийдуть до виконкому і скажуть: Ми возимо майже самих пенсіонерів, тож давайте підвищуати вартість проїзду для тих хто платить.
От тільки чи замисляться ті нечисленні пасажири, які віддають свої зім'яті двадцятки, нічого не отримуючи на заміну, що це вони теж винуватці наступного підвищення вартості проїзду?
Базар-вокзал та інші напрямкиІ до великої війни були питання, куди їдуть всі ці люди. Тепер, коли у Краматорську перебуває заледве 40 % від довоєнного населення, відповідь стала простішою.
Головним чином їдуть на ринки міста, на вокзал та у різні установи. Або як я спостерігав з тролейбусом 7А, який кілька разів на день з інтервалом у дві години курсує від кінцевої зупинки біля Льодової арени на КПД.
Цим тролейбусом жителі вулиць Дружби, Ювілейної, а також районів Нового Світу та власне КПД їздять на ринок і з ринка, а також на бази.
- Я їду в оптовий магазин, - каже мені бабуся на зупинці, чекаючи разом зі мною на 7А, на розі вулиць Стуса та Дружби. - Там мої улюблені цукерки у два рази дешевші, ніж в інших магазинах.
Вона під'їде кілька зупинок угору, зробить покупки і почекає, коли цей самий тролейбус повертатиметься. Так само інші встигнуть скупитися на ринку.
Ситуація непогана, але могла б бути кращоюЗручніше всього з транспортом мешканцям Лазурного, звідки навіть зараз кожні 15 хвилин - найменший інтервал з усіх міських маршрутів сьогодні, - ходять тролейбуси маршруту № 10, через бульвар Краматорський та Паркову прямуючи до Старого міста.
Не дуже зручно жителям так званого 17-го, який явно зробили транзитним районом, попри чимале населення - автобус-двійка раз на годину, а маршрути № 1, 30 та 31 зовсім зараз не працюють.
Але зовсім незручно мешканцям численних селищ, мабуть, крім Біленького та так-сяк Ясногірки.
Наприклад, від імені жителів Шабельківки на початку листопада звернувся до керівництва Краматорська з проханням Сергій Малахов. Він
попросив додати ще один тролейбус на маршрут 33б, позаяк одна машина на маршруті "створює незручності для жителів, особливо для тих, хто не має власного транспорту".
Цей маршрут з'єднує Старе місто з Шабельківкою, хоча до великої війни від селища та аж до НКМЗ через усе місто ходив автобус № 33.
На жаль позитивної відповіді Сергій Малахов, а разом з ним усі жителі Шабельківки, не отримали.
Якщо коротко, то відповідь голови військової адміністрації міста Олександра Гончаренка була такою: бракує транспорту та людей.
Втім, в кінці він трохи підсолодив: "...Краматорська військова адміністрація разом із перевізниками постійно проводить моніторинг ситуації та, у разі значних змін у пасажиропотоках, впроваджує відповідні заходи в межах можливостей."
Замість висновкуОтже, ситуація з міським транспортом у Краматорську зараз цілком непогана. Головне знати розклад, а тоді й програма Дозор буде більше для довідки, - де ж саме ваш транспорт, який принаймні з кінцевої виїхав вчасно.
Точність - в плюс. Звичайно, великий мінус - це вартість проїзду. Нещодавно мені доносили чутки - хай вони залишаться лише чутками, - про можливе ще більше здорожчання. Агов, не треба.
Сподіваємося на краще.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.