Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пояснив, що Україна дуже серйозно ставиться до "ядерних аргументів в американському мисленні" стосовно побоювання щодо ядерної ескалації з боку Росії, однак Україна вже "стала жертвою цього мислення у 1994 році".На цьому він акцентував у інтерв'ю журналу Foreign Affairs, передає
Цензор.НЕТ з посиланням на ЛігаБізнесІнформ.
21 вересня 2022 року російський диктатор Володимир Путін оголосив про "часткову" мобілізацію в Росії та натякнув на можливість застосування ядерної зброї проти України.
Пізніше Державний департамент США відреагував на ці заяви та наголосив, що у разі застосування ядерної зброї наслідки для Росії "будуть катастрофічними, важкими, сильними та глибокими". Директор ЦРУ тоді ж Вільям Бернс заявив, що ядерні погрози Путіна треба сприймати "дуже серйозно".
Коментуючи ці події та спілкування з американськими союзниками, Кулеба наголосив, що це була "дуже обережна розмова на українському майданчику".
Він також акцентував, що українська сторона дуже серйозно ставиться "до ядерних аргументів в американському мисленні", і тому бурхливі розмови про російську ядерну загрозу "завжди були дуже виваженими та раціональними, і в них не було жодної емоції". Наразі ситуація відмінна від тогорічної, зауважив міністр.
"Ми повністю усвідомлюємо важливість теорії або доктрини ядерного стримування в тому, як мислять американські політики, які приймають рішення", – зауважив він.
Водночас очільник МЗС нагадав, Україна "стала жертвою цього мислення в 1994 році", коли Сполучені Штати та Російська Федерація "змовилися за спиною України, щоб позбавити Україну її ядерного арсеналу".
"Причина, чому Росія це робила, була простою: вони хотіли роззброїти Україну і позбавити нас найпотужнішого інструменту захисту нашої незалежності й стримування російських ядерних загроз і військових загроз", – наголосив Кулеба.
Він зазначив, що причиною, чому США зробили це є доктрина ядерного стримування, адже, за його словами, Україна була найдружнішою країною для США й "досі залишається такою, оскільки не становила жодної загрози для них".
"Вибір, який Сполучені Штати тоді поставили перед Україною, був таким: або відмовитися від ядерного арсеналу, або стати пріоритетом у міжнародних відносинах, подібним до Північної Кореї", – акцентував очільник МЗС.
Будапештський меморандум14 січня 1994 року лідери України, США та Росії підписали спільну заяву про наміри вивезти з України всю ядерну зброю. Будапештський меморандум ("Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї") уклали через 11 місяців, 5 грудня 1994 року. За цим документом Україна мала ліквідувати всю ядерну зброю на своїй території. Водночас США, Росія й Велика Британія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет і наявні кордони України, а також що "ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України". Також всі країни сказали, що проводитимуть "консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань".
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.