2 лютого 2024
17:27
1171
Чорні ріелтори, руїни та безхатьки: якими є новини з окупованого Маріуполя
У січні резонансу в інформаційний простір Донеччини знов додали новини з окупованого Маріуполя.
Значна частина новин, які продукують місцеві колаборанти стосувалася “успішній відбудові” зруйнованого та окупованого російськими військами міста в Приазов’ї.
Водночас інформація, яку поширюють через соцмережі та розміщують на відеоплатформах показує й іншу картину - будують багатоквартирних будинків одиниці, іпотека маріупольцям недоступна, напівзруйновані та відносно цілі, квартири готові купувати окупанти, в Маріуполі процвітають чорні ріелтори, житло без господарів “націоналізують”. Підтвердженої фактами інформації з окупованих територій майже немає, але все ж таки дещо просочується через самих колаборантів, пропагандистів і місцевих мешканців.
Терещенко та “біолабораторії”
У грудні 2023 новоназначену директорку пропагандистського каналу Мариуполь-24 колаборантку Вікторію Терещенко, як гостю та експертку з Маріуполя запросили на прямий радіоефір одного з центральних пропагандистських мовників “Радио России” в програму “Наш час. Інтерактивний канал. Життя нових регіонів”. У текстовому анонсі було два питання: “Як відновлюється Маріуполь, що, крім житлових будинків, там будується?” і “Як відновлюються підприємства?”.
Російські пропагандисти почали програму з теми “таємних підземних бункерів” Маріуполя та “біолабораторій”. Приводом стала інформація з окупованого Маріуполя про запуск декількох цехів на металургійному комбінаті ім. Ілліча.
Радіоведучі Максимова та Шатров з перших хвилин ефіру говорили тезами агресивної російської пропаганди. “Там було ціле підземне місто!” - підживлювала цікавість слухача вигаданими історіями ведуча-пропагандистка. “Якісь там біолабораторії, чого там тільки не було! Ставили експерименти над людьми! Все заміновано.” - перебиваючи один одного пропагандисти транслювали основні наративи своїй аудиторії.
“І от зараз після того, як цю територію обстежили, чи не знаходили катівні? Може спеціальні лабораторії? - запитує радіоведуча, пропагандистка у директорки маріупольського ТБ, що працює на окупанта Вікторії Терещенко. До окупації Терещенко працювала на місцевому ТБ “МТБ” редакторкою та ведучою прямих ефірів на комунальну тематику.
“Так, під заводами були великі території у декілька поверхів, але … ееее… лабораторій ні… Ну, і я там не була, сказати не можу, от наша Ксенія Місюревич (прим.ред.: колаборантка, журналістка Мариуполь-24) була, вона там стрічку робила, про те, як з наших заводів виганяли цих, і от Ксенія про лабораторії мені теж нічого не говорила, і я не буду, бо не можу казати про те, чого не бачила”, - одразу відмітає одне з двох питань пропагандистів з Москви пропагандистка з Маріуполя.
“Ми вирішили говорити, що відбувається в Маріуполі, крім будівництва житлових будинків. Вікторія, скажіть, а чи є якісь підприємства, окрім малого та середнього бізнесу? Магазини, сфера послуг перші з’являються, а чи є якійсь великий бізнес в Маріуполі крім будівельного, звісно?” - запитує автор та ведучий програми пропагандистського “Радио России”.
“Дійсно, відновлюють медичні установи, культурні, освітні, соціальні об'єкти, але і проблем все одно чимало, так це вже не місто-привид, і такого бізнесу, як ви питаєте, та великих містоутворюючих підприємств ми поки що не спостерігаємо, але ще і дуже багато проблем з житлом”, - застає зненацька ведучого Терещенко.
Головною проблемою Терещенко називає відсутність будівництва нового житла, в тому числі, багатоквартирних будинків, і особливо приватного сектора. Тож, маріупольцям, які його втратили, перспектива отримати заміну зруйнованому “лишається дуже далекою”.
“Вікторіє, ви як керівниця каналу відображаєте в своїх програмах ці проблеми!” - так намагався завершити ефір радіоведучий з росії, який раптом пригадав засади демократичного суспільства та свободи слова. Він також подякував, що і їм в ефірі розповіли про проблеми “нових регіонів”, і на словах завірив журналістів-колаборантів, що так вони “посилять голос місцевого телебачення” і все зміниться. Але тотальна брехня не рятує навіть пропагандистів.
Моніторинг новин окупантів
Справді, якщо промоніторити заголовки новин про відбудову міста, то більшість стосуватиметься закладів загального користування, а не звичайного житла. Оглядовий моніторинг стрічки новин за декілька тижнів двох новинних телегра-каналів окупованого Маріуполя - “Мариуполь24” (тг-канал ТБ окупантів - “Мариуполь-24”, 7 тисяч підписників) і “Новый Мариуполь” (тг-канал колаборанта, пропагандиста Андрія Кіора, 22 тисячі підписників), показує, що чимала кількість новин присвячена відбудові зруйнованого російськими військами під час вторгнення та блокади Маріуполя. Пропагандисти усіма силами намагаються створити гарну картинку “нового” життя “нових” регіонів.
Приклади заголовків з місцевих новин мають вказувати на швидкі темпи відновлення окупованого Маріуполя: “Фахівці із Петербурга завершують будівництво будівлі МНС у Маріуполі”, “Фахівці із Санкт-Петербурга відбудовують медичний центр у Маріуполі”, “Петербург продовжує відновлювати драмтеатр Маріуполя”, “Підрядна організація Фонду капітального ремонту Липецької області відновлює три будинки зі складним конструктивом”, “Санкт-Петербург відновлює ПК «Металургів» у Маріуполі”, У Жовтневому та Іллічівському районах перевірив хід робіт з облаштування Центрів допомоги та дозвілля для самотніх та маломобільних громадян.”
Санкт-Петербург так часто мерехтить в заголовках через те, що для окупанта Маріуполь та Петербург тепер “міста-побратими”. З червня 2022 року окупаційна влада підписала чергову незаконну угоду між містами.
Здебільшого новини в телеграм-каналах стосуються відновлення великих соціально-культурних об'єктів - палаців культури, лікарень, центрів реабілітації для людей з інвалідністю. А от з житлом у Маріуполі є великі проблеми і спроби пропагандистів заховати в новинах про “як все прекрасно з відновленням”, провалюються.
Руїни Маріуполя та передмістя
Наочним прикладом проблем з відбудовою і доказом того, що віддаленні райони стоять у руїнах, пропагандистка з Маріуполя називає селище Кам’янське, яке знаходиться в межах міста і потерпало від обстрілів ще з 2014 року. Колись людне аграрне передмістя тепер “мертве селище”, “закинуте передмістя”.
“Раніше там мешкало 8-10 тисяч осіб, зараз це селище наче мертве. Школу там відреставрували, але чомусь так і не відкрили, можливо, тому, що багато людей поїхало, а навколо будинки просто лежать зруйновані, і поки що ніяких робіт там не виконують”, - розповідає пропагандистка Вікторія Терещенко.
Що стосується тих, хто втратив житло у багатоквартирних будинках, там теж проблеми, навіть у кого є документи на руках, то люди через бюрократію не можуть отримати жодної допомоги, розповідає колаборантка, директорка Мариуполь-24 ТБ.
“Людей ганяють по бюрократичному колу і все це через те, або нема підрядника, або не можуть встановити статус будинку, його стан та рівень пошкоджень. Для громадян, які залишилися без житла, існує дуже багато таких проблем”, - розповідає вона. Враховуючи рівень пошкоджень житлового фонду Маріуполя приблизно 80% житла повністю зруйновано, каже директорка пропагандистського телеканала.
“Людській психіці властиво швидко забувати погане”, - намагається відійти від теми ведуча і знов повертає маріупольчанку на місце словами: “Місто відбудовується після того, з якими зусиллями звідти вибивали “фашистів”.
Позитивним зрушенням Терещенко називає “широкі дороги” та “логістично вірно відрегульовані світлофори”, і завіряє, що це “позитивно впливає на загальну складову іміджа міста”. Вона розповідає, що про темпи відбудови міста мешканці теж “відгукаються добре, але ж проблем більше” і знов повертає колег-пропагандистів до проблеми зруйнованого житла в Маріуполі.
“Зараз багато людей живуть у тих будинках, де люди залишили своє житло”, або загинули під обстрілами - не договорює частину правди Вікторія Терещенко. “Такі відбувається заселення тих, кому немає, де жити” - розповідає пропагандистка про проблему самозахоплення та незаконну передачу житла.
Не дивлячись на намагання пропагандистів зробити картинку відновлення Маріуполя привабливою, запрошена на ефір колаборантка це не підтримує, тож, ведучі дякують гості, а підсумовують тим, що ці проблеми бюрократії властиві не лише Росії, а й усьому світові.
Післямова - відео про “разрушку” та брудний бізнес
Нещодавно у мережі з'явилося цинічне відео, яке дуже обурило не лише маріупольців, а й мешканців усієї країни. В ньому ріелторка ходить по зруйнованій квартирі та розповідає про ринок нерухомості окупованого Маріуполя. Це репортаж пропагандистського YouTube-проєкту “Мирні”, як у зруйнованому Росією Маріуполі росіянам продають нерухомість українців.
У репортажі пропагандистка Регіна Орехова (Орехова працювала в пропагандистському LIFE, їздила на Донбас як кореспондентка РБК та студії документального кіно “СТРУМ” медіагрупи, яку очолює пропагандист Дмитро Кисельов, - авт.) ведуча розмірковує про ринок нерухомості Маріуполя, що змінився, і опитує ріелторів, які цим займаються. На продаж виставляють все, включаючи новий вид нерухомості під назвою "разрушка".
“Як купити квартиру в Маріуполі, – починає репортаж Орєхова. — Чи вигідніше вкластися в “разрушку”, щоб потім продати дорожче, коли відновлять? Як тут орендувати приміщення для бізнесу, скільки це коштує, які квартири пропонують на продаж і від чого залежить ціна? Тут розбиті будинки є сусідами з новими і відновленими, ринок нерухомості дуже нестандартний”.
Серед спікерів на відео ще дві маріупольки - ріелторка АН “Територія бізнесу” Наталя Мирошниченко та директорка агенції нерухомості “Територія бізнесу” Луїза Наливай.
Ріелторка Мірошниченко показує “репортерці” з Москви велику напівзруйновану квартиру. У ній вибиті всі вікна, замість дверей — дірки. Квартира заставлена меблями та речами тих, хто тут мешкав: посуд, техніка, дитячий стільчик для годування, іграшки, постільна білизна. На підлозі купи сміття, шматки шпалер, дерев’яні конструкції. На столі на кухні залишилася стояти пляшка з-під коктейльного апероля.
“Тут нічого не горіло. Було розбито дах, ви можете помітити, що через вологість, адже були дощі, з'явилася пліснява, але зараз будинок відновлюють, реконструюють. Ці речі тепер можна спокійно прибрати. Нині це не проблема. Ми бачимо, що власники квартири залишали житло поспіхом, залишивши все. Повернутися сюди та прибирати – велика трагедія. Люди не можуть, вони готові продати так, як є. Нові мешканці мають ухвалити це і робити свій вибір” - каже ріелторка на відео.
Луїза Наливай розповідає про особливості пільгового іпотечного кредитування для маріупольців, яким маріупольці скористатися не можуть, і тому змушені селитися на відшибі, бо тільки на таку нерухомість вистачає виплачених їм компенсацій. Втім, вона підтверджує слова директорки пропагандистського ТБ Мариуполь-24 Вікторії Терещенко і вони разом руйнують райдужну картинку, яку намагаються створити колаборанти і пропагандисти. Тож, скільки б не робили гарну картинку пропагандисти, реальність буде пробиватися крізь мережу брехні прямо з них самих, руйнючи зсередини інформаційну блокаду тимчасово окупованих територій.
Юлія Гаркуша регіональна представниця ІМІ в Донецькій області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
KramatorskPost
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.