26 лютого 2024   16:49   725

Обережно – сказ!

Обережно – сказ!
Сказ – особливо небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка завжди закінчується смертю.

Про це інформує Краматорська міська рада

Характеризується надзвичайно високою агресивністю, ураженням центральної нервової системи, нападами крайнього нервового збудження і розвитком паралічів. На сказ хворіє людина. Вірус виділяється з хворого організму тварини тільки зі слиною. Зараження сказом відбувається через пошкоджені шкірні покрови, або слизові оболонки під час укусу, або при ослиненні. Резервуаром і переносником вірусу в природі є лисиці, але основну загрозу для людей становлять домашні та бездомні тварини, зокрема собаки та коти, які заражаються сказом на природі через укуси диких тварин. Вірус в слині хворої тварини з’являється за 10 днів до появи клінічних ознак захворювання. Ось чому за тваринами, які нанесли укуси людям необхідно проводити ветеринарний нагляд протягом 10 днів з моменту укусу.

На загрозу захворювання людини впливають такі фактори як глибина рани, число укусів, місце укусу ( в голову – 80%, в руки – 65%, ноги – 25%), вид тварин.

Інкубаційний період захворювання на сказ у людини триває від 12 до 100 днів, дуже рідко до 1 року (2-3%). На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу (при укусі лиця і голови – 35-5 днів, нижніх кінцівок – 65-95 днів), а також розмір і глибина рани, вік хворого.

У перебігу хвороби розрізняють три стадії: 1)провісників, 2)збудження, 3)паралітична

Стадія провісників триває 1-3 дні, іноді до 7 днів і характеризується загостренням ознак хвороби у місці укусу. Рубець в місці укусу червоніє, навколо нього з’являється набряк, поновляється біль, який супроводжується відчуттям печіння і свербіння.Одночасно з’являється невмотивоване відчуття страху, тривоги, туги, хворий впадає у глибоку депресію.

Стадія збудження характеризується синдромами гідрофобії, аерофобії, акустикофобії, фотофобії, гіперсалівації (слинотечі).При спробі пити, а потім від вигляду води виникає характерний приступ судорг, збудження з спазмами м’язів глотки і гортанні, розладами дихання. Обличчя хворого виражає жах і страждання, хворі просять про допомогу. Легкий подув повітря (ходьба, відкривання дверей) веде до пароксизмів. Приступ може виникати від яскравого світла, гучної розмови, дотику до шкіри і т.д. Період збудження супроводжується інтенсивною слинотечею.

Остання стадія хвороби – паралітична. Триває 3-7 днів. Смерть настає раптово від паралічу серця або дихального центру.

Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:

- щорічно проводити профілактичне щеплення проти сказу власних собак та котів;

- у випадку отримання укусу або ослинення домашніми та дикими або невідомими тваринами обов’язково звертатися за медичною допомогою за місцем проживання або до травматологічного пункту;

- уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;

- вживати заходів з недопущення диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин;

- мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин необхідно користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимивати руки у дезінфекційному розчині;

- інформувати працівників державної служби ветеринарної служби про незвичайну, нетипову поведінку тварин.

Вакцинація – найкраща профілактика сказу, єдиний і вірний спосіб уберегти тварину від цього страшного захворювання. Першу вакцинацію від сказу вихованцеві роблять не раніше трьох місяців, а потім повторюють щороку. Сучасні вакцини не викликають ніяких побічних ефектів і добре переносяться навіть маленькими цуценятами та кошенятами. Будьте пильними, стежте за власними тваринами та уникайте небезпечних контактів з дикими або бродячими тваринами.

Пам’ятайте, що сказ – абсолютно смертельна інфекція, вилікувати сказ не можливо! Якщо вдома є тварина, Вам обов’язково потрібно вжити заходів профілактики сказу! Захищаючи тварину від цього захворювання, людина захищає себе і свою сім’ю.

На теперішній час, лютий 2024 року на території Краматорської ТГ наявність чотирьох вогнищ сказу, из них одне вогнище сказу безпритульних тварин, що вкрай небезпечно для населення.

Вогнище в яких основним носієм захворювання є безпритульні тварини являється більш небезпечним, через постійну міграцію цих тварин містом.

У разі виникнення запитань звертатися до Краматорської міської державної лікарні ветеринарної медицини, що знаходиться за адресою: вул. Шадринська, 33, телефони 050-954-62-96, 050-50-38-557, 050-81-31-796.

Cказ не можливо вилікувати,його можливо попередити ,за допомогою вакцинації тварин.

З питань стерилізації безпритульних тварин звертайтеся до Служби з питань утримання та поводження з тваринами за телефоном 095-600-68-65

Краматорське міське управлінняв Донецькій області Головного управління Держпродспоживслужби, Краматорська міська державна лікарня ветеринарної медицини
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: