20 березня 2024   16:23   653

Бронювання працівників: які умови треба виконати аграріям Краматорська та області

Бронювання працівників: які умови треба виконати аграріям Краматорська та області
Зима минула, а значить настає новий аграрний сезон.

Про ситуацію у сільському господарстві Донецької області розповіла Олена Рибакова, заступниця директора Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА.

Читачам Kramatorsk Post пропонуємо найцікавіше з її брифінгу.

На яких площах та з яких культур планують отримати урожай цього року

Попри складну воєнну ситуацію та погодні умови, аграрії Донецької області планують почати весняну посівну кампанію та весняні польові роботи.

Прогнозована структура посівних площ під урожай 2024 року складає 337 тис. га, в тому числі:

- зернові – 170,5 тис. га;
- технічні (соняшник) – 137 тис. га;
- овочеві, баштанні та картопля – 22,5 тис. га;
- кормові культури – 7 тис. га.

Стосовно зернових, 104 тис. га – це озимі, посіяні минулого року. Стан посівів дуже добрий, сходи отримали на 99 % площ.

Паливно-мастильні матеріали та насіння

За словами Олени Рибакової для весняно-польових робіт в області припасено 6,5 тис. тонн дизпалива та 500 тонн бензину.

З насінням також проблем немає. На території області працює Донецька обласна філія державного підприємства «Центр сертифікації експертизи сільськогосподарської продукції». Їхня лабораторія визначає сортові якості насіння та видає на нього сертифікати.

Також працює Донецька державна сільськогосподарська дослідна станція Національної академії аграрних наук України, яка реалізує посівний матеріал. Зокрема декілька сортів насіння ярого ячменю.

Аграрні роботи під час комендантської години та бронювання працівників

Деякі сільгоспроботи, а надто під час посіву, можуть проводитись під час комендантської години. Для того, щоб урегулювати це питання, в області налагодили процедуру видачі перепусток для працівників сільгосп підприємств на період весняно-польових робіт.

Для цього підприємства та фермери мають звернутися з клопотаннями до військових адміністрацій населених пунктів, до яких вони відносяться. Отримують перепустки безпосередньо представники господарств.

Щодо критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності підприємств в області такими визнано 41 сільгосп підприємство. Цікаво, що 23 з них визначило Мінагрополітики, а ще 18 - обласна військова адміністрація.

Такий статус дає можливість подати документи на бронювання всіх своїх військовозобов'язаних працівників або на частину цих працівників, для того, щоб підприємство могло не припиняти свою діяльність та проводити її в повному обсязі.

Бронюють насамперед трактористів та комбайнерів.

Проте не всі підприємства можуть зараз оформити статус критично важливих. Це тому, що згідно з Законом стати критично важливими можуть тільки ті, в яких виконано один із критеріїв - це розмір середньої заробітної плати, який має складати 15500 грн.

Отже, коли якесь підприємство витягує цей критерій, воно набуває статус критично важливого.

Про розмінування сільськогосподарських земель

За словами Олени Рибакової, впродовж року фахівці-вибухотехніки розмінують на Донеччині 12,8 тис. га сільськогосподарських земель.

Території під очищення розділили на три черги:

- І черга – 4,3 тис. га — це 19 підприємств у 8 громадах;
- II черга – 3,2 тис. га — 7 підприємств у 6 громадах;
- III черга – 5,3 тис. га — 8 підприємств у 3 громадах.

До очищення та повернення полів до обробки будуть залучені ліцензовані оператори з протимінної діяльності.

На сьогодні порядок такий:

- подати заявку через Державний аграрний реєстр;
- чекати, поки протягом двох тижнів Центр протимінної діяльності перевіряє, чи дійсно ця ділянка потребує розмінування;
- спостерігати, як Центр гуманітарного розмінування, який представляє інтереси фермера, проводить закупівлю на відкритих торгах у системі Prozorro;
- після виконання робіт ліцензований оператор протимінної діяльності надсилає документи Центру гуманітарного розмінування, після чого вже й здійснюється оплата послуг.

У Донецькій області подавати заявки через Державний аграрний реєстр можуть тільки ті підприємства, які проводять свою діяльність на території можливих бойових дій.

Нагадаємо, що згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією 9 з 12 громад Краматорського району належать саме до таких.

Іллінівська, Костянтинівська та Лиманська громади району належать до "Територій активних бойових дій". А це означає, що аграрії цих громад поки що не можуть податися на компенсацію на розмінування.

В держбюджеті на 2024 рік на гуманітарне розмінування полів закладено 3 млрд гривень. При цьому фінансові умови такі - 20 % коштів виділяє сам аграрій, а решту 80 % компенсує Міністерство економіки.

Заявки подаються до 15 листопада та розглядаються по черзі.

Але є важливий нюанс. Як зазначила Олена Рибакова, якщо обсяг бюджетних коштів до того часу буде вичерпано, а це можливо у разі, коли програма матиме попит, то прийом заявок буде припинено.

Мікрогранти та інша підтримка для аграріїв

Серед програм підтримки для аграріїв, що вже діють: гранти для садівництва, ягідництва, виноградарства та тепличного господарства, а також на створення власного бізнесу учасниками бойових дій та ін.

Незабаром має запрацювати програма по дотаціях у тваринництві. Фермери, що утримують від 3 до 100 корів, зможуть отримати 7 тис. грн на одну голову; а спеціальна бюджетна дотація для утримання маточного поголів’я кіз та/або овець передбачає розмір підтримки – 2 тис. грн на одну голову для тих, хто утримує від 5 до 500 голів кіз та овець.

Також діє державна програма компенсації 25 % вартості сільгосп техніки вітчизняного виробництва.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: