28 травня 2024   08:55   739

У Краматорську не працює ТікТок: чому це відбувається і що робити користувачам

Користувачі мають проблеми з доступом і до інших іноземних сервісів.

Останні кілька тижнів у користувачів з Краматорська та інших міст вільної Донеччини спостерігаються проблеми з доступом до додатку ТікТок. Коли заходиш у застосунок, він показує, що немає підключення до Інтернету (хоча воно є), не завантажуються відео, не можна переглянути свою сторінку, подивитися приватні повідомлення тощо.

Користувачі пробують встановлювати TikTok Lite, або користуватися додатком через VPN, але це не у всіх і не завжди спрацьовує.

Проблеми з доступом є не лише у популярного додатку з короткими відео. Раніше краматорці та мешканці інших вільних міст Донеччини втратили доступ до користування такими програмами, як Zoom, Spotify, TeamViewer, DuoLingo, Canva тощо. Навіть популярний додаток для знайомств Tinder не працює!

Чому так відбувається, і що з цим робити, ми попросили розповісти директора Інтернет-провайдера "Сателіт Сервіс" з Краматорська Юрія Трембача.

За його словами, проблеми з ТікТоком та іншими іноземними сервісами пов'язані з санкціями (насамперед, США), щодо так званих "ДНР/ЛНР".

"Ці санкції забороняють практично будь-яку економічну діяльність суб'єктів бізнесу США (а фактично усього цивілізованого світу, бо долар потрібен всюди) на цих територіях. Проблема полягає у тому, що на відміну від ситуації з повністю окупованим Кримом, частина територій Донецької та Луганської області є контрольовані. Однак, на практиці, для умовного Zoom чи Spotify вкрай важко визначити контрольованість конкретного населеного пункту", - каже пан Юрій.

Кабінет міністрів України у 2022 році ухвалив постанову, в якій наводиться перелік контрольованих населених пунктів, пунктів, де йдуть бойові дії, окупованих міст і сіл тощо. Цей перелік періодично оновлюється.

"Але складно собі уявити, щоб Zoom чи Spotify брали цей документ до уваги. В їхніх масштабах (десятків та сотень мільйонів користувачів) ця проблема просто занадто маленька, щоб витрачати ресурси на її вирішення. Тим більше, коли ціна помилки - претензії з боку американських регуляторів щодо ігнорування санкцій. Це для міжнародного бізнесу може бути прямо дуже боляче", - каже директор "Сателіт Сервісу".

З іншого боку, пояснює Юрій Трембач, кожен провайдер Інтернет має зареєстровані мережеві об'єкти - блоки IP-адрес, автономні системи тощо. Кожен такий об'єкт має відмітку щодо території, де він використовується.

"На базі цих даних будуються фільтри, за якими регулюється доступ. Провайдери, що мають або мали на своїх об'єктах позначку Donetsk Region, наприклад, отримують автоматично бан для своїх IP. Навіть якщо працюють на контрольованих територіях. Просто так змінити цю геоприв'язку не можна, бо ці зміни можна відстежити і трактувати їх як намагання ввести в оману та ухилитися від санкцій", - каже наш співрозмовник.

Він зауважує, що ця проблема не нова, ситуацію намагаються залагодити і самі провайдери, і провайдерські асоціації, і державні органи. Пишуться листи, звернення до конкретних постачальників сервісів, інколи це допомагає, інколи такі звернення ігноруються.

"Потрібні системні рішення, достатньо прості, щоб ними без особливих зусиль почали користуватися провайдери хмарних сервісів типу Zoom, і водночас юридично бездоганні, щоб не викликати питань з боку органів керування санкціями. Поки таких рішень нема, наскільки мені відомо.

На практиці ми приймаємо скарги від клієнтів, пишемо листи постачальникам хмарних послуг. Якщо це не допомагає, то радимо використовувати VPN - або як окремий продукт, або вбудований в браузер", - каже Юрій Трембач.

Що робить влада для вирішення проблеми

У листопаді минулого року премʼєр-міністр України Денис Шмигаль доручив вирішити ситуацію з блокуванням доступу користувачів з вільної частини Донеччини до Інтернет-сервісів. Мінцифри на виконання цього доручення надіслало листи до Донецької обласної військової адміністрації, Інтернет Асоціації України, Асоціації Телекомунікаційної палати України та Української асоціації операторів зв’язку "Телас". Міністерство просило надати перелік міст і сіл Донеччини, де спостерігається проблема доступу до іноземних додатків.

Цей список потрібний був для "врегулювання питання встановлення конкретних меж застосування санкцій проти російської федерації в частині обмеження користування західними інтернет-сервісами та іноземними сайтами з метою розв’язання питання безперебійного користування такими послугами по всій території України, в тому числі в підконтрольних містах Донецької області".

Наразі невідомо, чи Донецька ОВА надала Мінцифри такий список. Kramatorsk Post звернувся до обладміністрації з цим питанням, але за майже три тижні там не знайшли часу і бажання на нього відповісти.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: