17 червня 2024   19:17   820

Війна та освіта: як повномасштабне вторгнення вплинуло на школи Краматорська

Війна та освіта: як повномасштабне вторгнення вплинуло на школи Краматорська
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну завдало багато збитків в усіх сферах життя, в тому числі і в освіті.

Освітні заклади зазнали не лише фізичного руйнування, але й людських втрат - багато дітей та педагогічних працівників виїхали не лише за межі міста, але й за межі країни. Щодня учні та вчителі вимушені долати виклики війни перериваючи навчання під час повітряних тривог та перебоїв зі світлом та звʼязком. Також війна вплинула і на психоемоційний стан як дітей, так і дорослих, що впливає на якість освіти.

Краматорськ Пост спробував оцінити втрати міста у сфері освіти, які спричинило повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Руйнування освітньої інфраструктури Краматорська

Перед початком повномасштабного вторгнення у Краматорську працювало 30 шкіл та 36 дитячих садочків.

Згідно з інформацією управління освіти Краматорської міської ради, за понад два роки війни російськими обстрілами були повністю зруйновані дві школи, пошкоджень зазнали 17 шкіл та 20 дитячих садочків.

“Збитки завдані закладам освіти Краматорська російськими обстрілами на даний час встановити важко, оскільки є багато чинників, які цьому перешкоджають”, — відповіли в управлінні освіти на запит Краматорськ пост.

Відповідно до оцінки Світового банку “UKRAINE Third Rapid Damage and Needs Assessment (RDNA3) February 2022 – December 2023” (UA RDNA3 report) прямі збитки завданні українській сфері освіти збройною агресією РФ проти України становлять $5,6 мільярда. Слід зазначити, що ці оцінки не враховують знищене навчальне обладнання (меблі, підручники, компʼютерну техніку тощо). Втрати освіти на Донеччині експерти оцінюють у понад $1,2 мільярда.

За інформацією департаменту освіти та науки Донецької ОВА, станом на червень 2024 року на Донеччині пошкоджені 359 дитячих садочків, повністю зруйновані — 68, пошкоджені 377 шкіл, з них повністю зруйновані — 98.

Як війна вплинула на процес навчання, вчителів та учнів

Згідно з інформацією краматорського управління освіти, перед початком повномасштабного вторгнення у школах міста навчалось близько 18 500 дітей. Зараз ця цифра зменшилась до 14 тисяч, третина з яких залишаються в Краматорську, ще третина евакуювалась до інших регіонів України, а решта — за кордон.

З 1200 педагогів, які працювали у міських школах в лютому 2022 року, зараз працюють близько тисячі. Лише 32,7% з них залишаються у місті, 55,83% евакуювались до інших регіонів України, а 12,01% — за кордон.

З початком повномасштабного вторгнення школи Краматорська перейшли на онлайн навчання, в якому працюють і до тепер.

Систему дистанційного навчання школи міста, як і всієї України, опанували ще у 2020 році під час пандемії коронавірусу. Тоді освітяни активно почали застосовувати різні цифрові інструменти та підходи аби продовжувати навчання.

Але з початком повномасштабного вторгнення додались нові виклики — повітряні тривоги, блекаути та вимушений виїзд з рідного дому.

Як розказала Краматорськ пост вчителька історії однієї з краматорських шкіл Алла Антонова, зараз вона витрачає набагато більше часу на підготовку до уроків.

“У тебе до уроку весь необхідний контент має бути розміщений на платформі, бо бувають перебої зі світлом та інтернетом. Для того, щоб справді було комфортно всім, щоб діти не відставали. Тому, звичайно, потрібно набагато більше зусиль, щоб все вдалося, як ти це задумала”, — пояснює вчителька.

Також вона каже, що іноді доводиться робити подвійну роботу, бо викладає в класах, де діти вчаться за різними освітніми програмами: “Інтелект”, “Нова українська школа” та екстернат.

Якщо школи міста змогли відновити свою роботу, хоча й онлайн, після повномасштабного вторгнення, то дитячі садочки не змогли цього зробити. На початок 2022 року у заклади дошкільної освіти відвідували близько 4850 дітей, з якими працювали близько 600 вихователів.

За інформацією управління освіти, станом на травень 2024 року у дитсадках Краматорська “обліковується” — 2400 дітей та 450 вихователів, з більшістю з яких призупинили трудові договори.

Те, що не одразу побачиш

Поєднання онлайн-навчання, хронічного стресу та психологічних травм у частини дітей призводить до значних освітніх втрат. Вони, за оцінками Світового банку, становлять $ 5,5 мільярда США, а для Донеччини — $355 мільйонів. Саме ці гроші теперішні школярі не доотримають протягом трудового життя.

Відновлення міської освітньої інфраструктури в умовах війни

Згідно з річним звітом про роботу начальника Краматорської МВА за 2023 рік, у 18 навчальних закладах міста розпочали ремонтно-будівельні роботи з облаштування укриттів. А можливість повернення до очного навчання влада розглядає лише за умови покращення безпекової ситуації в місті.

“Повернення до очного навчання в Краматорську можливе лише після покращення безпекової ситуації. Тобто лінія фронту має відступити і загроза обстрілів має бути мінімальною. Але ми готуємось до цього вже зараз і активно ремонтуємо та облаштовуємо в школах укриття та бомбосховища”, — розказав Краматорськ пост начальник управління освіти Денис Сисоєв.

Наразі влада міста вважає своїм першочерговим завданням забезпечити максимальний доступ до дистанційної освіти.

“На початок повномасштабного вторгнення міські школи були достатньо забезпечені компʼютерною технікою, яку використали для організації дистанційної освіти — її роздали як вчителям, так і дітям”, — розказав Сисоєв.

За його інформацією, протягом 2022 та 2023 року коштом міського та обласного бюджету, а також міжнародних донорів, закупили ще 1175 ноутбуків та 105 планшетів для вчителів та дітей.

Загальні потреби у відновленні освітньої інфраструктури та якісної очної освіти, за оцінками Світового банку, протягом 10 наступних років становлять $13,923 мільярда, з них майже $2,5 мільярда потребує освіта Донеччини.

Здійснено в рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: