24 червня 2024   18:34   738

Найбільші хлібозаводи працюють зараз у Краматорському районі: який стан аграрного сектору області на сьогодні

Найбільші хлібозаводи працюють зараз у Краматорському районі: який стан аграрного сектору області на сьогодні
Молока та м’яса стали виробляти більше, але збитки аграріїв Донеччини через війну величезні.

Олена Рибакова розповіла днями на брифінгу про ситуацію у сільському господарстві Донеччини. Вона знає про неї все, оскільки є заступницею директора департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин ДонОДА.

А ми коротко розповідаємо читачам Kramatorsk Post найцікавіше з цього брифінгу.

Весняна посівна та головні проблеми аграріїв Донеччини

Крім війни, ще й несприятливі погодні умови вплинули на веснянупосівну – це травневі заморозки та посуха. Менше з тим аграрії Донеччини зуміли посіяти різноманітні ярі культури. Наприклад, 107 тис. га технічних, тобто соняшнику та овоче-баштанних.

313 тис. га складає загальна площа посівів ярих (весінніх) та озимих культур на вільній території області. Але з них 36 тис. га або 11 % були уражені заморозками, а повністю врожай втрачено на 17 тис. га.

До початку повномасштабного вторгнення площа засіяних угідь складала 1,4 млн га. На жаль, 60 % території області наразі окуповані.

60 % території області наразі окуповані

Проблемою у роботі аграріїв є також пожежі, зокрема й через обстріли або падіння уламків боєприпасів, та втрата звичних логістичних ланцюжків постачання.

Як аграріям працювати під час комендантської години

Департаменти АПР та Цивільного захисту разом з зональним відділом Військової служби правопорядку налагодили роботу з видачі дозволів на проїзд сільгосп техніки під час дії комендантської години на період весняно-літніх польових робіт.

Дозволи видає ВСП за клопотанням ДонОДА.

Продовольчий ринок області та ціни на хліб

79 підприємств харчової та переробної промисловості залишається на підконтрольній території Донеччини. Втім, на сьогодні працюють лише 27. З них 14 – підприємства хлібопекарської галузі, а найбільші у Краматорському районі – це хлібозаводи у Слов’янську та Дружківці.

На думку Олени Рибакової попри всі негаразди підвищення цін на хлібобулочну продукцію якщо й буде, то несуттєве.

Критично важливі аграрні підприємства та бронювання працівників

43 агропідприємства в Донецькій області отримали статус критично важливих для забезпечення діяльності громад. 23 визначило Мінагрополітики, а 20 – обласна адміністрація.

Критично важливі підприємства можуть бронювати до 50 % працівників

Такий статус дає підприємствам можливість бронювати працівників. Але важливо знати, що кількість заброньованих працівників не може перевищувати 50 % від кількості усіх військовозобов’язаних на підприємстві.

М’яса та молока стали виробляти більше

В галузі тваринництва працює 21 підприємство, тоді як до великої війни було 67. При цьому за п’ять місяців цього року на 145 % порівняно з минулим роком зросла реалізація на забій худоби та птиці у живій вазі – до 19 тис. т.

7 підприємство у галузі переробної промисловості та 4 у галузі тваринництва релокували свої виробництва з початку великої війни.

У молочному скотарстві залишаються працювати 6 підприємств. А всього на вільній території області утримується 8,8 тис. голів великої рогатої худоби. Порівняно з минулим роком в області також трішки зросло виробництво молока.

Щодо свиней, то їх зараз утримується 209 тис. голів, з яких 201 тис. у 8 виробничих комплексах, а решта – у господарствах населення. Загалом кількість свиней в області зросла порівняно з минулим роком на 133 %.

Поголів’я птиці на сьогодні складає 402 тис., вівець та кіз – 8,4 тис. голів.

Руйнування та збитки

Через бойові дії майно 345 підприємств пошкоджено або зруйновано. Сума збитків складає 5,012 млрд гривень. Це збитки у галузі рослинництва, тваринництва, а також зруйновані елеватори, хлібопекарні, знищення сільгосп техніки (вже понад 3600 одиниць).

5 млрд гривень складають збитки аграріїв Донеччини - і це тільки ті, що пораховані

23 державних підприємства також зазнали збитків та руйнувань. Серед них лікарні ветеринарної медицини та аграрні навчальні заклади.

До початку великої війни на вільній території області працювали 1223 аграрних підприємства різних форм власності. На сьогодні 512, більша частина з яких зазнали збитки саме через війну.

Через бойові дії та перебування підприємств або їхніх потужностей на території бойових дій або на окупованих територіях повний об’єм збитків порахувати неможливо.

Допомога від держави і не тільки

Фермери, які мають від 2 до 120 гектар могли подати заявки на отримання дотації у розмірі 8 тис. грн/га. Приймання заяв тривав кілька днів у травні до вичерпання коштів.

Власники корів можуть отримати дотацію у 7 тис. грн на одну у разі, якщо мають не менше трьох, а власники не менше п’яти кіз можуть отримати по 2 тис. на кожну. За детальною інформацією треба звертатися у Департамент АПР.

Також допомогу у вигляді будівельних матеріалів, кормів, ветпрепаратів та насіння надавали міжнародні організації, зокрема від FAO – Продовольча та сільськогосподарська організація ООН.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.