3 липня 2024   16:10   701

Людей менше - менше й злочинів: як змінилася криміногенна обстановка у Краматорську після початку великої війни

Людей менше - менше й злочинів: як змінилася криміногенна обстановка у Краматорську після початку великої війни
У цьому році ще не було жодного розбійного нападу, але краматорці продовжують потрапляти на ґачок до шахраїв.

У листопаді 2023 року безробітний мешканець Краматорська через Telegram придбав 15 грам амфетаміну. У "комплекті" до наркотиків йшли електронні ваги, ізоляційна стрічка та ZIP-пакети. Краматорець розфасував придбане у 20 пакетів, щоб потім розкласти по місту "закладки" з психотропами і продати, але бізнес завершився, так і не почавшись - у грудні до нього з обшуком "нагрянула" поліція. У червні цього року суд виніс йому вирок - чотири роки позбавлення волі.

Якщо дивитися судові вироки по Краматорську, то повʼязані з наркотиками справи поступаються лише тим, що повʼязані з військовою службою в період мобілізації - непокора, самовільне залишення військової частини тощо. В основному "наркотичні" справи стосуються вживання заборонених речовин, а не продажу.

У червні Дніпропетровський районний суд, який з минулого року розглядає справи по Краматорську (з початку великої війни Краматорський міський суд не працює), виніс 13 вироків, повʼязаних з наркотиками. Лише два з них стосуються продажу заборонених речовин.

Для порівняння: за крадіжки було два вироки, за нанесення тяжких тілесних ушкоджень - один, за вбивство - один. Ще по одному вироку було за шахрайство і звідництво.

В Єдиному реєстрі судових рішень немає вироків Краматорського міського суду з 2014 по 2022 роки - вони зникли. Хоча до великої війни там були, журналісти Kramatorsk Post використовували їх для написання новин. З чим це пов'язано - невідомо. І нема в кого про це спитати, адже, як ми сказали вище, Краматорський міський суд з початку великої війни не працює.

Мовою чисел: злочинів стало менше

Якщо взяти поліцейську статистику, то злочинів у Краматорську після початку великої війни стало менше.

У Краматорському районному управлінні поліції журналісту Kramatorsk Post повідомили, що, наприклад, за травень 2021 року - останнього перед вторгненням - правоохоронці зареєстрували 386 кримінальних проваджень. А за травень цього року - 256. За пів року 2021 року краматорська поліція зареєструвала 2545 кримінальних проваджень, а за перші шість місяців цього року - понад вдвічі менше (1121).

Тут варто нагадати, що населення Краматорська з початку великої війни скоротилося втричі - з понад 200 тисяч до 75 тисяч. Тож зменшення кількості злочинів видається логічним.

Якщо дивитися, які саме злочини скоювали тоді і зараз, то до великої війни було більше "різноманіття". Наприклад, у 2021 році були розбійні напади, доведення до самогубства, збут метадону, згвалтування, розбещення неповнолітніх, виготовлення і розповсюдження порнографії - зараз поліція такого не фіксує.

Проте зʼявилися злочини, які до російського вторгнення не фіксувалися і повʼязані вони саме з війною та мобілізацією - самовільне залишення військової частини, дезертирство, порушення законів та звичаїв війни.

Але є і злочини, які краматорці вчиняють незалежно від того, йде війна чи ні - зараз, так само як і до вторгнення, відбуваються вбивства, нанесення тяжких, середніх і легких тілесних ушкоджень, крадіжки, вживання і розповсюдження наркотиків, шахрайства, тощо.

Так, у травні поліцейські Краматорського райуправління поліції зареєстрували 19 кримінальних проваджень про шахрайські дії - тут йдеться не лише про Краматорськ, а загалом про Краматорський район. Сукупно мешканці району перерахували шахраям 1,3 мільйона гривень.

У трьох випадках жертви злочинів намагалися купити товари через інтернет, ще у трьох людей гроші з рахунків зникли після спілкування з "працівниками банку". П’ятеро людей заявили про те, що знайомі обманом привласнили їхнє майно. Також зареєстровано один факт шахрайства при оформленні матеріальної допомоги від міжнародних партнерів - і останній вид шахрайства це "ноу-хау", яке злочинці "винайшли” вже під час війни.

Іноді поліція ловить шахраїв. Так, у червні правоохоронці вистежили 25-річного мешканця Краматорського району, який ошукував людей по всій Україні. Він під виглядом працівника банку переконував жертв, що їхні рахунки намагаються зламати та пропонував "захисний" алгоритм. У результаті зловмисник за кілька місяців збагатився на понад 146 тисяч гривень, ошукавши пʼятьох людей, всі жертви - жінки. Тепер йому загрожує до трьох років вʼязниці.

У війну деякі люди намагаються збагатитися, користуючись великою кількістю зброї у прифронтових містах і селах. Так, у червні поліція затримала 45-річного мешканця Краматорська, який продав автомат АКС-74 та 30 набоїв 5,45 мм. Під час обшуку в його квартирі поліцейські знайшли гроші від продажу, а також марихуану. Тепер йому загрожує до 7 років вʼязниці.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: