24 липня 2024   13:34   633

Кадровий дефіцит, пошкодження закладів і створення багатопрофільної лікарні: що відбувається з медициною у Краматорську

Кадровий дефіцит, пошкодження закладів і створення багатопрофільної лікарні: що відбувається з медициною у Краматорську
Попри складні умови війни, медична сфера міста продовжує розвиватися.

Повномасштабна війна негативно впливає на життєдіяльність Краматорська, в тому числі й на медицину сферу. Майже кожен медичний заклад, що функціонує наразі в місті, зазнав пошкоджень внаслідок бойових дій. Через наближеність до лінії фронту евакуювалися й деякі медпрацівники. А ті, хто залишився чи повернувся, через брак персоналу працюють у достатньо напруженому режимі. Однак, незважаючи на вагомі втрати та складнощі, міські медзаклади намагаються відновлювати та реорганізовувати - їх ремонтують, оснащують сучасним обладнанням, а для медпрацівників впроваджують програму заохочення.

Журналісти Kramatorsk Post спробували з’ясувати, що відбувається з медициною у нашому місті, яких змін вона зазнає під час великої війни.

Втрати медичної інфраструктури: пошкодження мають всі заклади, проте можуть бути відремонтовані

Як повідомили Kramatorsk Post у Краматорській МВА, внаслідок бойових дій часткові пошкодження мають всі місцеві медзаклади. Істотних руйнувань зазнала амбулаторія № 6 KHП “Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1”, яка знаходиться у Красноторці.

Наразі в МВА не можуть назвати орієнтовний розмір всіх завданих обстрілами збитків медичної інфраструктури міста. Його зможуть визначити у період відбудови. Проте зазначають, що всі пошкоджені медзаклади можливо повністю відбудувати та/або відремонтувати.

Втім ці процеси поступово відбуваються й під час війни. Так, за даними Краматорської МВА, протягом 2022 року на часткове відновлення заклади охорони здоров’я витратили 440,1 тис. грн власних коштів. А за рахунок коштів міського бюджету Краматорська реалізували проєкт “Поточний ремонт з усунення аварійного стану будівлі з заміною світлопрозорих конструкцій КНП ”Міська лікарня № 2" KMP” на загальну суму 13 млн 513,6 тис. грн.

У 2023 розпочалися аварійно-відновлювальні роботи покрівель амбулаторій № 9, 10, 11, 12 КНП “ЦПМСД № 1” на загальну суму 7 млн 293,4 тис. грн. Ці роботи з капремонту тривають і досі.

Також триває реконструкція пошкоджених будівель та споруд вже згаданої вище зруйнованої амбулаторії № 6 KHП “ЦПМСД № 1”. Загальна сума витрат за цим проїктом становить 9 млн 756, 5 тис. грн. Він реалізується співфінансуванням державного та міського бюджетів у співвідношенні 75 % та 25 %, відповідно.

Допомагають у відбудові медзакладів Краматорська й благодійні організації. Так, минулого року коштами БО ”Оніка” були замінені вікна в будівлях KHП “Міська лікарня № З” на загальну cyмy 3 млн. 876,3 тис. грн. З міського бюджету протягом 2023-2024 років виділили 3 млн 248,7 тис. грн на облаштування відкосів цих вікон.

Кадрові втрати: значний дефіцит медперсоналу через близькість фронту

Через війну медична сфера Краматорська зазнала й кадрових втрат. На початку повномасштабного вторгнення багато лікарів і медичних працівників евакуювалися. Щоправда, згодом, частина з них повернулася. Тож, задля порівняння кількості медперсоналу до великої війни та на теперішній час у МВА надали нам наступні цифри.

Станом на 24 лютого 2022 року загальна кількість персоналу закладів охорони здоров'я склада 2247 працівників, з-поміж них у місті працювало 490 лікарів та 852 медпрацівника.

На даний час налічується 1913 працівників, проте фактично працюють лише 1310 працівників. З-поміж них налічується 390 лікарів (фактично працюють - 230), середніх медичних працівників налічується 640 (фактично працюють - 538).

Водночас з тим, на сьогоднішній день лікарні міста надають медичну допомогу за всіма напрямками, що i до великої війни. Виняток складають амбулаторії з прийому дитячого імунолога, дитячого ендокринолога та дитячого невролога, тому що відповідні лікарі евакуювались.

Крім того, зазначають у МВА, протягом перших двох років повномасштабної війни в міських лікарнях були відкриті реабілітаційні відділення, дитяче хірургічне відділення, відділення гінекології та онкології, також був розширений спектр стоматологічних та діагностичних послуг.

Також у міській адміністрації повідомили, що в місті чинною є програма місцевих стимулів для медичних працівників закладів охорони здоров’я, в рамках якої лікарі можуть отримати службове житло. Ця програма була затверджена ще 2021 року та триватиме до кінця 2025. Ордер на одну з таких квартир нещодавно отримала гастроентерологиня та педіатриня Оксана Зозуля.

Цьогоріч до початку осені у місті планують відремонтувати ще три квартири комунальної власності задля подальшої передачі їх у користування медфахівцям, які працюють у Краматорську. На ремонтні роботи з міськбюджету передбачають витратити близько 1 млн 700 тис. грн.

Крок вперед у медобслуговуванні, попри війну

Однак, попри близькість лінії фронту та кадровий голод, медицина у Краматорську продовжує розвиватися. Крім усунення наслідків обстрілів, у медзакладах роблять і поточні ремонти, а також закуповують нове обладнання.

У МВА зазначили, що заклади міста укомплектовані необхідним обладнанням за всіма профілями надання медичної допомоги - діагностичної, лікувальної і реабілітаційної.

Незважаючи на складні обставини воєнного часу, в місцевих закладах охорони здоров’я оновлюють наявного та закуповують нове обладнання як за рахунок коштів міськбюджету, тах i зa paxyнoк власних коштів медичних підприємств.

Цього року міській лікарні № 3 благодійники подарували МРТ-апарат. До того у комунальних медзакладах Краматорська та сусідніх міст такого апарату не було взагалі. Щоправда, цей апарат не новий, проте, за словами лікарів, працює він справно.

Торік у цій лікарні завершили ремонт у відділенні моргу. Найбільш коштовною частиною робіт стала заміна холодильної установки та обладнання у приміщенні.

У міській лікарні № 2 почала працювати нова діагностична лабораторія, а у стоматологічному відділенні у Старому місті розширили спектр послуг - додали до наявного відбілювання зубів за інноваційною технологією Beyond 2 Ultra.

Протягом останніх двох років урологічне відділення міської лікарні № 2 зробили ремонт та облаштували лапароскопічною стійкою, ендоскопічною стійкою, літотриптором та іншим обладнанням. У самій лікарні № 2 тривають ремонти інших відділень. За словами тамтешніх лікарів, це значний крок вперед і щодо якості надання меддопомоги пацієнтам, і щодо розширення можливостей медобслуговування у Краматорську після завершення війни.

В планах міської адміністрації стоїть дооснащення медичним обладнанням бактеріологічної лабораторії та проведення ïi акредитації на вiдпoвіднicть стандартам ISO, яка буде однією з вимог для укладання договорів з НСЗУ на 2025 рік.

Війна війною, а реформа за розкладом: навіщо у Краматорську об’єднують лікарні

В рамках реформування у місті триває процес об’єднання лікарень. Так, на початку 2022 року, перед повномасштабним вторгненням, у Kpаматорську під міським підпорядкуванням працювало сім закладів охорони здоров’я. Станом на тепер пpaцює чотири: міські лікарні № 2 та № 3, дитяча лікарня та Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1.

Як пояснили в міській адміністрації, в результаті цієї реорганізації в місті буде створена кластерна лікарня - багатопрофільний медичний заклад, спроможний забезпечувати якісне медичне обслуговування в амбулаторних i стаціонарних умовах.

Поетапне злиття лікарень розпочалося ще навесні 2021 року з ухвалення депутатами Краматорської міськради рішення щодо об’єднання міських лікарень № 1 та № 3. Однак юридично завершився цей етап тільки восени 2022 року, коли лікарня № 1 увійшла до складу лікарні № 3.

Як тоді розповідала Kramatorsk Post в.о. головної лікарки Краматорської міської лікарні №1 Ганна Щербак, на структурі та роботі відділень лікарні це ніяк не позначилося. Всі лікарі та медперсонал залишилися у повному складі, мав зменшився лише адміністративний корпус. Вона також зазначала, що медична реформа, яка триває в Україні, націлена на розбудову більш потужних медичних закладів, щоб в ідеалі в одній лікарні надавали всю медичну допомогу, потрібну для цього регіону.

А тодішня заступниця міського голови Краматорська Олена Катальнікова пояснювала, що це дозволить об’єднати всі ургентні служби водній лікарні та пришвидшити надання якісної медичної допомоги.

І, в такий спосіб, завдяки об'єднанню новостворена лікарня зможе отримати фінансування Національної служби здоров'я України (НСЗУ) за більшої кількістю пакетів медичну послуг, тому що деякі пакети можуть отримати лише великі лікарні - і за кількістю працівників, і за кількістю обладнання.

За півроку після об’єднання лікарень № 1 і № 3, торик влітку, міські стоматологічні приєдналися до міської лікарні №2. В її структурі вони трансформувалися у стоматологічні відділення.

На початку 2024 року міська адміністрація анонсувала обʼєднання міських лікарень №2, №3 та дитячої лікарні. Ці заклади стануть однією лікарнею, але функції кожної з них, як і в попередніх випадках, збережуться.

Нова лікарня матиме одного керівника, централізовані відділи адміністративного управління як, наприклад, спільну бухгалтерію та юридичні відділи тощо.

“В результаті реорганізації буде цілком збережена мережа стаціонарних відділень лікарень та всі профілі надання амбулаторної допомоги, значно зменшена кількість адміністративного персоналу, що позитивно вплине на фінансовий стан об’єднаних закладів”, - зазначили в МВА.

Здійснено в рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: