Генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав перший ордер на арешт у справі про підрив газопроводів "Північних потоків" - підозрюють українця Володимира З, якого наразі розшукують.Як інформує
Цензор.НЕТ, про це йдеться у розслідуванні німецьких видань ARD, Süddeutsche Zeitung і Die Zeit.
Кого підозрюють?Крім того, у справі підозри отримали ще двоє громадян України, які, як стверджує слідство, брали участь у підривах, імовірно, як водолази - прикріплювали вибухівку до газопроводів.
Усі троє подорожували Балтійським морем на німецькій вітрильній яхті "Андромеда" у вересні 2022 року.
За даними журналістів, підозрюваний Володимир З., інструктор з дайвінгу, проживав у містечку Прушкув на захід від Варшави, однак останнім часом українець нібито переховується. Невідомо, чи повернувся він в Україну.
Вказано, що німецька прокуратура зверталася до польської влади з європейським ордером на арешт, сподіваючись, що підозрюваного вдасться заарештувати.
Що відомо про підозрюваного українця?Володимир З., за даними слідства, був одним із пасажирів білого Citroën, який був зафіксований біля Рюгена в ніч на 8 вересня 2022 року. Автомобіль, як вважають, віз екіпаж на яхту "Андромеда", що транспортувала дайверів до місць підриву.
Володимира З. опізнали за фотографіями та показами свідків, і цих доказів було достатньо для видачі ордера на арешт.
Інші підозрювані у справі про підрив газопроводівОчевидці розповідали, що двоє чоловіків і жінка вирушили з Ростока на "Андромеді" на початку вересня 2022 року. Яхта зупинялася на Рюгені, датському острові Крістіансо, у Сандгамні у Швеції та в Колобжегу в Польщі, перш ніж нарешті повернутись до Ростока. Один з моряків стверджує, що чув як екіпаж розмовляє українською.
Інформація про інших підозрюваних ґрунтується, серед іншого, на даних іноземної розвідки.
У розслідування німецьких журналістів йдеться, що двоє підозрюваних українців, крім Володимира З., начебто працювати інструкторами з дайвінгу в минулому. Це подружня пара. Журналісти вважають, що це Євген і Світлана У. Вони активні в соцмережах, діляться інформацією про допомогу українській армії, допомогу українців у Німеччині, збирали гроші на прилади нічного бачення для військових.
Відповідно до загальних правил Європейського ордера на арешт, які Німеччина і Польща вважають обов'язковими, арешт можна було б очікувати протягом 60 днів без додаткового розгляду з боку Польщі. Наразі цей термін сплив.
Німецькі журналісти зв’язались з підозрюваним Володимиром З., який у телефонній розмові повідомив, вперше чує про підозру та заперечив причетність до атаки на "Північний потік".
Підрив "Північного потоку"Нагадаємо, наприкінці вересня 2022 року на двох нитках газопроводу "Північний потік" у Балтійському морі біля узбережжя данського острова Борнхольм стались чотири витоки. Розслідування показало, що трубопроводи були підірвані підводною вибухівкою, але наразі залишається невідомим, хто стояв за вибухами.
Водночас у західних ЗМІ з'явились матеріали з припущеннями, що за вибухом газопроводів "Північні потоки" в Балтійському морі могли стояти неурядові групи, до яких могли входити росіяни та українці.
Данія, Швеція та Німеччина почали власні розслідування того, що сталось.
В ЄС офіційно не звинувачували Росію у причетності до організації вибухів на газогонах, однак не відкидали такої можливості.
Своєю чергою російський президент Володимир Путін називав бенефіціарами диверсій на "Північних потоках" США, Україну та Польщу, перед цим він звинувачував у підриві цих газогонів "англосаксів".
У лютому 2024 року Данія заявила про припинення розслідування вибухів у 2022 році на російських газопроводах "Північний потік", які транспортували газ до Німеччини, через нестачу підстав.
Раніше в лютому Швеція припинила розслідування вибухів, заявивши, що не має юрисдикції у цій справі, але передала виявлені докази німецьким слідчим, які ще не опублікували жодних висновків.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.