9 жовтня 2024
12:57
525
Створити та очолити тринадцять ОСББ у двох містах: мешканка Бахмуту вчить людей брати на себе відповідальність
До першого кроку очолити ОССБ Тетяну Шик підштовхнули обставини та сусіди по будинку у рідному Бахмуті.
Наступні ОСББ - результат її зусиль та вміння комунікувати з людьми.
До широкомасштабного вторгнення Тетяні вдалось зареєструвати у Бахмуті ще вісім ОСББ. Загалом це понад 500 квартир. Евакуація до Павлограда не зупинила Тетяну на цьому шляху. Там вона створила чотири ОСББ. Окрім цього, Тетяна реалізувала декілька проєктів, у тому числі - з відновлення будинків, які постраждали від обстрілів.
«Репутація управителя не вимірюється грошима»
У рідному Бахмуті Тетяна Шик жила з сім’єю у центрі міста. Це була чотириповерхова «сталінка» з двох під’їздів, двадцяти квартир та державної установи на частині першого поверху. ОСББ з такою кількістю мешканців набагато складніше проводити діяльність, на відміну від «молодших» багатоповерхівок з понад 10 під’їздів.
У 2008 році у Тетяниному будинку було засновано ОСББ. За декілька років у ньому не реконструювали жодну з систем забезпечення водою, тепла або електрики. У 2015 році тодішній управитель оголосив збори, на яких повідомив: складаю обов’язки, шукайте іншого керівника. Люди самі звернулись до Тетяни з проханням очолити ОСББ, що стало для неї повною несподіванкою. Проте вона ризикнула та зробила цей крок.
Після аналізу стану ОСББ однією з пропозицій Тетяни до людей було збільшення внесків. Вона пояснила: так можна буде планувати діяльність ОСББ. Запевнила, що люди побачать у змінах свої гроші, якщо їх правильно використати. А це вже її діяльність, якій вони дадуть оцінку.
Роботи та ремонти у будинку розпочались майже одразу. Для деяких з них Тетяні вдалось залучити кошти міжнародної організації ПРООН.
У будинку замінили каналізаційну, водопровідну та теплову мережу, перекрили дах, встановили енергозберігальні вікна, відновили електромережі та щитові, привели до ладу фасад, заасфальтували прибудинкову територію, обробили гумовою фарбою цоколь, збудували підходи у під’їзди тощо. Крім цього, регулярно проводились роботи з благоустрою. Якщо щось фарбували або косили біля свого будинку, фарбували гойдалку та видаляли траву біля сусіднього. З часом підтягувались мешканці інших будинків, цікавились змінами та тим, завдяки чому вони відбуваються. Пропонували створити ОСББ та очолити його. Та і сама Тетяна проводила ознайомчі зустрічі з мешканцями будинків, яких хотіла долучити до створення ОСББ.
«У мене є декілька непохитних принципів: поважати людей, спокійно спілкуватись з ними та професійно відповідати на їх запитання щодо ОСББ. Для всіх моїх ОСББ працює правило: перше - це прозорість, відкритість та звітність. Перед річним звітом та плануванням на наступний рік у містах загального користування вивішувались акти виконаних робіт, людям пропонувалось підготувати свої запитання або пропозиції. Окрім цього, були створені чати ОСББ для оголошень, обговорення проблем та висвітлення робіт. Знаю, що репутація напрацьовується роками, а потім вже працює на тебе. ЇЇ не можна виміряти грошима. Я ніколи не приймала і не прийму пропозицію людей, щоб замінити їхнього управителя у вже створеному ОСББ. Такі історії були, але я відповідаю людям: це ваша внутрішня справа, вам її вирішувати, я з колегами так не вчиняю, проте можу допомогти порадою», - розповіла Тетяна Шик.
«Мріяти про повернення чи відбудову? Так, але не зупинятись тільки на мріях»
Після чергового обстрілу, коли ракета лягла на дитячий майданчик неподалік будинку Тетяни, сім’я прийняла рішення евакуюватись з дітьми до Павлограда. Це було навесні 2022 року. Проте ще декілька місяців Тетяна з чоловіком жили на два міста. Вони приїжджали до Бахмуту, щоб привезти гуманітарну допомогу бахмутянам, дізнатись про їх потреби чи допомогти їм. Евакуація, новини та картина все більших руйнувань того, у що вкладалось багато зусиль, виснажували Тетяну.
«На одному з заходів для громадських активістів отримала відповіді на свої роздуми щодо хибних мрій з повернення. Вони були наче холодний душ, проте повернули мене у реальність. Один з тренерів запропонував намалювати шкалу потаємних думок з повернення до Бахмуту, вказати на ній приблизні строки його відвоювання та розмінування. А потім прив’язати це до мого віку. Малюнок показав, що в очікуванні повернення до Бахмуту може пройти велика частина мого активного віку. Так прийшло розуміння, що мріяти – не означає зупинити життя. Треба жити тут і зараз, треба вчитись, зростати, приносити користь, займатись улюбленою справою», - поділилась Тетяна Шик.
Так почалось відновлення Тетяни у новій громаді. Вона скористалась програмою держави, яка дозволяє отримати другу вищу освіту за допомогою ваучеру на навчання. Також Тетяна виграла міні-грант від Данської ради біженців та використала його на отримання сертифіката менеджера управителя. Вона увійшла до громадської ради та очолила раду ВПО у Павлограді. Вже наприкінці 2023 року повернулась до того, де може реалізувати себе та приносити користь людям – до створення та керування ОСББ. Наразі створила вже чотири й не планує зупинятись на цьому.
«У новій громаді стикнулась з випадками недовіри. Почула закиди, мовляв, вона тут чужа, набереться наших грошей та зникне. Але я пройшла й це випробування. Не втратила розуміння цінності зворотного зв’язку з людьми – більшість з них помічає зусилля, бачить зміни. Більшість людей вдячна. У цьому одне з джерел моєї сили. Чи маю потенціал для розширення кількості ОСББ у Павлограді? Так, маю. Я вмію організувати свій час, щоб взятись за керування ще декількома ОСББ. Я не полишаю думок щодо відновлення Бахмуту, не втрачаю зв'язки, безплатно виконую роботу для бахмутян з моїх ОСББ – видаю купу довідок, які необхідні їм у різних випадках. Домівок вже нема, але ж люди є!», - наголосила Тетяна Шик.
«ОСББ - це про відповідальність та відновлення»
Тетяна вважає процес створення та функціювання ОСББ важливим інструментом, який необхідно максимально втілювати, підтримувати та вдосконалювати на державному рівні. Тим більш, коли стоять великі виклики з руйнуванням житла.
У зв’язку з війною змінились пріоритети у центральної влади, зменшилась підтримка ОСББ на місцевому рівні. Проте існують грантові програми, завдяки коштам яких можна запроваджувати заходи з енергозбереження, відновлювати постраждалі від обстрілів будинки.
Саме такі роботи проведені у двох будинках Павлограду, де Тетяна створила ОСББ. В них вже встановлені нові вікна, замінено частину каналізації та водопровідних труб, змонтовані крани, які при аварійній ситуації дозволять не вимикати від води весь будинок, проведено дороговартісні роботи з заміни електромережі та електрощитових, підлатана частина даху, яка довгий час псувала життя мешканцям будинку.
«На жаль, велика кількість українців живе у парадигмі – мені всі зобов’язані, а держава перша. Людей необхідно вчити брати на себе відповідальність. Якщо вони не навчені дбати про своє житло - про яку відповідальність можна казати далі? Якщо людина не хоче змінити ставлення до житла, що занепадає - які взагалі зміни ми можемо чекати від неї надалі? Коли я бачу занехаяний майданчик чи сухі дерева біля будинку, я бачу людей, яких це влаштовує. На всіх заходах кажу про необхідність виховання відповідального співвласника ОСББ. Цю культуру необхідно закладати молоді. Хоча я вже бачу зміни у руху ОСББ - там стало більше молодих людей і це добре», - сказала Тетяна Шик.
Марина Романцова
KramatorskPost
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.