Найважливішою властивістю каталізаторів є їх особлива специфічність: кожна хімічна реакція або група однорідних реакцій може прискорюватися тільки певними каталізуючими речовинами. Найбільш яскрава особливість каталізаторів проявляється у тому, що вони можуть визначати напрямок реакції. В залежності від виду хімічного інгредієнта з одних і тих самих вихідних речовин можна отримувати різні продукти. Наприклад, із суміші окису вуглецю та водню у присутності різних каталізуючих речовин є можливість добувати метан, суміш рідких вуглеводнів, високомолекулярні тверді вуглеводні, метиловий або ізобутиловий спирти.
Стрімке зростання промисловості неможливе без розробки та активного впровадження інноваційних хімічних та технологічних процесів. Каталізатори знаходять широке застосування у багатьох сферах виробництва. Так, з їх допомогою відбувається перетворення низькосортної сировини на корисні товари, такі як ліки, хімічні реактиви, пластмасу, добрива та інші цінні речовини.
У нафтопереробній та хімічній промисловості каталізатори відіграють важливу роль в оптимізації ефективності процесу та якості продукції. Наприклад, у нафтопереробці каталізатори використовуються для перетворення сирої нафти на бензин, дизельне паливо та інші цінні продукти. У виробництві добрив каталізатори необхідні для ефективного протікання процесу синтезу аміаку, ключового компонента азотних добрив. Промислові каталізаторидозволяють з високою точністю контролювати селективність реакції та чистоту продукту. Тому їх активно застосовують при виробництві полімерів, фармацевтичних препаратів та спеціальних хімікатів.
Існує декілька способів класифікації каталізаторів:
Для виготовлення каталізаторів застосовують різні метали, включаючи дорогоцінні та кольорові сплави. Найбільш широке застосування знаходять: залізо, алюміній, платина, нікель, хром, кобальт, ванадій, золото, срібло. Промислові каталізатори бувають гомогенні та гетерогенні. Гомогенного типу взаємодіють із речовиною, з якою має пройти реакція, у загальній фазі. Гетерогенного типу створюють власну фазу, відокремлену від речовин, з якою вступають у реакцію. Застосування промислових каталізаторів дозволяє захистити довкілля від викидів шкідливих речовин у процесі виробництва та економити сировинні ресурси.
Каталітичні процеси зазвичай пов'язані з активацією молекул водню, які стимулюють хімічні реакції. Гідрування є основним процесом у переробці нафти, у виробництві рідкого палива з вугілля. За допомогою каталізаторів виконується гідрування рослинних олій, які широко використовують у харчовій промисловості для виробництва жирів, маргарину та інших харчових продуктів. У цьому процесі як каталізатор зазвичай застосовують дрібнодисперсний нікелевий порошок.
Властивості каталізатора визначаються кислотністю основного компонента. Правильно підібраний кислотний параметр забезпечить необхідний рівень активності в процесах нафтопереробки та виробництві ароматичних вуглеводів та парафінів, при отриманні етилованого палива та бензину з високим октановим числом.
06.05.2025 // 10:11:16
Фінансові стимули для роботодавців від служби зайнятості06.05.2025 // 09:48:08
По обидва боки кордону на Курщині і Сумщині оголосили евакуацію06.05.2025 // 09:46:45
План "Килим" і вибухи в Москві: Росію атакували понад 100 дронів, є руйнування (відео)06.05.2025 // 09:45:10
Проросійський кандидат у президенти Румунії проти постачання зброї Україні06.05.2025 // 09:44:17
Які зміни чекають українських біженців у Німеччині найближчим часом: думка експерта06.05.2025 // 09:43:13
Ринок ІТ-праці у 2025 році: 42% айтівців знижують зарплатні очікування, пошук роботи триває понад 2 місяці – опитування DOU06.05.2025 // 09:40:34
Дуда впевнений: Трамп може змусити Путіна припинити війну за допомогою санкцій06.05.2025 // 09:39:31
Повторні штрафи від ТЦК? Юрист пояснила, кому це загрожує й до чого тут повістки06.05.2025 // 09:37:42
Британія почала готуватися до війни з РФ - ЗМІ06.05.2025 // 09:36:40
Знищено штурмову групу ворога, яка на мотоциклах пішла в атаку в напрямку Комара, - ОСУВ "Хортиця"
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.