У п'яту річницю збиття Іраном рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" (МАУ), де загинули 176 людей, Тегеран продовжує підтверджувати статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку РФ в її збройній агресії проти України.Як інформує
Цензор.НЕТ, про це йдеться в заяві МЗС України.
Відомство висловило співчуття сім'ям загиблих, які перебували на борту рейсу PS752 МАУ сполученням Тегеран — Київ.
У МЗС нагадали, що п'ять років тому Іран вбив 176 людей на борту літака рейсу PS752 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" в іранському повітряному просторі.
Військовослужбовці Корпусу вартових Ісламської революції запустили проти цивільного літака у польоті дві ракети "земля-повітря".
"Іран грубо порушив цілу низку норм міжнародного права: застосував зброю проти цивільного літака в польоті, не вжив усіх заходів, щоб запобігти збиттю, не забезпечив ані прозорого та об'єктивного розслідування обставин катастрофи, ані належного судового переслідування звинувачених", - йдеться у повідомленні.
Україна разом з країнами-партнерами, чиї громадяни загинули під час авіакатастрофи, досі домагається притягнення винних до відповідальності.
"Рік тому Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 в складі України, Канади, Швеції та Сполученого Королівства ініціювала провадження в рамках Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ірану через порушення ним Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року (Чиказької конвенції)", - нагадали у відомстві.
Дипвідомство зазначає, що це провадження триває, а наступні кроки Координаційної групи в Раді ІКАО очікуються найближчими місяцями.
Крім того, у жовтні 2024 року Координаційна група також подала Меморандум в рамках розгляду справи про збиття PS752 в Міжнародному Суді ООН. Україна, Канада, Швеція та Сполучене Королівство підкріпили цей основний документ у справі беззаперечними доказами порушення Іраном Конвенції про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації 1971 року (Монреальської конвенції).
"Сьогодні Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку Російській Федерації в її збройній агресії проти України, а поглиблена співпраця режимів в Москві та Тегерані становить безпосередню загрозу для Європи та Близького Сходу. Безкарність за минулі злочини спонукає Іран та Росію до нових і нових порушень міжнародного права. Тому досягнення справедливості має настільки важливе значення", - додали у МЗС України.
Українське зовнішньополітичне відомство закликає міжнародну спільноту об'єднатися заради миру і безпеки, зокрема й стосовно польотів цивільних літаків, аби таких катастроф у майбутньому не повторилося.
Що відомо про збиття літака МАУ в ТегераніНагадаємо, літак Boeing 737−800 авіакомпанії МАУ рейсу Тегеран-Київ було збито вранці 8 січня 2020 року відразу після вильоту з аеропорту столиці Ірану. Усі 176 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту літака, загинули в авіакатастрофі. Більшість жертв були іранцями та канадцями, але 11 з них були громадянами України.
Розшифровка чорних скриньок літака авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", збитого в Ірані в січні, підтвердила, що лайнер впав унаслідок влучання в нього ракети, а також, що на той момент він був справним.
У лютому 2021 року канадські ЗМІ повідомили, що секретний запис з Ірану вказує, що влучання ракети в літак МАУ могло бути навмисним.
21 травня стало відомо, що Вищий суд Онтаріо дійшов висновку, що два ракетні удари по українському літаку невдовзі після зльоту з аеропорту столиці Ірану Тегерану 8 січня року 2020 "були навмисними".
21 листопада 2021 року в Ірані військовий суд почав розглядати справу щодо збиття літака МАУ.
Україна, Велика Британія, Канада та Швеція ініціювали арбітражний розгляд спору щодо збиття цього пасажирського літака наприкінці грудня 2022 року.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.