Про евакуацію тварин, стерилізацію, підготовку до вивезення за кордон та інші проблеми, що виникають у мешканців, які їдуть якомога далі від лінії фронту.Кішку звати Еля, кота — Жужик, а всі інші приїжджають сюди безіменними. Когось залишили на пустому подвір’ї або зачинили в будинку, в когось власники загинули, а хтось був безхатнім все своє котяче життя. В зоопритулку Ксенії зараз більше ніж 10 котів з різних міст: Мирнограда, Торецька, Покровська, Сіверська, Новогродівки.
Краматорка Ксенія Парфентьєва допомагає тваринам все життя: лікує, стерилізує, годує, а з початком повномасштабної війни почала приймати їх у себе вдома і допомагає їм знайти новий дім. Ми поговорили про те, чому люди кидають тварин напризволяще серед небезпеки і як цього можна уникнути, які коти та кішки до неї попадають і до кого їдуть потім.
За пів року понад 100 котів і одне цуценяКсенія пів року тому створила невеликий зоопритулок у своєму будинку. Частина котів знаходиться у зручному стаціонарі з боксами, в яких є місце для сну, мисочка для корму та лоток. А частина перебуває в іншій кімнаті в клітках. Дехто вільно гуляє по дому. У Ксенії при цьому є ще своїх п’ять котів, які живуть і в іншому місці, бо тут постійний рух: хтось приїжджає забрати кота, хтось віддати на перетримку, всюди пакети з кормом, переноски та інші важливі речі для пухнастих друзів.
Ксенія Парфентьєва, зооволонтерка у м. Краматорськ
— Я працюю у сфері IT, але все життя допомагаю тваринам. І ще до повномасштабної війни допомагала, лікувала, стерилізувала, прилаштовувала тут, в рамках Краматорська. У 2022 році ми з сім’єю теж евакуювались з Краматорська з 15 котами та собаками, яких до нас привезли інші люди. Вони стукалися до нас, давали сумку в руки й казали: “Все, це тепер ваші коти, а ми поїхали в Київ”. Ми виїхали в село зі всіма цими тваринами, жили в будинку, в якому до цього ніхто не жив 30 років, без води й інтернету, бо більше ніде не можна було облаштуватися з такою кількістю тварин. Прилаштовували котів та собак по Дніпру, шукали їм дім, а потім вже собі більш нормальний, де можна було б працювати.
Потім ми повернулися в Краматорськ, зареєстрували тут ГО Druzi Space або “Світ друзів” і почали шукати, як допомагати тваринам ще більше. Зараз стало набагато більше покинутих тварин, бо люди тікають від війни й залишають їх. На початку літа в нас з’явився стаціонар з боксами, бо треба було швидко знайти місце для 20 котів, яких евакуювали з Торецька. З того часу в нас побувало вже більше сотні котів і одне цуценя за паралічем лапок. Я переважно спеціалізуюся тільки на котиках, бо маю де їх розмістити, хіба що один раз ворон ночував, а так інших тварин не було.
Зараз ситуація с тваринами в Краматорську критична і до війни так сама була. Зараз все суттєво погіршилося, до того ж нам привозять тварин не тільки з Краматорська, але й з фронту везуть або військові, або волонтери. І скільки б ми їх не рятували, скільки б не стерилізували — тварин не стає менше. Це нескінченні хвилі. Іноді в нас банально не вистачає місця, куди прийняти. І це не тільки в мене, але й в інших волонтерів по місту така сама ситуація. Більшість випадків, які я спостерігаю — це коли люди виїжджають, дзвонять мені й просять забрати тварину, бо не хочуть брати з собою.
Стаціонар з боксами для котів


Тимчасові мешканці зоопритулку
Поки ми розмовляємо з Ксенією, приїжджає дівчина взяти одну з тварин — нещодавно вивезену та вже стерилізовану кішку. Вона, трохи налякана після операції, сидіть у своїй корзиночці й реагує на нових гостей сором’язливим “мняв”. З майбутньою власницею домовилися заздалегідь, і ось вона вже на порозі будинку. Радісна, виносить переноску з кішкою до машини — вона поїде у Слов’янськ, а потім в Білу Церкву під Київ.
— Найскладніше — це зрозуміти, кому віддаєш тварину. Я вважаю, що нікому ніколи не можна довіряти, тому я орієнтуюсь на свої власні внутрішні відчуття, дивлюсь, як людина себе поводить, що говорить, намагаюсь зрозуміти, навіщо вона бере собі тварину. Найперше моє питання: “Що ви будете робити, коди будете виїжджати звідси? Чи є у вас місце, куди вас приймуть з твариною?” Я не віддаю котів тим, хто каже, наприклад, що їм треба кішка, щоб мишей ловила, або хочуть посадити собаку на ланцюг, щоб охороняла.
І ще один червоний прапорець, це коли людина відмовляється стерилізувати тварину і каже “А навіщо, це ж природа?” або “Ну, це ж хлопчик, нехай гуляє”. Ми або пропонуємо одразу стерилізувати, або робимо це самостійно ще до того, як тварину заберуть. Наприклад, породистих котів одразу стерилізуємо, тому що іноді люди хочуть забрати собі породисту тварину для подальшого розмноження і продажу кошенят. Це також можна зрозуміти, поставивши питання і слухаючи відповіді. Вони можуть казати: “От у вас є британець, а в мене є кішечка, нехай вони дружать. Ви ж тільки не каструйте його” — і все одразу стає ясно. Це експлуатація, абсолютно неприйнятно. Багато залежить від того, як виглядає тварина — сіренького простенького котика складніше прилаштувати, ніж породисту кішку. В нас є котик, в якого проблеми з нирками, йому потрібен спеціальний корм — йому буде вкрай складно знайти дім…
Нова власниця кішки
Забирайте тварин із собою, не кидайте на волонтерів!Роздивляючись котів, зачинених у своїх боксах — наляканих, сумних та самотніх, складно навіть уявити, що вони пережили і як себе почувають тепер. В деяких немає очей, в когось лишай, а в когось проблеми, яких не видно зовні. Ксенія робить величезну справу, допомагаючи їм на місці та підбираючи новий дім для кожного. Розмова заходить в тому числі й про свійських тварин, яких повно в кожному приватному секторі й селах.
— Для великих свійських тварин волонтери також знаходять новий дім і вивозять, допомагають. Для корів, кіз, курей та інших. В Боровій була історія, що там була ферма: близько 30 корів та дуже багато собак та котів. Вони ще й інших до себе приймали, наприклад, взяли корову із Бахмута. Ми їм спочатку допомагали з сіном та кормами, а потім коли фронт наблизився, вони звернулися до UAnimals, і вони їм допомогли з виїздом та розселенням. Були й екзотичні випадки, наприклад, в однієї з наших волонтерок Ганни Капустняк бувають і кози, і віслюки, й навіть був лебідь на перетримці.
Я вважаю і закликаю до того, щоб по можливості забирати усіх своїх тварин, бо навіть, якщо ви передасте їх волонтерам — це не є гарантією їх щасливого життя. Бо в будь-якому разі це притулок, а в Україні всі притулки зараз переповнені й дуже складно знайти їх дім. Тому треба забирати їх із собою, або хоча б якомога далі від війни, не кидати на фронті. Мені часто дзвонять з Краматорська і кажуть “в мене 5 котів, заберіть”, але я не маю куди їх брати й раджу забирати із собою.
Часто люди виїжджають і залишають своїх тварин на сусідів, і ті потім не хочуть евакуюватися, бо на них лягає ця відповідальність. В Торецьку була така історія, коли жінка нам привезла кота і кошенят, а потім повернулася назад, бо в неї там ще були тварини. І вона там загинула.
Один з котів в зооцентрі
Ксенія годує своїх мешканців в зоопритулку, а також допомагає з кормами для котів іншим волонтерам, чи людям, що опікуються безпритульними тваринами, або до себе прийняли велику їх кількість (не менше 10 тварин) — можна звернутися до неї за допомогою. Наповнювач вона купляє за свої кошти, так само як і багато іншого. Котів прилаштовує через свою сторінку на Фейсбуці.
Як підготуватися до евакуації з твариноюЯкщо є час підготуватися до евакуації — скористайтеся ним. Зберіть речі, номери евакуаційних команд, програми розселення та фінансової допомоги, а також займіться підготовкою своїх тварин. Ксенія надала список того, що може знадобитися вам з документів для виїзду з твариною за кордон:
— По-перше, треба зробити титри антитіл або Серологічний тест на сказ — це найдовша процедура, бо вона займає 3 місяці. Але без цього не можна виїхати за кордон. Якщо по титрах все добре, то робите міжнародний паспорт тварині, сертифікат про здоров’я, який діє 3 дні — його треба робити прям перед виїздом. Та Форму № 1, яка теж діє декілька днів. Якщо ви їдете за кордон, то про це все треба заздалегідь потурбуватися. Це все платні послуги, які робляться в державній ветеринарній клініці.
Кішка Еля, яка скоро поїде до нової власниці в Польщу
Якщо ви евакуюйтеся по Україні, то документи також потрібні, наприклад, паспорт і щеплення, але процес більш швидкий. Головне забезпечити тварину зручною переноскою, або вольєром, а також заспокійливим, якщо кіт або собака погано переносять дорогу. На місці в пунктах тимчасового перебування або постійного перебування волонтери допомагають з кормами, наповнювачем та іншими важливими речами. Також волонтери допомагають і виїхати з тваринами, по максимуму забирають всіх з небезпечних зон, до яких наближуються бойові дії. Це стосується в тому числі габаритних свійських тварин.
“Іноді люди кажуть — “заберіть тварину, або я її присиплю”, але цього ніхто не дозволить зробити, бо ветеринарні клініки не присипають здорових тварин. Це протизаконно”.Стерилізувати чи ні?Тварини, яких кинули на вулиці — стають безхатніми й швидко розмножуються. Єдина можливість це зупинити — стерилізація. Для цього існує програма стерилізації. Це фінансова допомога волонтерам, які возять на стерилізацію безпритульних та евакуйованих тварин, а також, наприклад, для пенсіонерів, які не мають можливості сплатити цю операцію. Ксенія розказала про стерилізацію і навіть про самі складні рішення, які доводиться приймати.
— Ніяка кішечка чи собачка не мріють пізнати радість материнства. Це інстинкти. Кожні пологи для тварини — це великий стрес, який повторюється по колу, бо така природа. Тому, якщо, наприклад, це велика вулична собака, в якої буде дев'ять цуценят, що опиняться на вулиці, ми її стерилізуємо. У випадку такої стерилізації видаляються всі репродуктивні органи разом із плодом. Звісно, що це складно морально на пізніх сроках. Це дуже складне, жорстке рішення, так. В нас немає вибору, це приходиться робити, бо цуценята не всі виживають на вулиці, вони багато хворіють, когось збиває машина, рідко хто доживає до року.
Так само треба каструвати й самців, бо вони запліднюють самочок, і ця проблема знову йде кругом. Наразі я за масову стерилізацію, бо інакше ми це не вирішимо. Тому, власне, я завжди, коли прилаштовую кошеня або цуценя, то обов’язково питаю, чи буде новий власник його стерилізувати. Бо треба розуміти, що якщо цього не зробити, то ви будете спонсором народження нових безпритульних тварин.
Кіт у зоопритулку
Допомогти Ксенії та взяти тварину, що знаходиться в її зоопритулку, або відправити донат на утримання тварин, можна зв’язавшись із нею особисто на
Facebook.
Організації, до яких можна звернутися по допомогу:
• Гуманітарний рух
UAnimals (можна залишити заявку через
бот в телеграмі).
• Організація
SAVE ANIMALS UKRAINE — евакуюють людей з тваринами з прифронтових територій (номер телефону, за яким можна залишити заявку: 0957168262).
•
United For Animals — допомога притулкам та волонтерам з кормом для тварин .
•
Save Pets of Ukraine — допомога зоопритулкам з великою кількістю тварин і волонтерам, що опікуються безпритульними тваринами.
•
Upaw — допомога потребуючим з тваринами (корм, ветпрепарати тощо).
Ганна НевідомаФото обкладинки: кіт, якого вивезла жінка на велосипеді з Торецька. Залишився без ока. Зараз шукає новий дім
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.