Заставодавцем виявилася компанія, співвласником та бенефіціаром якої є бізнесмен Едуард Мкртчан.Заставу в розмірі 30 мільйонів гривень за голову Антимонопольного комітету України (АМКУ) та колишнього очільника Донецької ОВА/ОДА Павла Кириленка, якого підозрюють у незаконному збагаченні, внесла компанія, співвласником якої є бізнесмен Едуард Мкртчан.
Про це йдеться в розслідуванні проєкту “
Схеми”.
Як з'ясували журналісти-розслідувачі, ця та інші компанії Едуарда Мкртчана беруть участь у державних закупівлях й аукціонах, в яких АМКУ контролює дотримання учасниками правил конкуренції.
Згідно з платіжною інструкцією, яка опинився в розпорядженні журналістів “Схем”, 28 серпня 2024 року ТОВ “Керамет” внесла заставу в розмірі 30 ммлн грн за Павла Кириленка. Власником цієї компанії на майже 75% є ТОВ “Астрелла Кепітал”, кінцевим бенефіціарним власником якої є Едуард Мкртчан.
Журналісти також зазначили, що Едуард Мкртчан є сином колишнього мільярдера Олега Мкртчана, який раніше був одним із власників і генеральним директором промислової корпорації “Індустріальний союз Донбасу”. З 2019 року він відбуває тюремне покарання в Росії за шахрайство в особливо великому розмірі.
Едуард Мкртчан успадкував частину батьківських активів. Згідно з даними аналітичної системи
Youcontrol, він є ключовою особою так званої “групи братів Мкртчан”, до кола якої належить низка підприємств, зокрема, й ТОВ “УК “Вітряні парки України”. Основними напрямками діяльності компаній групи є альтернативна енергетика, виробництво вітрогенераторів, транспортно-логістичні послуги та переробка металовідходів.
“Схеми” звернулися за коментарем до Кириленка. Однак той заявив, що йому нічого невідомо про ТОВ “Керамет”.
"Я не знаю цю компанію... Мені назва цієї компанії або її вид діяльності ні про що не говорить. Те, що за документами... Ну, скоріш за все, якщо я побачу документи, я буду розуміти, що це за компанія внесла, назва суб'єкта господарювання", - заявив він.
Проте Кириленко все ж таки підтвердив знайомство з Едуардом Мкртчаном. А на запитання про те, чи пропонував він Мкртчану внести за нього заставу, не відповів, прокоментувавши, що такі запитання є “провокаційними”.
“Схеми” також пишуть, що останній публічний захід, де Павло Кириленко та Едуард Мкртчан з'явлися разом - це святкування 30-річчя створення АМКУ в листопаді 2023 року. У коментарі журналістам бізнесмен сказав, що давно дружить із Кириленком.
“Я його поважаю. Коли сталося те, що сталося, я підставив плече і сказав, що я допоможу. Усе, більше нічого. Я - бізнесмен. Я 28 лютого пішов у Сили оборони України, я до цього служив у поліції, потім я звільнився і пішов далі служити на контрактну службу. Я передав усі активи. Але це була моя ініціатива, тому що це моя близька людина, якій я вирішив допомогти в скрутну для неї годину”, - пояснив журналістам свій вчинок Едуард Мкртчан.
Що відомо про справу Павла Кириленканаприкінці березня цього року САП та НАБУ розпочали кримінальне провадження щодо голови АМКУ Павла Кириленка за статтями "незаконне збагачення" та "декларування недостовірної інформації". Цьому передувало опубліковане журналістське розслідування “Схем”, в якому йшлося про незаконно набуте посадовцем майно загальною сумою у понад 70 млн грн.
За даними слідства, у 2020–2023 роках Павло Кириленко на посаді керівника ДонОДА/ОВА, набув 21 об’єкт нерухомого майна та один люксовий автомобіль шляхом реєстрації права власності на родичів своєї дружини.
Згодом у родині Кириленка знайшли елітне майно в Ужгороді, яке також не відповідає його доходам.
14 серпня НАБУ і САП повідомили Павлу Кириленку про підозру у незаконному збагаченні на меншу суму - у 56,2 млн грн, та в неправдивому декларуванні. На засіданні суду 15 серпня прокурори просили відправити Кириленка під варту з можливістю застави у 120 млн грн. 28 серпня ВАКС обрав голові АМКУ запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 млн грн та встановив особисті зобовʼязання терміном на два місяці. Наступного дня посадовець вніс заставу у повному обсязі.
16 вересня Вищий антикорупційний суд не задовольнив клопотання прокурорів, які просили про утримання Павла Кириленка під вартою.
9 грудня НАБУ і САП повідомили про завершення розслідування щодо Павла Кириленка.
На даний час він продовжує виконувати обов'язки голови Антимонопольного комітету. На час слідства його також не відсторонювали від роботи.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.