28 березня 2025
16:44
678
"Ми вчимо людей бачити руками"
Слов’янська спеціальна школа пропонує освітню підтримку людям, які втратили зір через війну.
- Готова відповідати на дзвінки в будь-який час, - каже Оксана Крейдун, соціальний педагог, що працює у Консультаційному пункті «Сенс життя». Він створений на базі Слов’янської спеціальної школи № 23 Донецької обласної ради.
Школа забезпечує освітою дітей з особливими освітніми потребами, які мають порушення зору та тотальну сліпоту. Зараз навчання відбувається в дистанційному форматі.
"Сенс життя" з 2023 року працює з дітьми, а віднедавна тифлопедагоги школи пропонують допомогу цивільним та військовим, які втратили зір через війну у дорослому віці.
Хто та чому навчає людей, які втратили зір
- Наші спеціалісти - випускники університету Драгоманова саме за напрямком "Тифлопедагогіка". Вони навчають сліпих шрифту Брайля та орієнтації у просторі за спеціальною методикою, куди входить, наприклад, хода з тростиною. Також навчають побутових навичок, як, наприклад, приготування їжі.
Дорослим, які втратили зір, у консультаційному пункті "Сенс життя" спочатку готові надати психологічну та соціальну підтримку.
- У нас мультимедійна команда, - каже пані Оксана, - тож кожен має свою ділянку роботи.
Індивідуальний підхід
До людей, які народилися сліпими або рано втратили зір та до тих, хто втратив зір у дорослому віці, застосовуються різні методики.
- Комусь треба спочатку виговоритися, зменшити рівень тривожності, розвантажитися. Загалом процес тривалий.
Потім складається план роботи, в якому перемежаються види діяльности.
У такій ситуації людина не дуже налаштована виходити на загал, тож заняття в принципі плануються індивідуальними. Втім якщо надалі у когось буде бажання спілкуватися з людьми, які потрапили у таку ж саму ситуацію, можна буде говорити про заняття та зустрічі у групах.
- Ми будемо йти назустріч нашим клієнтам. Та оскільки ми тільки починаємо працювати, такого досвіду у нас ще немає.
Саме клієнтами називає вона тих, хто звертатиметься до них по допомогу.
Заняття відбуваються онлайн. Втім у Слов'янську на сьогодні залишилися тифлоспеціалісти, які можуть прийняти людей офлайн. Тож якщо хтось з Краматорська, Слов'янська чи району має потребу та можливість, вони можуть потрапити до цих спеціалістів.
Загалом процес навчання тривалий. За словами пані Оксани робота з однією людиною може тривати від пів року - це мінімально - і до року.
- Це дуже індивідуально, - каже вона. - У когось швидші психічні процеси, у кого повільніші. Так чи так, а у людині в такому стані деякі процеси уповільнюються.
Вікова специфіка навчання
Оксана Крейдун розповіла Kramatorsk Post, що дитину легше навчити. Наприклад, для опановування шрифтом Брайля важлива готовність руки. У сліпої від народження людини ці рецептори (кінчиків пальців) одразу починають розвиватися. А людини дорослій, яка втратила зір, важко - рука не готова, вона не працювала у такому режимі.
- Руку треба готувати. Чутливість кінчиків пальців приходить не швидко, а тим паче у військових, бо ми знаємо, які у них натруджені руки. Ми ніколи не кажемо, що це неможливо, але буде нелегко. Потрібні терпіння та бажання. Можна сказати, що ми вчимо людей бачити руками.
Поки у Консультаційному пункті «Сенс життя» дорослі ще не навчаються, але його фахівці готові почати з ними працювати.
Людина пройшла навчання - що далі
- Я можу сказати про досвід наших випускників, як вони себе реалізовують у житті. Велика кількість дітей продовжили навчання у вишах. Ми також дуже пишаємося нашими спортсменами-параолімпійцями - нашими "золотими рибками". У нас є випускник, який став програмістом високого рівня. Якщо є бажання, мотивація та внутрішні сили, то це можливо.
Щодо дорослих, які стали сліпими, то після реабілітації для них є програми підтримки та соціалізації, де їм надають посильну надомну роботу, наприклад, зі збирання розеток.
Втім, каже, Оксана Крейдун, вона сама ще не стикалася з таким особисто.
- Ми хотіли б, щоб у нас не було клієнтів, але тільки тому що всі навколо здорові, - каже наостанок пані Оксана. - Та на сьогодні є так проблема, така біда. Тож поки є ті, кому потрібна наша допомога, ми готові допомогти. Наші спеціалісти роблять все можливе та неможливе.
До консультаційного пункту "Сенс життя" звертайтеся за телефоном (066) 037-99-09.
KramatorskPost
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.