У 2023 році Сили оборони повинні були зосередити основні контрнаступальні сили в напрямку Мелітополя у Запорізькій області, як пропонував ексголовком ЗСУ Валерій Залужний.Однак тодішній командувач Сухопутних сил Олександр Сирський наполіг на поверненні Бахмуту Донецької області, що змінило стратегію.
Про це йдеться в розслідування New York Times, передає
Цензор.НЕТ.
Зазначається, що Залужний та британці підтримували варіант, що контрнаступ має бути спрямований на Мелітополь, оскільки цей маневр перекриє сухопутні маршрути постачання російських військ у Криму.
Зрештою, вони погодилися на двоетапну атаку, щоб заплутати російських командирів, які, згідно з американською розвідкою, вважали, що в українців вистачить сил і техніки лише на один наступ.
Видання пише, як на Ставці Залужний вирішив, що генерал Олександр Тарнавський отримає 12 бригад і більшу частину боєприпасів для головного удару — на Мелітополь. Тоді ще командувач морської піхоти генерал-лейтенант Юрій Содоль мав здійснити маневр на Маріуполь, Сирський очолить допоміжний удар на сході навколо Бахмуту.
Для цього йому були потрібно більше особового складу і боєприпасів. Зрештою, Зеленський наказав розділити боєприпаси порівну між Сирським і Тарнавським, а також віддати командувачу Сухопутних військ 5 із 12 бригад, які готували для наступу на Мелітополь.
Про все це не повідомили американським партнерам, і вони дізналися про це лише зі звітів розвідки, яка помітила, що українські війська рухаються в напрямках, які не відповідали узгодженому плану. Зрештою, Залужний зізнався американським генералам, що план змінили, вирішивши наступати одразу в трьох напрямках.
"Для українців ця перемога поставила питання: чи не є бій за Маріуполь перспективнішим, ніж наступ на Мелітополь? Але атака зупинилася через брак людей. Проблема була очевидна на карті бойових дій в офісі генерала Агуту: наступ Сирського на Бахмут виснажував українську армію", - йдеться у матеріалі.
Агуту закликав Сирського відправити бригади й боєприпаси на Південь для атаки на Мелітополь. Але Сирський не поступався, за словами американських та українських посадовців.
Він також не змінив позицію, коли Євген Пригожин, чий "Вагнер" допоміг росіянам захопити Бахмут, повстав проти Путіна й відправив сили до Москви.
Розвідка США оцінила, що повстання може підірвати моральний дух і згуртованість росіян; перехоплення показали, що російські командири дивувалися, чому українці не тиснуть сильніше на слабко захищений Мелітополь, сказав американський розвідник.
Але Сирський вважав, що повстання підтверджує його стратегію посіяти розкол, знищуючи російських окупантів у Бахмуті.
"Я мав рацію, Агуту. Ти помилявся", — згадує американський чиновник слова Сирського, який додав: "Ми дійдемо до Луганська".
Відчайдушно намагаючись врятувати контрнаступ, Білий дім дав дозвіл на таємне транспортування невеликої кількості касетних боєголовок з радіусом дії близько 100 миль.
"Останньою рекомендацією американців було доручити генералу Сирському очолити бій за Токмак. Це відхилили. Тоді вони запропонували генералу Содолю відправити своїх морпіхів до Роботиного, щоб прорвати російську лінію. Але натомість генерал Залужний наказав морпіхам вирушити до Херсону, щоб відкрити новий фронт в операції, яку американці вважали приреченою на провал — спробі перетнути Дніпро й просуватися до Криму.
Морпіхи переправилися через річку на початку листопада, але в них закінчилися люди й боєприпаси. Контрнаступ мав завдати нищівного удару. Натомість він завершився ганебно", - додає NYT.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.