Проте Антимонопольний комітет ще має шанс оскаржити постанову апеляційного суду у Верховному суді.Краматорська комунальна "Ритуальна служба" збереже своє виключне право на транспортування тіл померлих до моргу. Спроба Антимонопольного комітету України (АМКУ) скасувати попереднє рішення Господарського суду не знайшла підтримки в суді апеляційної інстанції.
Про це стало відомо з
постанови Східного апеляційного господарського суду від 2 квітня 2025 року, яка залишила без змін попереднє рішення Господарського суду Харківської області на користь комунального підприємства.
Однак АМКУ може спробувати оскаржити це у Верховному суді.
Нагадаємо, у вересні 2022 року начальник Краматорської МВА Олександр Гончаренко підписав розпорядження щодо змін правил огляду померлої людини. Якщо до того до померлого додому приїжджали лікарі, щоб встановити факт смерті, то, згідно з розпорядженням, тепер це можна зробити лише у моргу. А тіло можуть забирати виключно представники комунального підприємства "Ритуальна служба".
На це розпорядження подали скаргу в АМКУ двоє краматорських підприємців, які працювали в місті на ринку ритуальних послуг. Розгляд цієї справи в АМКУ тривав понад півтора року та у серпні 2024-го комітет опублікував своє рішення.
В ньому мова йшла зокрема про те, що виключне право “Ритуальної служби” на перевезення померлих у морг надало можливість комунальному підприємству одразу по прибуттю на місце смерті укладати угоду про поховання з близькими або родичами померлого. У рішенні АМКУ також наводилися дані про те, як змінилась доля підприємства на ринку після вступу в силу розпорядження МВА - частка "Ритуальної служби" з вересня 2022 року по грудень 2022-го зросла з 22% до 85%, а обсяги надання ритуальних послуг іншими підприємцями помітно зменшилися. Таким чином, за висновками комітету, "Ритуальна служба" набула ринкового домінування не шляхом власними зусиллями, а внаслідок прийняття Краматорською МВА зазначеного розпорядження.
Тож АМКУ вирішив, що дії МВА порушують статті 15 і 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" і зобовʼязав припинити порушення законодавства у 3-місячний строк. Однак на таке рішення комітету Краматорська МВА подала в суд та виграла першу інстанцію в грудні 2024.
Тоді суд скасував рішення АМКУ, аргументувавши це тим, що розпорядження голови Краматорської МВА не регулює ринок ритуальних послуг у Краматорську та не обмежує права людей обирати організації, що їх надають послуги.
“Доставка трупа до місця огляду чи проведення судово-медичної експертизи не є ритуальною послугою, тому висновок суду, що норма розпорядження з визначення певного суб`єкта реалізації дії нівелює можливість конкуренції в сфері ритуальних послуг та обмежує право вільного обрання виконавця таких послуг, не відповідає дійсності”, ― йшлося у рішенні суду першої інстанції.
Це рішення суду Антимонопольний комітет намагався оскаржити в Апеляційному суді.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.