Україна та Польща домовилися на паритетній основі про два місця в Україні і Польщі, де вестимуть пошукові або ексгумаційні роботи щодо жертв Волинської трагедії 1945 року.Наразі узгоджуються логістичні питання стосовно цих місць, а також вирішується, хто братиме участь у цих роботах.
Як повідомляє
Цензор.НЕТ із посиланням на Укрінформ, про це в інтерв’ю виданню розповів міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Як зазначив міністр, створена торік у грудні українсько-польська група, яка займається складними питаннями двосторонніх відносин, донині провела три зустрічі, остання з яких - 30 березня. Київ і Варшава обмінялися списками місць, де хотіли б проводити пошукові, дослідницькі та ексгумаційні роботи.
"Станом на сьогодні за паритетним принципом маємо з української і польської сторін по одній позитивній відповіді на здійснення таких робіт. Після того, як будуть проведені перші пошукові або ексгумаційні роботи, ми разом з польською колегою (міністеркою культури Польщі Ганною Врублевською, - ред.) вийдемо із заявою і детально розповімо суспільствам обох країн про результати",- повідомив Точицький.
За його словами, "зараз детально проговорюються усі логістичні питання по обидвох місцях, питання щодо учасників робіт".
Він зауважив, що гарантування безпеки учасникам цих робіт є "абсолютно ключовим питанням", над яким працюють обидві країни.
Відповідаючи на запитання, чи варто в цьому році очікувати на чергові дозволи щодо проведення пошуково-ексгумаційних робіт, Точицький підкреслив, що сторони "працюють над цим питанням", зауваживши, що "це – дорога з двостороннім рухом".
Нагадаємо, під час робочого візиту до Польщі міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький провів зустріч з міністром культури та національної спадщини Республіки Польща Ганною Врублевською, де обговорили діяльність робочої групи з історичних питань.
Питання щодо ексгумації жертв Волинської трагедіїЯк повідомлялося, у вересні 2024 року в МЗС Польщі заявили, що без розв'язання питання щодо ексгумації жертв Волинської трагедії Україна не може мріяти про вступ до ЄС.Водночас президент Польщі Анджей Дуда заявив, що спроби блокувати вступ України до Європейського Союзу грають на руку політиці Володимира Путіна.
Глава МЗС Андрій Сибіга під час візиту до Варшави 1 жовтня заявив, що Україна готова обговорювати з Польщею суперечливі питання спільної історії, зокрема Волинську трагедію 1943-1944 років.
2 жовтня в УІНП заявили, що планують проведення пошукових робіт жертв Волинської трагедії у 2025 році. Також в Інституті заявили, що залишаються відкритими для взаємодії з польськими інституціями у сфері пошуку, збереження та догляду за місцями пам'яті українців у Польщі та поляків в Україні, а також поскаржилися, що офіційні міжінституційні механізми розв'язання проблемних питань із польською стороною в питаннях відновлення та збереження місць пам'яті вже тривалий час не діють.
4 жовтня міністр оборони Польщі підтвердив намір блокувати вступ України до ЄС, доки не буде вирішено питання ексгумації і пам’яті жертв Волинської трагедії.
26 листопада глава МЗС Польщі Радослав Сікорський після розмови з українським колегою Андрієм Сибігою заявив, що Київ запевнив у відсутності будь-яких перешкод для проведення пошукових та ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії на території України.
У січні 2025 року Україна та Польща обмінялися списками місць для пошуку та ексгумації залишків взаємних історичних конфліктів.
Згодом Україна надала дозвіл на ексгумацію жертв Волинської трагедії на Тернопільщині.
У квітні 2025 року Україна надала згоду на проведення пошукових робіт польських жертв Волинської трагедії у селі Угли Рівненської області.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.