За його тренерства команда з Краматорська посіла найвище місце у своїй історії.10 квітня у віці 59 років помер колишній тренер краматорського «Авангарду» Олександр Косевич. Він був не останньою фігурою в українському футболі, а тому розповімо про його шлях у спорті детальніше.
У футбол прийшов з дзюдоВ юнацькому віці Олександр Косевич займався дзюдо, де здобув чималих успіхів. Вже у дорослому віці входив до складу збірної СРСР (а згодом — збірної України) з дзюдо. Втім, захоплення східними єдиноборствами, ще зовсім "зелений" Косевич намагався ходити також на заняття з футболу, проте без успіху.
Порятунок Косевичем донецького «Шахтаря» напочатку 1990-х
Після завершення кар’єри дзюдоїста Косевич зайнявся власним бізнесом. Досвід бізнесмена знадобився після розпаду СРСР в 1991 році, коли донецький Шахтар зіткнувся зі серйозними фінансовими проблемами, а він з іншими донецькими підприємцями допомогли команді залишитися в еліті чемпіонату України з футболу.

Олександр Косевич на чолі краматорського "Авангарда"
Вже у 1994 році донецька команда стала срібним призером Чемпіонату України з футболу. Через рік контроль над клубом був переданий Ахатю Брагіну, - його невдовзі підірвали під час матчу проти сімферопольської «Таврії» на стадіоні «Шахтар» в Донецьку.
Про Брагіна Косевич відгукувався як про людину слова, – якщо той щось обіцяв, то обов'язково виконував.
Створення донецького «Металургу» та роль Косевича у цьому клубіУ середині 90-х у Другій Лізі виступала маловідома футбольна команда з Шахтарська «Медіта». На той час вона мала фінансові труднощі через смерть президента клубу і власника однойменної приватної клініки Олександра Оприщенка.
У міжсезоння 1995/1996 за ініціативою заступника голови правління Донецького металургійного заводу Сергія Середи, який на той час був головою правління донецького «Шахтаря», обласна федерація футболу передала під контроль підприємству клуб та його місце у другій лізі абсолютно новій команді.
Так розпочалася історія донецького "Металургу".
У перші роки існування фінансуванням команди займався іноземний інвестор ДМЗ — фірма «MetalsRussia» з Гонконгу під керівництвом Мохаммада Захура. Власники призначили першим президентом нового донецького клубу Олександра Косевича. Саме завдяки йому стався ремонт однойменного стадіону в Донецьку.
Як президент "Металурга" Косевич ніколи не втручався у роботу тренерів: відомих у минулому гравців київського "Динамо" та "Чорноморця" Володимира Онищенка та Семена Альтмана.
Саме отримані від них важливі знання він використовував у своїй подальшій кар’єрі футбольного тренера.
Тренерська діяльність Косевича на чолі «Кривбасу» та «Зорі»І ось нарешті у 2005 році Олександр Косевич сам став головним тренером - почав одразу з криворізького «Кривбасу». Підштовхнули його на цей крок президент футбольного клубу Сергій Поліщук та легендарний тренер «Дніпра» Євген Кучеревський (з ним команда вигравала ще чемпіонат та Кубок СРСР).

Ліворуч - Олександр Косевич, як тренер "Кривбасу", поруч з ним - Семен Альтман, тренер донецького "Металургу"
З Кучеревським Косевич познайомився ще коли донецький «Металург» грав у Першій лізі, коли той очолював «Миколаїв».
Період для криворізької команди був кризовим. Новий власник заводу «Криворіжсталь» компанія ArcelorMittal відмовилася від фінансування клубу. Внаслідок цього в середині сезону 2004/2005 «Кривбас» перебував на межі вильоту. А на сезон 2006/2007 «криворіжці» мали грати у Першій лізі через фінансові труднощі. Проте тренер-новачок проявив хист та зміг зробити так, що команда залишилася в еліті українського футболу.
Схоже відбувалося й у сезоні 2007/2008, коли Косевич очолював луганську «Зорю». Тоді він прийняв команду у статусі аутсайдера українського чемпіонату. Але завдяки його роботу луганці змогли залишитися в елітному дивізіоні.
Олександр Косевич на чолі краматорського «Авангарду»Повернувся Олександр Косевич у крісло тренера лише у 2016 році, коли прийняв пропозицію Максима Єфімова очолити клуб.
Як в історіях з «Кривбасом» та «Зорею», команда з Краматорська перебувала тоді на межі вильоту, але не з вищої, а з першої ліги чемпіонату. За період з 2016 до 2020 років Косевич перетворив «Авангард» на одного з претендентів на підвищення до Української Прем’єр-Ліги.

Олександр Косевич дає настанови футболістам "Авангарда". Фото - Артем Гетьман
Саме за тренерства Олександра Косевича "Авангард" посів поки що найвище місце у своїй історії - 5-те у сезоні 2018/2019, обійшовши нинішні команди УПЛ як "Оболонь", "Інгулець" та "Рух".
Відомі гравці, що грали під керівництвом Олександра КосевичаЗа часи своєї тренерської діяльності Олександр Косевич виховав чимало футболістів, які стали відомими по всій Україні.
Приміром, під час роботи у Кривбасі Косевич допоміг розкритися на новому місці Василю Сачку, який прославився в дуеті з Васілем Гігіадзе.
Згодом коли Сачко вже був тренером полтавської "Ворскли" Косевич перетинався з колишнім підопічним у вересні 2017 року під час гри 1/16 фіналу Кубка України.
Косевич також розкрив у "Кривбасі" Желько Любеновича, який бувши головним тренером ужгородського "Минаю", випускав на поле вихованця академії краматорського клубу Єгора Гунічева.
За часів своєї роботи в Краматорську Косевич виховав таких футболістів як Владислав Ємець, Роман Мірошник, Микита Полюлях, Владислав Шарай, Михайло Шершень, які пограли або й продовжують грати у командах УПЛ.
Чим займався Олександр Косевич після початку повномасштабного вторгненняКосевич був одним зі свідків російського обстрілу залізничного вокзалу у Краматорську 8 квітня 2022 року. Ось як він згадував той день:
«Разом з Олегом Зубарєвим ми були там приблизно за пів години до бомбардування. Вивозили сім'ї наших футбольних арбітрів і проїжджали блокпост неподалік вокзалу. Це трагедія. Для чого знищувати мирне населення?»
Через 3 дні після теракту, 11 квітня 2022 року, родина Косевича евакуювалася. Сам він відтоді неодноразово їздив на рідну Донеччину з гуманітарною допомогою для військових та цивільних як перший віцепрезидент та виконавчий директор Асоціації футболу Донецької області.
У статті використані матеріали з сайтів Footboom, football24.ua, dynamomania.com, Вікіпедія, фото Артема Гетьмана, сторінки "Авангарду" в інтернеті
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.