22 квітня 2025   20:06   327

Найстарішу писанку у світі знайшли у Львові: де зберігається та як виглядає цей 500-річний скарб

Найстарішу писанку у світі знайшли у Львові: де зберігається та як виглядає цей 500-річний скарб
Писанки - це давня традиція українського народу, яка своїми коріннями йде у глибину середніх віків.

Археологічних свідчень про писанки небагато, бо яєчна шкарлупа дуже крихка. Однак науковці знайшли писанку, який понад 500 років.

Як виглядає найстаріша писанка у світі та де вона зараз зберігається, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Live Science.

У 2013 році будівельники під час ремонту будинку у Львові натрапили на середньовічну криницю. Цей колодязь спочатку використовувався для збирання ґрунтових вод, а після Великої пожежі в 1527 році, яка знищила більшу частину міста, колодязь став вигрібною ямою.

У товстому шарі деревного вугілля було знайдено керамічний посуд, дрібне начиння, шкіряні, дерев'яні та металеві предмети. А ще - старовинна писанка. Археологи припускають, що всі речі могли потрапити у колодязь після пожежі, коли місто очищували від бруду.

На диво писанка збереглася майже непошкодженою - втрачено тільки 2 квадратних сантиметри її поверхні.

За традиціями, українські писанки створюються за допомогою воскової техніки - на поверхню яйця наноситься візерунок, а після - починається фарбування. Віск потім видаляють і відкривається нефарбована поверхня, яка завершує візерунок.

Крім писанок на звичайних яйцях, малюнки робили також на керамічних яйцях, кульках та дерев'яних яйцях. І це мистецтво існує вже не одне століття. Раніше археологи знайшли керамічні крашанки в Україні, датовані XII століттям, що підтверджує, наскільки ця традиція давня.

У деяких дослідженнях вказується, що звичай прикрашати яйця з'явилася ще кілька тисячоліть тому, у кам'яному столітті в культурі Кукутень-Трипілля у Центральній Європі. Християнство тоді ще не було, тому, ймовірно, яйце з малюнком було у язичництві символом природи та відродження.

500-річну писанку спочатку передали для дослідження, а після завершення цей скарб передали у Музей писанкового розпису в місті Коломия. Була також зроблена копія на качиному яйці, яка зараз зберігається та експонується у Львівському історичному музеї.
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: