15 травня 2025   17:11   216

Самогубство – не хвороба, а наслідок: думки про суїцид виникають у кожної третьої людини, але це не вихід

Самогубство – не хвороба, а наслідок: думки про суїцид виникають у кожної третьої людини, але це не вихід
Нещодавно серед новин про ДТП та затримання порушників патрульна поліція повідомила зовсім іншу - у Краматорську патрульні врятували чоловіка від самогубства.

Вони помітили, що чоловік перебував за огородженням шляхопроводу на вулиці Конрада Гампера, заспокоїли його і вмовили спуститися. Далі той розповів про свої особисті проблеми та наміри скоїти самогубство. Інспектори викликали медиків для надання фахової допомоги.

Ми дізналися, що робить поліція з тими людьми, яких врятувала від самогубства; чи існує якась статистика та куди звертатися по допомогу.

Ми також отримали фахові коментарі Олесі Морозової, лікаря психіатра-психотерапевта, щодо ознак людини, яка готується вкоротити собі життя та як такій людині допомогти.

Що поліція робить з тими, хто намагався скоїти самогубство

У разі, коли патрульні виявляють людину у стані гострої психологічної кризи або врятували людину від спроби суїциду, як це й нещодавно трапилося, перше, що вони роблять, - це разом з психологом підрозділу надають всю необхідну інформацію щодо можливих шляхів виходу з кризового стану. Йдеться про контакти спеціалізованих служб психологічної підтримки зокрема національні “гарячі лінії” (про це далі).

Самогубство – не хвороба, а наслідок: думки про суїцид виникають у кожної третьої людини, але це не вихід

У поліції зазначили, що будь-яка подальша психологічна взаємодія здійснюється виключно за добровільної згоди. Якщо та згодна, тоді психолог підрозділу організовує індивідуальні консультації з урахуванням потреб, стану та побажань.

Такий підхід дає змогу не лише уникнути повторної загрози для життя та здоров’я, але також отримати якісну, фахову підтримку на шляху до відновлення психоемоційної рівноваги.

Як велика війна вплинула на кількість потенційних суїцидів

У 2022 році спостерігалося різке зниження кількості викликів у зоні відповідальності патрульної поліції Краматорська та Слов'янська. Це, як припускають у поліції, пов’язано з впливом повномасштабної війни — як на поведінку громадян, так і на рівень реєстрації та фіксації подібних звернень.

Самогубство – не хвороба, а наслідок: думки про суїцид виникають у кожної третьої людини, але це не вихідСтатистика викликів щодо спроби суїциду у зоні відповідальності патрульної поліції Краматорська та Слов'янська

Починаючи з 2023 року, кількість викликів знову почала зростати. У 2024 році майже дві третини звернень підтверджуються, що свідчить про вірогідність фактичних кризових ситуацій серед населення.

Статистики за 2025 рік у Патрульній поліції поки що не змогли надати. Під підтвердженими викликами маються на увазі спроба або людина, яка погрожувала спробою суїциду.

За оцінками ВООЗ щороку у світі понад 720 тис. людей вчиняють суїцид. На кожен випадок скоєного самогубства припадає близько 20 спроб.

Думки про самогубство не означають, що людина його вчинить: коментар лікаря

Які ознаки можуть вказувати, що людина готується скоїти самогубство; чи існує схильність до суїциду та як можна такій людині допомогти.

Самогубство – не хвороба, а наслідок: думки про суїцид виникають у кожної третьої людини, але це не вихід
Олеся Морозова, лікар психіатр-психотерапевт

Відповіді на ці питання Kramatorsk Post надала Олеся Морозова, лікар психіатр-психотерапевт та керівник Центру психотравматології для українців у Литві. Вона родом з Краматорська.

Ознаки того, що людина замислилася або вже готується до самогубства

Зміна поведінки – є частим сигналом про задум людини вкоротити собі віку. Передумовою можуть бути фінансові проблеми, ускладнене переживання горя та втрати, депресія, залежність від алкоголю та ПАР (психоактивних речовин), хронічні психічні або неврологічні захворювання, які впливають на якість життя особи та його сім’ї.

Якщо Ви помітили, що зазвичай активна та привітна людина стала більш замкнутою та ізольованою, перестала виходити з дому або спілкуватися з близькими, висловлює негативні думки про марність існування або безпросвітне майбутнє - це вже привід поцікавитися справами свого знайомого та запропонувати свою допомогу.

Якщо людина почала роздавати своє майно, упорядковувати списки з іменами людей, яким треба буде віддати свої речі, або списки з розпорядженням, наприклад: як доглядати за хатньою тваринкою, кому залишаються коштовності і т.п., складання плану суїциду, пошук в інтернеті методів самогубства, скуповування матеріалів, які раніше не цікавили людину і не потрібні у побуті, активне написання листів з вибаченнями або, навпаки, з прощенням, складання заповіту – це тривожні дзвіночки, які не можна ігнорувати.

Якщо людина страждає на хронічні захворювання і перестає приймати ліки, уникає додаткових обстежень або відмовляється йти до профільного лікаря, то подібна поведінка також може свідчити про намір покінчити з життям.

Чи існує схильність до самогубства та хто у групі ризику

Лікар психіатр-психотерапевт Олеся Морозова підтвердила, що якщо в роду у людини були випадки самогубств або психічних розладів, це підвищує ризик виникнення станів, які можуть призвести до суїциду, - якщо вчасно не звернутися за допомогою.

Але потрібно розуміти, що самогубство – це не хвороба, а наслідок.

Самогубство – не хвороба, а наслідок: думки про суїцид виникають у кожної третьої людини, але це не вихід

У кожної третьої людини хоча б раз за життя можуть виникають думки про те, що «було б набагато легше, якби мене не стало». Втім це не є однозначним показником, що людина це вчинить.

У складних життєвих умовах наш мозок намагається придумати найлегший спосіб для розв'язання поточних проблем, це можна назвати «ескапізмом» («втечею від реальності»). Найпоширенішими факторами стримання - є обов’язок перед дітьми/батьками/близькими та релігія.

Важливо зазначити, якщо людина постійно перебуває у стресі, то подібні думки можуть провокувати дії. Потрібно не зволікати і обов’язково поділитися з близькими, щоб заручитися підтримкою та звернутися за допомогою.

Як можна допомогти людині, якщо ви бачите, що вона готується скоїти самогубство

В першу чергу, проявіть увагу та турботу, запитайте про її справи та настрій, створіть безоціночний безпечний простір, щоб людина розуміла, що вона може поділитися з Вами та не буде засудженою.

Дайте людині висловитися, не квапте її, не використовуйте фраз: «Я тебе розумію», «Ти ще молодий», «Яка депресія у твої роки?», «Народиш – і все вирішиться» і т.п. Не знецінюйте те, що людина розриває Вам. Не бійтеся запитати людину про намір вкоротити собі віку – Ваші питання не активують дії, а, навпаки, розчулять та допоможуть відпустити тягар з серця людини.

Запитайте, хто підтримує з близьких людину, до кого можна подзвонити, запропонуйте разом записатися до спеціаліста та разом відвідати фахівця, щоб допомогти справитися з хвилюванням.

При наявності ризику суїциду, в першу чергу, має бути обов’язковий огляд лікарем-психіатром. Не соромтеся турбуватися про своє здоров’я. Звернення до спеціаліста – це мудре зважене рішення. Психологічний супровід та соціальна підтримка (сім’я або громада) – це запорука виходу з тенетів негативних думок та незворотних рішень.

Куда мешканці Краматорська можуть звернутися по допомогу

  • КНП «Психіатрична лікарня м. Краматорська» - (066) 591-55-96.
  • Гаряча лінія психологічної підтримки Lifeline Ukraine, що спеціалізується на запобіганні суїцидам - 7333. Дзвінки безкоштовні з усіх операторів, лінія працює цілодобово та анонімно.
  • Національна психологічна асоціація України - 0 800 100 102 (10:00 до 20:00).
  • Варто Жити - 5522 (окрім вихідних).
  • Лінія психологічної підтримки чоловіків - 2345.
  • Онлайн-платформа "Розкажи мені" .
  • Безкоштовні психологічні консультації для підлітків
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: