Юлія Рудишина — авторка фольклорного фентезі зі Слов’янська, чия книга “Панночка-відьма” здобула визнання на престижному літературному конкурсі “Коронація слова”, поєднує в своїх творах містику, казку та етнографію.Вона
розповіла Kramatorsk Post про коріння натхнення, казки бабусі, силу фольклору й образ української відьми.

Юлія Рудишина зі своєю книгою "Панночка-відьма"
Знаковою подією в житті Юлі стала презентація книги в рідному Слов’янську, вона мріяла про це з дитинства — видати книгу та провести подібний захід саме там.
“Слов’янськ — це місто, де пройшли дитинство та юність, де я починала писати, де живуть мої перші читачі, де живуть наразі мої батьки. Це місто, де вперше були надруковані в газетах та альманахах мої вірші. Місто, звідки я починала. І це незмінно”, — ділиться авторка.

Презентація книги "Панночка-відьма" у Центральній бібліотеці ім. Михайла Петренка у Слов'янську
На жаль, ситуація в країні та близькість фронту завадили провести презентацію так, як вона мріяла, розширено та яскраво. Проте Юлія не засмучується та впевнена, що все ще попереду.
“Хотіла жити в лісі з духами та потерчатами, а не серед людей”Ідея писати саме в такому жанрі виникла в Юлії ще в дитинстві, коли вона була оточена казками бабусі, що вплинули на її любов до фольклору. Він став для неї природним вибором, хоча письменниця не відкидає спроби написання в інших жанрах.
“Фольклорне фентезі — то любов з дитинства, і я ніколи не вагалась, чи братись за такі історії. Це було частиною мене, мого серця та моїх мрій. Якби не бабуся з її казочками та містичними оповідками, то можливо, я не полюбила би так сильно фольклор. З дитинства я вірила у все магічне та вважала, що світ більший за той, що нам відомий”, — згадує авторка.

Юлія з котиком Феодором
Маленька Юля вірила в магію та “знаки з небес” навіть надто сильно, через що, зізнається, жити реальним життям було складно.
“Я вірила і в лісовика, залишаючи йому гостинець на пеньку, і в русалок, що нібито живуть у річці (вічно плела їм віночки та лишала на березі чи кидала в течію), і в домовика, і в інших потойбічних істот. З віком, звісно, ця віра зникла, трансформувалась в казки, які я пишу, але десь у глибині душі хочеться зберегти ту дитячу віру в те, що всі ті магічні світи, де живуть мої герої, можуть десь існувати”, — розповідає вона.

Юлія на березі річки
Книга "Панночка-відьма" — це саме той світ, де магія і потойбічні істоти тісно переплітаються з реальним. Вона розповідає про боротьбу світла і пітьми, про рівновагу, яка потрібна для гармонії в світі. Це книга про українські традиції, фольклор, відьом і чарівних істот. І, звісно, це книга про любов — ту, що між людьми, між сестрами, матері з дочкою, а також любов до рідної землі, що може подолати всі темні сили.
“Я вже в дитинстві була впевнена, що обов’язково буду письменницею”“Моя історія почалась з книг, які я читала в дуже великій кількості, та бабусиних казок. З дитинства мені та сестрам розповідали дивні та моторошні історії про відьом та мерців, про лісових та річкових духів, про чари та магічних істот, і мені хотілось записати всі ті цікавинки, які я чула. Хотілось зберегти їх, розповісти іншим, зробити збірку з переказами та легендами”, — згадує письменниця.
Її перші оповідання з’явилися з усних переказів — спершу вона переповідала їх подругам, а потім почала записувати й переосмислювати: додавати власних героїв, вигадувати нові сюжети. Попри коротке захоплення романтичними пригодами, магія залишалася головним у її творчому світі.

Збірка поезій Юлії Рудишиної "Стежка у потойбіччя"
Підтримка родини, вчителів і друзів лише зміцнила її віру в себе: її слухали, читали перші історії, підбадьорювали.
Перша серйозна книга письменниці, якою вона пишається, була написана для “Коронації слова” у 17 років. Це була казка про Карпати “Русалчин віночок”, яка наразі редагується і, можливо з часом вийде у друкованому вигляді.
Паралельно вона працювала над дитячою казкою для сина, де він був головним героєм.
“Хотілось створити для нього магічний всесвіт з пригодами та чарівництвом”, — розповідає Юлія.

Юлія Рудишина на фотосесії у лісі
До цього були численні романтичні пригодницькі історії, які з часом стали важливим етапом у її розвитку як письменниці.
“Раніше я соромилась їх, таких сирих та незграбних, але з часом зрозуміла, що треба бути вдячною за той досвід. Якби не було моїх перших, поганих книг, слабких та не дуже оригінальних, на яких я вчилась писати, то не було б і моїх кращих, сильних книг, я не стала б собою та не віднайшла свій стиль”, — згадує авторка.
Її творчість формувалася під впливом класичних казок, народної міфології, етнографії та глибинної символіки архетипів. Важливу роль відіграли праці з психології, містика, а також культурні традиції різних народів — від українських до латиноамериканських. Саме це поєднання надихнуло Юлію на створення власного стилю, в якому фольклорне фентезі переплітається з міфологією, казковістю та сучасною прозою.
“Я все можу, я дійсно добре пишу та мене дійсно визнають”До "Коронації" були інші конкурси та перемоги, але саме ця відзнака для неї стала важливим знаковим моментом у творчості.
“Відзнака "Коронації слова" дуже важлива для мене, навіть складно пояснити — наскільки. Адже колись я тільки мріяти про неї могла, і якби я зустріла себе сімнадцятирічну, то була б дуже щаслива дізнатись, що цю гору здолаю і цю нагороду отримаю. Раніше постійно щось заважало — в юності я то не встигала з термінами, то по розміру книги не підходили, то пошта повернула рукопис з незрозумілих причин”, — ділиться Юлія.

Юлія Рудишина на "Книжковій країні"
Письменниця не планує зупинятися та сподівається на нові перемоги попереду.
“Це ніби підтвердження для самої себе — я справжня письменниця і отримала те, про що мріяла”, — додає вона.
З визнанням прийшли й інші важливі зміни. Вони дали Юлії впевненість у своїх силах і дозволили зрозуміти, що її книги заслуговують на увагу. Після "Коронації" вона здобула перемогу в конкурсі “Відсіч” у Житомирі, організованому Ніною Рябенко, що також стало важливим етапом у житті Юлії. Призом цього конкурсу була публікація у видавництві “Бук-Друк”, для якої вона запропонувала саме “Панночку”.


Презентація книги на фестивалі VinBookFest у Вінниці
Невдовзі свою книгу вона презентуватиме в різних містах України. Найближча пройде на “Відсічі” у травні в Житомирі, де буде книжкова ярмарка, далі — “Арсенал” у Києві (кінець травня) та букфест у Полтаві (червень), потім вже буде готуватись до осінніх заходів.

Книга "Панночка-відьма"
Однак почитати твори Юлії можна вже зараз - на сайті Booknet, де вона публікує їх безкоштовно. Також незабаром мають вийти ще декілька друкованих книг: одна — фольклорне казкове фентезі, де переплітаються українська та румунська міфологія, друга — містичний детектив, дія якого розгортається у Слов’янську та Житомирі.
Усі фото надані Юлією Рудишиною.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.