21 травня 2025   12:16   99

Поблажливість Трампа до Путіна заохочує РФ продовжувати війну — FT

Поблажливість Трампа до Путіна заохочує РФ продовжувати війну — FT
Якщо Трамп віддаляється від України, інші союзники повинні зробити крок назустріч Києву.

“Нічого не зміниться, поки ми з Путіним не зустрінемося”, - заявив президент США Дональд Трамп минулого тижня після того, як російський диктатор не з'явився на мирні переговори щодо війни РФ проти України в Туреччині, ініційовані Кремлем. Згодом Трамп провів телефонну розмову з Путіним, яка тривала близько двох годин. Але це не принесло прориву. Глава Білого дому заявив, що Київ і Москва розпочнуть переговори про припинення вогню, однак він залишає це питання на розсуд двох сторін. Не було жодних ознак тиску на Путіна, про який Трамп неодноразово говорив раніше. Замість цього президент США створив враження, що "відступає" від намагань зупинити війну, пише FT.

Поблажливість Трампа до російського диктатора, який місяцями водить президента США за носа, залишається незрозумілою. Глава Білого дому неодноразово погрожував діяти жорстко, якщо Путін не погодиться на припинення вогню і не сяде за стіл переговорів. Але кожного разу він утримувався від виконання таких “обіцянок”. Цим Трамп грає на користь Москви, заохочуючи Путіна продовжувати війну, коли російські війська намагаються здобути перевагу на полі бою проти України, яка побоюється, що військова підтримка з боку США може бути зупинена будь-якої миті. Путін, схоже, вважає, що його мета “завоювання” України може бути досягнута.

Президент США заявив, що Вашингтон не відступає від намагань зупинити війну РФ проти України, хоча і розглядає можливість “виходу” з мирного процесу. Майстри дипломатичних угод зрозуміли б, що зараз не варто відступати, а саме час посилити тиск на російського диктатора, щоб він пішов на поступки. Якщо Білий дім цього не зробить, замість нього це мають зробити Конгрес США та інші союзники України.

Європейським країнам потрібно буде швидко реалізувати плани продовження поставок зброї Києву, якщо США вийдуть з переговорів, у тому числі шляхом купівлі американської зброї та фінансування української військової промисловості, яка розширюється. Вони також повинні подвоїти зусилля, щоб змінити розрахунки Путіна стосовно того, як довго він зможе продовжувати війну — затягуючи санкційний зашморг на російській економіці, яка, попри її очевидну стійкість, зіштовхнулася зі зростанням внутрішнього тиску.

Найефективнішим кроком було б закрити лазівки та знизити граничну ціну на російську нафту, доходи від експорту якої роблять значний внесок у підтримку економіки РФ. Москва частково обходить це обмеження, використовуючи тіньовий флот танкерів. Але узгоджені нещодавні санкції проти суден такого тіньового флоту, за оцінками, зменшили його потужність, що змусило російських експортерів більше покладатися на танкери, які дотримуються санкцій. Це дає більше важелів впливу на доходи РФ від експорту нафти.

Після того, як цього тижня ЄС запровадив нові санкції проти майже 200 суден тіньового флоту РФ, Брюссель презентує міністрам фінансів G7 у Канаді план зниження граничної ціни на російську нафту, сподіваючись, що Білий дім підтримає це і приєднається. Тим часом у Сенаті США також є готовий законопроєкт, який передбачає нові санкції проти РФ, а також тарифи у 500% на імпорт з країн, які купують російські нафту, газ або уран.

Схвалення такого законопроєкту має дати президенту США інструмент, якщо він вирішить ним скористатися, але, оскільки законодавчий пакет має двопартійну підтримку — це відкриває можливість Конгресу діяти самостійно. Однак, водночас, застосовування таких масштабних тарифів може ще більше дестабілізувати світову економіку.

Це похмурі дні для України, яка остерігається, що президент США зрадить її. Тепер справа за іншими друзями Києва — у Конгресі та інших західних столицях, виконати свої обіцянки про підтримку і запобігти цій катастрофі.
ZN.UA
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: