Україні запропонували так званий мирний план із фактичним визнанням російської окупації. Його підготував Кремль. У The Guardian пояснили, що справді означають пропозиції Москви.За інформацією Reuters, цей план Україні минулого місяця передали США. Документ містить умову, за якої Україна повинна юридично визнати анексію Криму Росією, а також фактично погодитися з окупацією частини східних регіонів.
У понеділок президент Володимир Зеленський підтвердив, що Кремль вимагає, аби українські війська залишили щонайменше п’ять областей. Ідеться не про мир, а лише про припинення вогню та початок переговорів.
До початку широкомасштабної війни в цих регіонах проживало близько 11 мільйонів українців. Для багатьох із них це означає втрату дому, неможливість повернення, а також ризик того, що їхні родичі й друзі залишаться назавжди під контролем репресивного російського режиму.
"У всій країні існує сильне відчуття, що Росія захоче захопити більше території України, тому будь-які поступки лише годують монстра", — заявила дослідниця Chatham House Орися Луцевич. — "Українці знають, що життя під окупацією жахливе. Вони ніколи не погодяться юридично визнати свою окуповану землю чимось іншим, ніж незаконною жорстокою анексією".
Наразі незрозуміло, скільки людей залишилося в окупованих районах. Частину міст було зруйновано, мільйони українців покинули свої домівки. За даними ООН, 3 мільйони є внутрішньо переміщеними особами, ще 6 мільйонів — за кордоном.
Ціна невизначеності
Пропозиції, що не завершують війну, а лише заморожують її, можуть мати серйозні наслідки. Вони створюють перешкоди для відбудови, сприяють внутрішній нестабільності та можуть дати Путіну шанс знову втручатися у внутрішню політику України.
"Ключове питання для України — чи буде надійна гарантія безпеки, яка дозволить повернути приватний капітал у країну?" — наголошує Муджтаба Рахман, керуючий директор з питань Європи аналітичної компанії Eurasia Group. — "Єдина гарантія, яку Путін ніколи не оскаржував, — це стаття 5 НАТО. Саме тому українці рішуче налаштовані на вступ до Альянсу".
Луцевич додає: "
Російська окупація не лише перешкоджає реформам, а й блокує консолідацію демократії — ключову умову для вступу України до ЄС та НАТО. А ризик нестабільності відлякує будь-які прямі іноземні інвестиції".
Таким чином, без реальних гарантій безпеки, без повного контролю над територією та без визнання справедливості, Україна ризикує залишитися із "замороженим конфліктом" — у ситуації, яка не дає можливості рухатися вперед.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.