2 червня 2025   08:57   136

Ілон Маск висловився про атаку України по авіабазах РФ

Ілон Маск висловився про атаку України по авіабазах РФ
Мільярдер не вперше критично оцінює літаки у порівнянні з дронами.

Американський підприємець Ілон Маск заявив, що безпілотники є майбутнім війни, а пілотовані літаки ‒ втрачають актуальність. Так він прокоментував масштабну операцію СБУ, в межах якої безпілотники вразили десятки стратегічних бомбардувальників на російських аеродромах у глибині території РФ.

Свою думку Маск висловив у відповідь на допис співвласника венчурної компанії Sequoia Capital Шона Магвайра, який назвав операцію ЗСУ поворотним моментом у військовій історії. Він зазначив, що сотні підготовлених безпілотників завдали удару по щонайменше 40 літаках на відстані тисячі кілометрів від українського кордону. Він оцінив збитки Росії у понад 1 мільярд доларів, тоді як вартість атакувальних дронів, за його підрахунками, була меншою за 1 мільйон доларів.

"Критична інфраструктура більше не у безпеці", ‒ наголосив Магвайр.

У Службі безпеки України офіційно підтвердили удари по стратегічних авіабазах у Росії. За оцінкою відомства, операція "Павутина" завдала Кремлю втрат на суму близько 7 мільярдів доларів. У повідомленні СБУ йдеться про ураження 34% стратегічних носіїв крилатих ракет, розміщених на основних аеродромах базування.

Згодом президент Володимир Зеленський уточнив, що "офіс" української операції "Павутина" діяв у Росії поруч із управлінням ФСБ в одній із областей. За його словами, для атаки Україна задіяла 117 безпілотників і таку ж кількість операторів дронів.

Найбагатша людина світу Ілон Маск раніше заявляв, що виробництво дороговартісних літаків, зокрема винищувачів F-35, є "ідіотським" з огляду на появу дешевих дронів. Він наголошував, що безпілотники, які можуть діяти роями, є більш перспективним рішенням для сучасної війни.

Окрім того, коментуючи атаку українських безпілотників, колишній міністр оборони України, ексголова парламентського Комітету нацбезпеки і оборони, а нині доцент Києво-Могилянської академії Анатолій Гриценко зазначив, що цей удар матиме довготривалі наслідки для перебігу війни та глобального стратегічного балансу ядерних сил.

Він зауважив, що Росія втратила частину літаків, які не зможе замінити, адже вже не має достатнього промислового потенціалу та кваліфікованих фахівців для виробництва таких авіаційних платформ, як стратегічні ракетоносці Ту-95МС і Ту-22М3, літаки-дозаправники Іл-78 та розвідувальні А-50. За його словами, ці типи літаків були розроблені ще за радянських часів, а їх виробництво на сучасному етапі є фінансово надзвичайно обтяжливим ‒ вартість одного такого літака може сягати 250-350 мільйонів доларів.

Гриценко підкреслив, що удар дронами продемонстрував вразливість стратегічної авіації навіть на великій території Росії. За його словами, таких літаків неможливо ефективно захистити, оскільки будівництво захищених бетонних ангарів, розміром із футбольне поле для кожного борта, є технічно і фінансово малореалістичним.

Колишній міністр також звернув увагу, що удар був завданий не наддержавною потугою, а країною, виснаженою роками війни. На його думку, це має змусити Кремль серйозно переосмислити свою стратегію на майбутнє, зокрема в контексті потенційних зіткнень із більш потужними державами.
ZN.UA
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.