19 червня 2025   19:11   121

Китай не поспішає допомагати Ірану у війні, попри гарні економічні відносини, - Bloomberg

Китай не поспішає допомагати Ірану у війні, попри гарні економічні відносини, - Bloomberg
У Китаї швидко засудили Ізраїль після того, як країна здійснила напад на Іран, проте президент Сі Цзіньпін не поспішає надавати Тегерану зброю та іншу підтримку, яка допомогла б йому протистояти своєму противнику.

Про це пише Bloomberg.

Відомо, що Пекін не один раз застерігав від ескалації конфлікту, а у четвер вчергове закликав США та інші країни до діалогу та "запобігання погіршенню ситуації в регіоні".

Попри це, Китай досі не надав Ірану ніякої підтримки, а лише продовжує з країною торговельні відносини, такий же підхід КНР застосувала і до Росії.

Крім того, Пекін закликав до деескалації після того, як Пакистан та Індія почали бойові дії один між одним.

"Китай може надавати Ірану економічну допомогу та риторичну підтримку, але реальне військове втручання поки що навіть не розглядається. Китай не хоче ризикувати потрапити в пастку війни Ірану з Ізраїлем, який має за спиною адміністрацію Трампа", - прокоментував нерезидент-дослідник Глобального центру Китаю Атлантичної ради Вен-Ті Сун.

Попри те, що США мають досвід втягування у тривалі війни, небажання Китаю втручатися в іноземні конфлікти є характерним для політики Сі Цзіньпіна.

"Цей принцип невтручання дозволив Пекіну виділитися серед Вашингтона в країнах Глобального Півдня, де він налагоджував зв'язки, в першу чергу, пропонуючи позики та допомогу в розвитку, утримуючись від закликів до політичних змін", - пояснили в Bloomberg.

У виданні підкреслюють, що підхід Пекіна до Ірану показує його ставлення і до Росії.

Водночас якщо говорити про торговельні зв'язки між країнами, то вони сильно зміщені на користь Пекіна. За інформацією Центру стратегічних і міжнародних досліджень, на Китай припадає близько третини іранської торгівлі, тоді як Іран становить менше 1% для Китаю. Попри те, що Пекін купує близько 90% іранського експорту нафти, Ісламська Республіка врешті-решт є замінюваним енергетичним партнером для азійської країни.

"У малоймовірному випадку втрати всього іранського експорту, його можна замінити запасними потужностями виробників ОПЕК+", - додали в агентстві Fitch Ratings.

У Bloomberg зауважили, що Іран, який воює з переважаючими силами Ізраїлю, швидше за все, буде потребувати сучасних систем ППО та винищувачів, однак навряд чи таку підтримку країна отримає від Китаю.

"З 2005 року Китай офіційно припинив продаж основних систем озброєння Тегерану, хоча на початку цього року США наклали санкції на шість компаній з Гонконгу та Китаю за нібито допомогу Ірану в постачанні деталей для безпілотників", - нагадали у матеріалі.

Своєю чергою залишається варіант допомоги у посередництві. Проте навіть якщо Сі був би готовий до цього, то незрозуміло, чи будь-яка зі сторін прийняла б його.

"Сі висловив готовність допомогти. Але що він або Китай можуть зробити? Посередництво є складним завданням, яке важко виконати без співпраці інших ключових гравців, особливо США", - наголосив професор політичних наук і міжнародних відносин в Університеті Бакнелла Чжіцюнь Чжу.

Як каже науковий співробітник з питань китайської політики в Центрі аналізу Китаю Азіатського інституту політики Ніл Томас, врешті-решт Пекін цінує стабільність у своїх зовнішніх відносинах та рідко підтримує насильницьку зміну режиму за кордоном.

"Стратегія Китаю на Близькому Сході полягає в тому, щоб підтримувати добрі відносини з усіма, щоб максимізувати свої економічні вигоди та геополітичний вплив", - пояснив він.
УНІАН
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: