Україні потрібно набагато більше грошей, аніж озвучені МВФ 40 млрд доларів на рік, аби виграти війну, а недофінансування може затягнути військову агресію.Про це
пише економічний оглядач Мартін Сандбу в своїй колонці для Financial Times.
Він нагадав, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) оприлюднив звіт за підсумками восьмого перегляду програми фінансової підтримки України. У ньому йдеться, що попри повномасштабну війну, українська економіка демонструє вражаючу стійкість: ВВП зростає, а реформи просуваються вперед.
"
Попри потужний наступ армії президента Росії Володимира Путіна, українська економіка залишається міцною, політика — ефективною і приносить покращення у фінансах держави, а реформи йдуть за планом. Це вражає", - пише Сандбу.
Він також зазначає, що офіційна програма МВФ на суму $15,5 млрд виконується за графіком, як і ширший пакет фінансування на $153 млрд, у який входить допомога ЄС, США (до цього року) та інших партнерів.
Проте експерти попереджають: насправді Україна потребує значно більшої підтримки. Так, фінансовий аналітик Тімоті Еш стверджує, що реальна потреба України — $150 млрд на рік. За даними Кільського інституту світової економіки, уся допомога Заходу (включаючи військову) наразі становить приблизно $100 млрд на рік, і це – лише мінімум, аби Україна могла продовжувати боротьбу, але не виграти війну.
"
Розрахунки МВФ базуються на припущенні, що війна закінчиться наприкінці 2025 або в середині 2026 року (у негативному сценарії). Саме тому, починаючи з 2026 року, у прогнозах МВФ потреба у фінансуванні різко зменшується", - йдеться у матеріалі.
Такий підхід, за словами оглядача, дає змогу західним технократам казати, що Україна "повністю профінансована" на даний момент, що, своєю чергою, відволікає політичних лідерів Заходу від реальності.
"
Насправді все ще гірше: якщо Захід занизить підтримку, війна триватиме довше, ніж передбачає цей заспокійливий аналіз, — і лідери, і суспільство опиняться перед неприємним сюрпризом", - попереджає Сандбу.
За оцінками аналітика Тімоті Еша, якщо зараз не забезпечити Україну додатковими $100 млрд за два роки, то в перспективі Захід змушений буде витрачати в рази більше на власну оборону.
"
Або ми виділяємо Україні додаткові $50 млрд на рік протягом двох років, щоб перемогти Росію, або витрачаємо по $750 млрд щороку протягом наступних десятиліть", - сказано в статті.
Автор зазначає, що перемога України означає її процвітання, що вигідно і західним країнам, адже це означатиме менше навантаження на платників податків та більше можливостей для інвесторів у відбудову. Тоді як переможена Україна (або така, що застрягла у війні) не принесе жодних економічних вигод.
"
І ще одне моє давнє зауваження: Захід так і не передав Україні заблоковані російські валютні резерви — близько $300 млрд — як перший платіж репарацій за руйнування. Альтернатива лише одна: ці кошти повернуться до Росії, а українські потреби покриватимуть західні платники податків (переважно європейські)", - додав Сандбу.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.