Після того, як російський диктатор Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, маловідома російська компанія, яка знаходиться за тисячі кілометрів від фронту, розробила план співпраці з китайськими фірмами, аби вирішити одну з найголовніших проблем, а саме - потреби в бойових дронах, які кардинально змінили б ситуацію на полі бою.Про це пише
Bloomberg, посилаючись на документи компанії Aero-HIT, а також листування з російськими урядовцями.
За словами журналістів, такі докази свідчать про те, як Росія скористалася своїми дружніми зв'язками з Пекіном, аби обійти західні санкції та придбати можливості для створення дронів для атак по Україні. Загалом ці документи показують, як технології можуть переходити з Китаю до РФ, навіть якщо уряд президента Сі Цзіньпіна заперечує постачання зброї жодній зі сторін.
"
Компанія Aero-HIT, яка отримала державне фінансування Росії, стверджує, що її завод поблизу аеропорту в далекосхідному місті Хабаровськ матиме потужність виробляти до 10 000 дронів на місяць цього року і планує розширити виробництво більш досконалими моделями. Компанія швидко перетворилася на одного з основних постачальників дронів для військових операцій на Херсонщині, частково окупованому регіоні України, який, на думку Путіна, повинен бути повністю переданий під контроль Москви в рамках будь-якої угоди про припинення війни", - йдеться у матеріалі.
Зазначається, що серед продуктів компанії, є дрон Veles з режимом першої особи (FPV), завдяки якому пілоти можуть стежити за полем бою в режимі реального часу через екран або окуляри віртуальної реальності.
Згідно із документами на придбання у березні, одне замовлення таких безпілотників коштувало 8 млн рублів або близько 1000 доларів за дрон.
Однак у червні 2024 року Міністерство фінансів США наклало санкції на компанію Aero-HIT, наголосивши, що дрони Veles "використовувалися російськими військами, дислокованими в Херсонській області, проти українських цілей".
Водночас Росію це не зупинило, тому вона почала шукати шляхи, як обійти ці санкції. Зокрема один з найбільших китайських виробників дронів та комплектуючих до них Autel Robotics заперечує постачання продукції або наявність будь-яких відносин з російськими фірмами, однак документи, які отримали журналісти Bloomberg, показали зворотне.
"
Відносини між двома компаніями були короткочасно перервані через санкції, але контакти з персоналом Autel були відновлені приблизно в кінці 2024 року, і з травня 2025 року сторони ведуть переговори про локалізацію виробництва дронів", - йдеться в листі.
Своєю чергою компанія Autel Robotics заявила, що ніколи не співпрацювала з російською компанією Aero-HIT та не знала про будь-які домовленості щодо місцевого виробництва, учасниками якого є Aero-HIT або дрон Autel EVO Max 4T.
"
Компанія заявила, що з лютого 2022 року повністю припинила всі ділові відносини та операції з Росією, припинила всі прямі та непрямі продажі російським суб'єктам господарювання та запровадила суворі внутрішні політики щодо дотримання вимог", - додали у матеріалі.
Також Autel відкинула звинувачення США у зв'язках з армією Китаю.
"
Як високотехнологічне підприємство, що спеціалізується на цивільних дронах, Autel Robotics не є оборонним підрядником, не є постачальником для військових і не має жодних військових кваліфікацій", - йшлося у заяві.
Своєю чергою документи свідчать про те, що історія компанії Aero-HIT та її відносин з постачальниками в Китаї починається у другій половині 2022 року, завдяки цьому це стало вирішальним у можливостях Росії виробляти безпілотники Veles у великих обсягах.
Крім того, ще одні документи свідчать про те, що компанія Aero-HIT має ділові зв'язки з Міністерством оборони Росії та військовими, а її продукція, яка наповнена китайськими компонентами, використовувалася на фронті проти України.
"
Інший документ свідчить про те, що на цьому етапі Aero-HIT, ймовірно, закуповувала деталі та компоненти Autel у Китаї через посередників. Однією з таких компаній, згаданих в одному з документів, є Renovatsio-Invest, яка в червні 2024 року була піддана санкціям США за закупівлю дронів китайського виробництва від імені Aero-HIT", - йдеться у матеріалі.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.