Пентагон тисне на Японію й Австралію, щоб ті чітко заявили, яку роль відіграватимуть, якщо між США і Китаєм спалахне війна через Тайвань, повідомляє FT.Заступник міністра оборони США з питань політики Елбрідж Колбі останніми місяцями порушував це питання на зустрічах з японськими й австралійськими військовими чиновниками. Це його чергова спроба переконати союзників США в Індо-Тихоокеанському регіоні посилити свої військові можливості й підготуватися до потенційної війни за Тайвань.
Колбі заявив, що Пентагон виконує програму президента США Дональда Трампа щодо “відновлення стримування і досягнення миру за допомогою сили”, яка включає заклик до союзників збільшити свої витрати на оборону.
Представник оборонного відомства Штатів сказав, що темою дискусій з союзниками в регіоні була “інтенсифікація і прискорення зусиль зі зміцнення стримування у збалансований, справедливий спосіб”.
"
Ми не прагнемо війни. Ми також не прагнемо домінувати над самим Китаєм. Ми лише забезпечуємо Сполученим Штатам і їхнім союзникам військову міць, необхідну для підтримки дипломатії й гарантування миру", - сказав американський чиновник.
Переговори включають намагання Штатів переконати союзників збільшити оборонні витрати на тлі дедалі більшого занепокоєння загрозою, яку Китай становить для Тайваню. Але прохання про зобов'язання, пов'язані з потенційною війною через Тайвань — не нова вимога з боку США.
“
Конкретне оперативне планування і навчання, які мають безпосереднє відношення до непередбачуваної ситуації навколо Тайваню, просуваються вперед з Японією й Австралією. Але ця вимога застала Токіо і Канберру зненацька, тому що самі США не дають Тайваню гарантій на випадок непередбачуваних ситуацій”, - сказав один зі співрозмовників видання.
Штати вже давно застосовують політику “стратегічної невизначеності”, згідно з якою Вашингтон не уточнює те, чи буде захищати острів у разі китайського вторгнення. Колишній президент США Джо Байден декілька разів заявляв, що Штати втрутяться. Але Трамп відмовлявся казати, що робитиме в разі нападу Китаю на Тайвань.
“
Дуже важко змусити союзників надати конкретну інформацію про те, що б вони робили у випадку конфлікту навколо Тайваню, коли вони не знають ні контексту сценарію, ні реакції самої Америки. Президент Трамп не взяв на себе зобов'язання захищати Тайвань, тому для США нереалістично наполягати на чітких зобов'язаннях з боку інших”, — каже експерт з питань Азії в Американському інституті підприємництва Зак Купер.
Цей тиск був спрямований на японських і австралійських оборонних чиновників, а не на “вищі рівні”. Одне з джерел FT розповіло, що представники Японії, Австралії та інших союзників США були здивовані.
Міністерство оборони Японії заявило, що “важко відповісти на запитання про надзвичайну ситуацію навколо Тайваню”, додавши, що будь-яка реакція буде “здійснюватися на індивідуальній і конкретній основі відповідно до конституції, міжнародного права й національних законів і правил”.
Заклики Колбі послідували за іншими діями, які викликали занепокоєння. Минулого місяця FT писала, що він проводив “оцінку” партнерства AUKUS — угоди у сфері безпеки між Штатами, Великою Британією та Австралією, покликаної допомогти Канберрі отримати флот атомних підводних човнів.
Колбі також закликав європейських військових зменшити свою увагу до Індо-Тихоокеанського регіону і більше зосередитися на євроатлантичному регіоні. Нещодавно ЗМІ повідомляли, що Японія скасувала міністерську зустріч на високому рівні з США після того, як Штати різко посилили вимоги стосовно збільшення оборонних витрат.
Пентагон останніми днями був змушений “захищати” Колбі після повідомлень про те, що він був відповідальним за рішення про призупинення поставок зброї для України, яке незабаром було скасоване Трампом.
Але переговори про план дій стосовно Тайваню відбуваються в той час, коли Токіо і Канберра відчувають тиск з боку Трампа з вимогою збільшити оборонні витрати з огляду на зростання загрози з боку Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
“
Ми звертаємося до наших союзників в Індо-Тихоокеанському регіоні, дуже схоже на те, що президент зробив у Європі, і кажемо, що це середовище загрози. Очевидно, що деякі з цих розмов будуть жорсткими, в тому числі щодо оборонних витрат. Але ми думаємо, це залишить нас усіх у кращому становищі”, - заявив американський чиновник.
За словами урядовця, адміністрація США впевнена в тому, що Японія й Австралія збільшать оборонні витрати швидше, ніж європейські союзники.
Тайвань опинився під посиленим військовим тиском з боку Китаю: Пекін вважає острів своєю територією і не виключає можливості застосування сили для отримання контролю над Тайбеєм. Втім, напад Китаю на Тайвань ризикує розпалити ширшу регіональну війну, в яку можуть втрутитися й США.Деякі аналітики вважають, що рішення Трампа завдати ударів по Ірану може спонукати Пекін змінити свої розрахунки щодо Тайваню, замислюючись над тим, чи наважиться глава Білого дому застосувати військову силу в разі конфлікту в Азії.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.