29 жовтня 2007
08:16
1742
Виктор Ющенко: Демократическая коалиция очень хрупкая, но альтернативы ей нет
- Вже місяць триває процес формування коаліції. На що робить ставку президент, які пріоритети він розставляє з цього приводу? Наскільки ви вірите, що буде демократична коаліція, а наступним прем'єром Юлія Тимошенко?
Віктор Ющенко, президент України:
- Я почну з деяких застережень, щоб в суспільстві не виникало відчуття того, що зробити коаліцію дуже легка справа. Хоча формування коаліції не прерогатива президента - це прерогатива тих політичних сил, які пройшли в парламент. Говорячи про суть моєї позиції щодо формування коаліції я б вийшов із того, що коаліція повинна відповідати підсумкам політичних виборів. Тому, на мій погляд, є одна відповідь: коаліція може бути створена в контексті коаліції демократичних сил. Щоправда, ця коаліція має перевагу в 3 голоси, й ці голоси легко вибити із строю демократичних сил. Б'ють по цьому, думаю і знаю, що б'ють. Від цього перспектива формування коаліції складніша, але переконаний: альтернативи цьому процесу зараз немає.
Друга частина моєї відповіді полягає в тому, що хтось думає, що на антагонізмі можна побудувати коаліцію, не спілкуючись більше ні з ким. А в рамках двох політичних сил це є велика помилка. Іншими словами ми говоримо про те, що незалежно від того, чи ви більшість чи ви меншість, ви перш за все є українці - вас повинні об'єднувати речі, які працюють на націю і на державу. Є ті речі, які під прапор не поставиш: вони знаходяться тільки під одним загальнонаціональним, жовто-блакитним. Інакше кажучи, я закликаю всіх, хто причетний до формування меншості й більшості, хто отримав честь бути представленим в українському парламенті, перш за все принести у парламент України нову політику, суть якої полягає в тому, що влада і опозиція не є вороги, а всього-на-всього опоненти.
- Пане президенте, дорожчає життя, дорожчають енергоносії, продукти харчування, пальне - хто в цьому винний? І що робити, щоб не допустити цього зараз і у майбутньому?
Я розбив би нашу полеміку на декілька частин. Що стосується продовольчого ринку, що відбувається на продовольчому ринку? Якщо ми хочемо дати відповідь, чому позиція м'яса скорочується і ціни починають рости, які два роки були стабільними, маємо звернути увагу на зв'язок виробництва м'яса з виробництвом продовольчого зерна і балансом зерна в Україні. Тому що це один і той же ланцюжок. Отож потрібно починати з того, що у нас відбулося правильного чи неправильного на хлібному ринку. На хлібному ринку ми маємо найнижчий урожай за останні 7 років. Звичайно, це є фактом. По-друге, адміністрування, яке запровадив уряд, призвело до того, що в портах Одещини пропало півмільйона тон зерна. Я би хотів сказати, політика обмеження українського експорту - це політика проти селянина, це політика проти товаровиробника.
От уявіть собі: якщо була б заборонена позиція по експорту української сталі. Що б сказала ділова еліта політики? Сказала б, що це неможливо! Це і є ті перешкоди, які призвели до того, що Україна, і зокрема сільсгоспвиробник, не до отримав колосальної частини своєї виручки, не заклав її у цикл нового виробництва зерна, починаючи від осінньої посівної кампанії. Це, безумовно, негативно позначиться весною. Що стосується ринку м'яса. Якщо кожен рік буде, як в цьому році, через так звані економічні зони завезено 35 тисяч тон аргентинського, уругвайського і іншого заморожено м'яса, яке здемпінгувало і вигнало українського виробника з ринку, то повірте, цю проблему нам доводиться лікувати не один календарний рік а вже півтора чи два. Тому те, що роблять сьогодні декілька структур, які знаходяться під управлінням певних урядовців - це аморальна і антидержавна політика, тому і розпочалися кримінальні справи стосовно структур, які займаються такими діями.
- Газова проблема для українців: що ви можете сказати населенню, дорожчатиме блакитне паливо? За якою ціною будуть платити за електроенергію? Холодна буде зима чи ні?
- Я хотів би привернути вашу увагу до двох-трьох знакових подій, які, я переконаний, є фундаментальними у відповіді на те, якою буде енергетика України у майбутньому. Теза номер один: ми повинні всерйоз зайнятися виробництвом власного будівництва енергетичних ресурсів. Окрема програма по видобуванню на суходолі, розконсервування нових свердловин, у яких до 40 -50 відсотків ресурсів залишилося невикористаних, почати ефективну розвідку шельфу чорного моря. Це прецедент - та угода, яка була підписана із корпорацією "Венко" на минулому тижні. Це перший проект, який буде вести розвідку і видобування нафти і газу у шельфі Чорного моря на глибині біля двох тисяч кілометрів. Немає технологій у нас, у наших сусідів по роботі на таких характеристиках глибини. Ми виходимо з того, що є всі підстави говорити про те, що ми через декілька років розпочнемо видобуток нафти і газу на одному з унікальних родовищ, яке буде відкрите за цей час в усьому світі. Переконаний, що це ключовий внесок в формуванні енергетичної безпеки України.
- А в якому відсотковому варіанті Україна стане незалежною з точки зору цього проекту?
- Перша задача, щоб ми половину потреби нафту та газу покривали за рахунок цього родовища, з оптимізацією споживання, з лібералізацією цін ми повинні вийти на перше завдання стратегічної енергетичної програми - 50% того, що ми споживаємо - ми споживаємо за рахунок внутрішнього видобування. Теза друга, вона стосується наших енергетичних стосунків з Росією. Ми повинні виступати надійними партнерами, для цього ми повинні вийти з тієї частини відносин, де дуже багато було політику перенесено у формування політики ціни. Я сьогодні чую, як в певних політичних і ділових колах говорять про ціну: з першого січня на газ в Україні 188 доларів, 190, 200... Можете заспокоїтися - на це я можу сказати, як сказав в 2005 році, коли нам пропонували 235: такої ціни немає. Річ не в тому, що вона неприйнятна для нас, що вона велика для нас, а в тому плані, що вона необґрунтована для нас.
-Яка ціна обґрунтована для України?
- Переконаний у тому, що розуміючи всі тенденції, які відбуваються на енергетичних ринках, ціна в Україні (маю на увазі на кордоні Україна-Росія) оптимальна, раціональна, продумана, з якою з розумінням віднеслася б більша частина ринку, - це на мій погляд ціна, яка знаходиться на рівні 150-160 доларів за тисячу кубів. Нагадаю, що сьогодні працює ціна 135 доларів.
- Чи буде продовжена реприватизація національних підприємств?
- Ні. Коротка відповідь, я не хочу входити в тему більше. Ні, і я хотів би, щоб це сприймалося як обставина, від якої ми максимально повинні віддалитися. Україна не повинна бути пов'язана з політикою реприватизації.
- Подальша девальвація долара та ревальвація гривні про що зараз говорять? Як це вплине на економіку України?
- Я виходжу з того, що ми маємо дуже чітку політику якірної прив'язки курсу національної валюти. Цей механізм сьогодні свою задачу виконує: він дає правильні посили для того, щоб влада, уряд зайнялися реформуванням ринку і не давали неправильних сигналів у змінах монетарної політики. І тому з цим жартувати не треба. Тому я категорично відмовляюся глибше коментувати специфічні сектори. Наприклад, давайте не будемо забувати: у нас половина вкладів населення - це вклади в валюті. Може хтось відповісти, що стане на наступний день, якщо ми допустимо ревальвацію? Що станеться на цьому ринку? А достатньо одного слуху і трьох програм на телебаченні, щоб цей ринок почало трясти. Я не хочу про ці деталі говорити, тому що вони занадто чутливі. І я хочу сказати: Нацбанк повинен проводити свою чітку незалежну політику стабілізації національних грошей. Це місія, заради якої створений цей інститут. За м'ясо, за хліб відповідають інші, і вони повинні навчитися відповідати.
"Подробности"
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.