16 січня 2009   08:26   1990

Петр Ющенко: «Ми винуваті, барани...»

Петр Ющенко: «Ми винуваті, барани...»
«Обком» затеял беседу со старшим братом Президента Украины, народным депутатом Петром Ющенко.

А начать мы решили с главного скандала минувшего дня:

- Як Ви розцінюєте вчорашній обмін «газовими» звинуваченнями між Юлією Тимошенко та Юрієм Бойко?

- А я не чув цього...від Вас чую, чесне слово. Я газет не читаю...

- Чому?

- Жовту пресу я не читаю. Читаю тільки «Україну молоду» (редактором «України молодої» является односельчанин и друг братьев Ющенко Михаил Дорошенко – Обком).

- Але ж ви, мабуть, обговорюєте перебіг газової війни з колегами, з Вашим братом. Адже ця тема зараз у центрі суспільної уваги.

- (Сміється) Так, у центрі уваги, але я вам чесне слово даю, що я ці повідомлення (дійсно актуальні) від вас перший раз почув.

- Але ви стежите за розвитком газового конфлікту?

- Мене цікавить дещо інша сторона цієї ситуації. Бо технічні моменти – механізми, як воно все планувалось, - це все зрозуміло. З того боку до першого січня технологічно готувалися місяці. Але мене цікавить інша тема.

- Яка саме?

- Мене цікавить, що дійсно відбувається з газом з того боку.

- Так, і які у вас гіпотези з цього приводу?

- У мене не гіпотези, у мене є сумнів, що там достатньо газу. Оце мене цікавить. Так це буде дуже велика біда. І тут я не маю на увазі ту чи іншу сторону, а в цілому.

- Ця підозра – наслідки роботи вашого дедуктивного методу, чи ви дійсно володієте такою інформацією?

- Ні, тут просто може бути якась інтуїція, тому що, скажімо: чому прокачано лише 97 млн кубів? Це «пшик» називається. І з нього ніхто не виграє.

- Стривайте, але російський газ не міг раптом зникнути...

- Ну, так вони ж припинили...

- А ви з Віктором Андрієвичем ці свої сумніви обговорювали?

- Я вам так скажу - я, знаєте, для себе по життю давно вибрав правило. Є різні речі. Якщо ми говоримо за церкву, то мої думки для нього, я думаю, цікаві. Або – за історію. От ви в Українському домі були?

- Був.

- Бачили галерею? (см. об этом Брат Ющенко рассказал и показал, как украинцы оплодотворили весь мир, а Россию - с особым цинизмом – «Обком»)

- Бачив.

- От за це я з ним говорю. Тому що там мене важко повчить, розумієш? Хоча я енергетик за освітою. В мене перша освіта – енергетик. Але це – технологія. Що стосується всіх цих схем – знаєте, треба говорити за те, на що впливаєш. А ляскать язиком...От на нас виходить 9 ліній подачі газу із Росії, через Білорусь дев`ята, вісім діючих, і так далі. І, скажімо так, я лише інтуітивно можу оцінить високий професіоналізм наших служб НАКовських, які заавтономізували українську систему. Не допустили, слава богу, ніяких технічних аварій. Це величезний був іспит, бо ця система в такому режимі ніколи не працювала. То мене, по моїй, так би мовити, первинній кафедрі, удручає той факт, що з нашого боку, на українській стороні, немає лічильників. Нам на вході дають російські дані.

- А чому немає лічильників? Хто в цьому винуватий?

- Ми винуваті, барани, хто ж винуватий?! Уряди наші винуваті! До речі, у 2003 році даже гроші на це виділяли.

- І чому ж тоді українська сторона - без лічильників?

- Ну, треба спитать тих прем`єрів, які в той час були...

- Добре. За Віктора Андрійовича були Тимошенко, Янукович і, до речі, лояльний до вашого брата Юрій Єхануров...

- Ні, та я ж ні на кого не показую пальцем! Я говорю, що як нам поставили у свій час – так і залишилося. От ми говоримо, а ця система у світі – одна з трьох, скажімо так, по рівню, по унікальності.

- Ви маєте на увазі технологічний рівень?

- Ну, можливо, не зовсім так, ми не можемо зрівнятися в надійності з системами європейської – «Рургазу» і так далі. Але наша система стоїть вся. У нас стоять харцизські труби. В 70-х роках започаткували німецькі труби, а потім там вже ембарго було, все інше – і освоїли у Харцизьку. Всі приводи – і на газ, і на нафту – це миколаївська «Зоря», це «Прогрес», «Моторсіч», це Кривий Ріг. Компресори – Суми. Все це – нашого виробництва, до Уренгоя. Так от дивіться: як нас блокували в ті роки (в тому числі і в сімдесяті), лічильнички не поставили. І ми за 20 років майже, у нас не хватило чогось, щоби свою незалежність підкріпить і заслоночкою, і лічильником. І тоді б ми по нашому: приходьте, дивіться, стандартизуйте лічильник, дивіться – ми чесні, ми не крали!

- Ну, і тут ми знову повертаємося до того ж самого питання. За роки Кучми Ви відповідати не можете. Але з 2004 року пройшло чотири роки, можна було б встановити мільйони лічильників. Чому ж цього не було зроблено?


- Я ж сказав: чогось не хватило нам.

- Багато хто з політиків вважає, що у газовому конфлікті Росія виграла в України пропагандистську війну, що вона переконала світ у тому, що зрив поставок газу до Європи у розпал зими – провина України...


- Ні, не переконала. Не переконала і навіть не може переконати, тому що... знаєте, цифра – вперта річ. Даже вони зі свого боку (хоча я, це вже вам говорячи, вважаю некоректним) можуть накрутить, поставить: одна шестерня і друга шестерня на лічильнику – поставить одну меншу за другу – (сміється) і тоді вона буде давать, давать, давать багато кубів.

- Тобто скористатися тим, що з нашої сторони лічильників немає?

- Ми беремо на нашій західній стороні свої лічильники (уже на тому кордоні) – і там наші показники, а тут їхні. Зрозуміло, що істини не буде, будуть ножиці. Але треба не забувать і от що: зараз прийшли закордонні експерти. Якщо вони стануть кругом – і на станціях, і біля лічильників – то вони стануть і на російській стороні. І якщо по минулому періоду, по тому первинному обліку 2008 року – це одне (якщо там шось можна «накатать»). А за нинішній місяць все можна просто перевірити: скільки йде, яка його якість, тиск.

- Якщо вже тема лічильників настільки вас турбує, ви мали сказати про це вашому братові...

- Та він знає це все...Ви слухали, що він говорив? Він же говорив як спеціаліст, будто він закінчив не Тернопільський фінансовий інститут, а Івано-Франківський нафтогазовий...

- Якщо говорити про українську газотранспортну систему у розрізі кадрів, обладнання – вона конкурентоспроможна?

- Труби, обладнання, спеціалісти – все було на Україні. І це – в тому числі і ця унікальна ГТС – є те, що ми маємо зберігати. У Європі цим займається «Сіменс», у Північній Америці – «Дженерал Моторс». Так уявляєте, на якому ми ринку виробництва обладнання для цієї колосальної теми? Оце і в уряді, і в усьому іншому це повинні бути паннаціональні програми, які повинні все це обслуговувати. А ми зараз гриземося і не розуміємо, що ми зараз абсолютно паритетні із тією стороною, яка володіє свердловиною. Повністю – без всяких - ми являємося учасниками одного дійства. І, безумовно, сама елементарна угода, до якої ми в кінці кінців прийдемо, - це на франко-східному кордоні купить у росіян газ. Хто його буде воровать, як там гроші заплачені? (Сміється) Все – і там на кордоні продавать! Чому на це не пойти?

- В будь-якому випадку, це – справа віддаленого майбутнього...

- Майбутнього, але не віддаленого. Тому що, я думаю, загальна енергетична європейська безпека повинна принести поліфонічне рішення всім учасникам. Тому що... ну, по чужій території іде чужа субстанція непроплачена – до чого це спокуса? Коли увесь світ – ще дохристиянського періоду – діяв так: кордон перейшло щось – чи верблюд, чи ще щось – плати гроші, якщо хочеш йти далі! Це елементарно, це очевидно!

- Як енергетик і політик, чи вважаєте ви вважаєте дії українських президента та прем`єра під час цього конфлікту – взаємоузгодженими?

- Я думаю, що, скажімо так, весь удар і всю ініціацію прийняв на себе Президент. Слава богу, що у технологічних, інженерних і, в принципі, менеджерських функціях – не було «разнобою». Це ми говоримо за січень місяць. Але, безумовно, є інші речі. Подивіться, влітку минулого року (я не пам`ятаю, скільки у нас тоді було закачано цього газу) - яка ціна була йому? По 179 доларів – так же? От тоді треба було зразу заплатить. Так який би профіт (profit – англ. «прибуток» – Обком) був!

- Тоді, мабуть, кризи не очікували, гадали, що заплатимо пізніше...

- Ні, ні, там треба було платить, при чому тут криза? В любому випадку, була можливість, підготувавшись, це зробить. А не коли вже трапився ажіотаж грудня-місяця...

- Повернемося до ваших підозр відносно перебоїв із газом у Росії. Отже, це не факт, а ваша гіпотеза?

- Ну, на сьогодні у нас п`ятнадцяте... що зранку говорили (я якось не прислухався)?

- Що саме ви маєте на увазі?

- Ну, з прокачкою. Що обіцяють?

- Нічого не обіцяють, тільки взаємні обвинувачення.

- Так усе ж підписано.

- Росія вимагає прокачувати газ, звинувачує нас у цинізмі, іде сварка навколо маршрутів транзиту. Путін проводить газові лекції з президентами країн східної і центральної Європи – і обробляє їх, обробляє...

- І хай «обробляє», але... знову тут. Труба ж – вона кругла. І працює в односторонньому тільки порядку. І як би хто кого біля тієї труби не обробатував... (сміється) ...все одно повинен пійти газ. Ці... європейці стоять у нас? Так, давайте, говоріть як обиватель. Стоять чи ні?

- Стоять.

- Сидять у нас по станціям? Сидять. Які питання ще? Прибори стоять? Стоять. Вони сертифіковані? Так. Стандартизовані? Стандартизовані. Подивись на комп`ютьер – і все.

Я Вам скажу – оце наша невольна демонстрація надійності нашої системи завтономізованої. Вона підкреслює надійність – ніде немає ніяких зривів. Другий фактор. Обладнання, прилади і все інше – ніхто б до них не під`їхав і не сів би на тій станції, якби він не вірив у ці прилади. Нормально? Нормально. Ну, як же його можна ще украсти?

От у тому числі й оця суєта доповнює оці мої підозри. Але ж рано і пізно це ж проявиться. Я в цьому не переконаний. Але в мене як у обиватєля є сумніви....

Евгений КУЗЬМЕНКО

"Kramatorsk.INFO"
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: